قهوه ترک

آشنایی با قهوه ترک

شرح

با انواع قهوه ترک آشنا شوید

با انواع قهوه آشنا شوید | برای همه ما یک بار پیش آمده که قهوه ترک را امتحان کنیم ، چه در خانه چه در کافه ها قهوه انواع مختلفی دارد که شاید برای شما جالب باشد تفاوت بین آنها را بهتر بشناسید . کسانی که خود در زمینه قهوه با تجربه می باشند ممکن است در بعضی از مواقع فرق بین دو نوع قهوه را نتوانند تشخیص دهند ، در مقاله امروز می خواهیم یک بار برای همیشه فرق بین آنها را برای شما توضیح دهیم .

در دنیا قهوه های زیادی در مدل های مختلف وجود دارد ولی در کل دو مدل قهوه وجود دارد که بیشتر مصرف دنیا بر پایه این دو مدل می باشد . قهوه عربیکا و روبوستا ، با شناخت این دو مدل قهوه می توانید به ذائقه خود پی ببرید . جالب است بدانید از این مدل قهوه ها شما می توانید به صورت ترکیبی هم استفاده بکنید که به طعم های قابل قبولی خواهید رسید ، در ادامه ما می خواهیم تفاوت بین این دو دانه قهوه را برای شما توضیح دهیم . با ما در ایلیا گشت همراه باشید .

آشنایی با انواع قهوه

قهوه عربیکا | Arabica

همانطور که از نام این دانه پیداست در قدیم این دانه با نام قهوه عربی شناخته می شده است . قهوه عربیکا بیشتر در کشورهای یمن ، اتیوپی ، سودان کشت می شده است . از دانه عربیکا می توان به عنوان پر کشت ترین دانه قهوه در دنیا نام برد . گیاه عربیکا تا 5/4 متر رشد می کند و در مناطقی مرتفع باید کشت شود . نگهداری  و به عمل آوردن این قهوه نسبت به قهوع روبوستا کار بسیار دشوارتری است . یکی از اصلی ترین راه های تشخیص این دانه شکل آن است که به شکل حرف S می باشد . قهوه عربیکا 75% تولید دنیا را به خود اختصاص داده است و یکی از   بزرگترین کشورهای تولید کننده آن می توان به کشور برزیل اشاره کرد .

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا

دانه قهوه عربیکا به نسبت دانه روبوستا از چربی بیشتر و 5/1 درصد کافئین  کمتر دارا می باشد و این دلیلی بر آن شده که طعم دلپذیر تر و طفداران بیشتری را به خود جلب کند . استفاده از این مدل قهوه می تواند در داشتن خوابی راحت به شما کمک کند . قهوه عربیکا در بازار از قیمت بالاتری نسبت به دانه روبوستا برخوردار است چرا که کشت و به عمل آوردن این گیاه دشوارتر از دانه و گیاه روبوستا می باشد . همانطور که پیش تر گفته شد این دانه از طرفداران بیشتری در دنیا برخوردار است .

قهوه روبوستا | Robusta

گیاه دانه روبوستا تا ارتفاع 6 متری رشد می کند ساقه آن بسیار مقاومتر از ساقه گیاه قهوه عربیکا می باشد و برخلاف عربیکا در ارتفاع پایین تر و مرطوب تری قابل کشت است . این دانه از کافئین بیشتر و آنتی اکسیدان بین 7 تا 10 درصد برخوردار است و به نسبت دانه عربیکا از طعم طلخ تری برخوردار است و قابل ذکر است به خاطر طعم آن از طرفداران کمتری نیز بهره می برد . دانه قهوه روبوستا را می توان یکی از پایه های اصلی قهوه اسپرسو دانست و از کشورهایی که در زمینه کشت این دانه فعالیت می کنند می توان به ویتنام ، هند ، اندونزی ، برزیل  اشاره کرد . به جز این کشورها، کشورهایی همانند اتیوپی، سوماترا، ترکیه، مکزیک، نیکاراگوئه، کلمبیا، هندوراس و پرو این نوع قهوه را به بازار عرضه می کنند .

قهوه ترک | Turkish coffee

قهوه ترکیه را می توان یکی از معروف ترین دانه های قهوه ترک در خاورمیانه دانست که در کشور ترکیه تولید و مصرف می شود . تفاوت این دانه با قهوه های دیگر در آن است هنگام آسیاب پودر آن جدا نمی شود و به همان صورت داخل فنجان ریخته می شود . با این حال پس از نوشیدن آن ، پودر در ته فنجان باقی می ماند .

قهوه ترک

انواع قهوه بر پایه اسپرسو

بسیاری از قهوه ترک ها که شما در منزل و چه در کافه ها می نوشید بر پایه قهوه اسپرسو تشکیل می شود . قهوه اسپرسو توسط یک دستگاه با بخار ، کف شیر ، شکلات به قهوه های دیگر با طعم های متفاوت دیگری تبدیل می شود . در ادامه چند نمونه از این قهوه ها را که بر پایه اسپرسو می باشند به شما معرفی خواهیم کرد .

  • اسپرسو | Espresso

اسپرسو را می توان یکی از معروف ترین مدل های قهوه در دنیا دانست ، در روش تهیه این مدل آب با فشار توسط دستگاه قهوه ساز از بین دانه های آن عبور می کند و از طرف دیگر داخل فنچان ریخته می شود ، شاید تهیه آن برای شما ساده به نظر بیاید و لی برای درست کردن یک اسپرسو مقبول باریستا کار بسیار دشواری را باید پشت سر بگذارد. بسیاری از قهوه خورهای حرفه ای از این مدل قهوه استفاده می کنند . طعم طلخ آن ممکن است برای شما دلچسب نباشد .

قهوه اسپرسو
  • دابل اسپرسو | Double Espresso

دابل اسپرسو همان قهوه اسپرسو می باشد ، همانطور که از نامش پیداست بجای یک شات در آن از دو شات اسپرسو در یک فنجان استفاده می شود .

کافه امریکانو | Caffè Americano

قهوه آمریکانو همان دانه های قهوه اسپرسو می باشد با این تفاوت که این قهوه به طور مستقیم با آب جوش مخلوط می شود . این مدل قهوه گفته می شود ابتدا در جنگ توسط سربازان آمریکایی به منظور صرفه جویی در مصرف ابداع شده است . امروزه مصرف این مدل قهوه در دنیا بسیار متداول است .

قهوه آمریکانو
  • کافه لاته | Café Latte

یکی دیگر از قهوه های پرطرفدار در دنیا را می توان کافه لاته دانست ، کافه همان معنی قهوه و لاته به معنی شیر می باشد . طرز تهیه آن به این صورت است که یک شات قهوه به همراه شیر بخار داده شده مخلوط می شود و با کف زیاد که از شیر به وجود آمده سرو می شود . یکی از دلایلی که این قهوه طرفدار دارد طعم ملایم آن است .

کافه لاته

موقعیت هتل