کویر اشتهارد کرج

کویر اشتهارد کرج

شرح

حیف است از زیبایی های استان البرز گفته شود اما از کویر اشتهارد کرج در جنوب استان حرفی زده نشود. کویری که تپه های رنگین کمانی آن چنان منظره فوق العاده ای از زیبایی خلق کرده که هر گردشگری را مجذوب خود می کند. اگر جاده نظرآباد به اشتهارد را در استان البرز پیش رو بگیرید جاده شما را در سکوتی دلنشین به اعماق مریخ آن هم در نزدیکی مهرشهر کرج و شمال شهرستان اشتهارد خواهد برد، آن هم با همان خاک سرخ. جاده هر چقدر که جلوتر می رود بر زیبایی های مسیر افزوده می شود، آن هم یک زیبایی منحصربفرد و چشم نواز.

تپه های رنگارنگ کویر اشتهارد کرج

تپه های رنگارنگ کویر اشتهارد کرج که انگار یک نفر آن ها را با دقت تمام و با وسواسی بی بدیل نقاشی کرده است پشت سر هم ردیف شده اند و مثل تپه هایی از ادویه های هزاررنگ به نظر می رسند.خاکی سرخ رنگ مناظر اطراف تپه ها را زیباتر کرده و مثل یک فرش بزرگ تمام سرزمین پیش چشمتان را فرش کرده است. کویر اشتهارد یا قشلاق حسین خانی (به کویر قارپوزآباد هم شناخته می شود) در موقعیت جغرافیایی شمال شهرستان اشتهارد و جنوب شرقی مهرشهر کرج در استان البرز قرار دارد.

طول کویر 60 کیلومتر و عرض آن در حدود 20 کیلومتر است.  گنبدهای نمکی حاشیه این کویر متاسفانه برای استخراج نمک به شدت مورد تخریب قرار گرفته اند اما مناظر کویر از فراز این ارتفاعات بسیار زیبا و دل انگیز است. نزدیکی این کویر به تهران پتانسیل بالقوه ای را برای تبدیل شدن منطقه به هدف گردشگری بیابان ایجاد کرده است.

پوشش گیاهی کویر اشتهارد کرج

پوشش گیاهی منطقه در حاشیه ارتفاعات درمنه دشتی و در هسته کویر فاقد پوشش گیاهی است. در جنوب کویر روخانه شور (ابهر رود) یا به گفته بومیان شورکات از غرب به شرق جریان دارد که حاشیه این رود به شدت باتلاقی است و در صورت تردد با خودرو باید مورد توجه قرار گیرد.

این رودخانه در شمال اشتهارد از غرب به شرق جریان دارد و تنها رودخانه شهرستان اشتهارد استان البرز است. این رودخانه از کوه های جنوب غربی آوج (استان قزوین) سرچشمه گرفته، پس از مشروب کردن دشت های ابهر، قزوین، شمال بخش اشتهارد و جنوب ساوجبلاغ به رودخانه کرج می پیوندد.

بافت کویر اشتهارد کرج

 این رودخانه به طور پراکنده دارای ماهی گورخری است و در اوایل فصل بهار پرنده هایی چون سلیم قوطی، پرستوف اگرت سفید و عقاب اتپی در این ناحیه رویت شده است و در مسیر این رود در منطقه ای نزدیک به روستای جارو به دلیل شیب کم و وسعت زیاد نمک زارهایی تشکیل شده است که مناظر فوق العاده زیبایی را پدیده آورده است.

کویر اشتهارد بهشتی بر روی زمین است و آسمان پرستاره‌ این کویر مناظر منحصربه فردی را برای گردشگران ایجاد کرده است. این کویر زیبا مانند سایر کویرهای کشورمان دارای بافت منحصر به فرد و مکانی مناسب برای کویر نوردی و سافاری محسوب میگردد که در چند سال اخیر مورد توجه علاقه مندان به کویرنوردی قرار گرفته است.

موقعیت هتل

شهر: شهر کرج

دیدنی‌های نزدیک