عمارت محسنی

معرفی عمارت محسنی در بهبهان

شرح

بهبهان جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که هرکدام به تنهایی زیبا خاص خود را داشته و ارزش دیدن دارند. جالب است بدانید که قدیمی‌ترین نرگس‌ زار ایران و زادگاه اصلی آن نیز به بهبهان تعلق دارد. گفته می‌شود که رنگ طلایی گل نرگس و عطرش به قدری زیاد است که از دور دیده می‌شود و عطر آن به مشام هر رهگذری می‌رسد.

بهبهان شهر اولین‌ها نیز نامیده می‌شود، زیرا اولین چاه نفت ایران، اولین تصفیه خانه آب کشور، اولین باشگاه گلف ایران، اولین زمین فوتبال رسمی ایران، اولین باشگاه اسکواش در کشور و اولین کارخانه گچ در کشور نیز در این شهر قرار دارند. این شهر دیدنی‌های زیادی دارد که هرکدام جایگاه خود را داشته و ارزش دیدن دارند. یکی از این دیدنی ها عمارت محسنی است که در محله محسنی‌ها واقع شده است.

عمارت محسنی در گذشته به خانه چهل دری معروف بوده که گمان می‌رود نام آن برگرفته از تعدد درب‌های آن است. خانه محسنی دارای یک زیرزمین می‌باشد. فضای ورودی آن با تزئینات آجری مزین گشته و دور تا دور حیاط را نیز اتاق‌های بسیار زیبا احاطه کرده است، که سقف آنها به صورت تیرپوش چوبی است. عمده مصالح بکار رفته در این بنای تاریخی آجر، چوب و گچ است.

ویژگی های جذاب عمارت

عمارت تاریخی محسنی بهبهان که با گذشت زمان دستخوش تغییرات شده و در یک کوچه با تلفیقی از بافت سنتی _مدرن قرار دارد ،که به زمان پهلوی اول (رضا شاه پهلوی ) برمی گردد، در دوره پهلوی ازاین قبیل منازل باب بوده و معروف به خانه های شاه نشین هستند. این خانه در اختیار افراد صاحب قدرت و نفوذ آن زمان بوده است.

سرمایه گذار عمارت تاریخی محسنی تصمیم به ایجاد رستوران سنتی  در کنار حفظ بافت سنتی  آن دارد.خانه محسنی علاوه بر ارائه خدمات اقامتی-پذیرایی ،در زمینه فرهنگی نیز معرف آداب وسنن ایرانی به گردشگران و توریست های علاقه مند به بوم گردی می باشد.

 این خانه تاریخی در گذشته به خانه چهل دری معروف بوده که گمان می‌رود نام آن برگرفته از تعدد درب‌های آن است. خانه محسنی دارای یک زیرزمین می‌باشد. فضای ورودی آن با تزئینات آجری مزین گشته و دور تا دور حیاط را نیز اتاق‌های بسیار زیبا احاطه کرده است، که سقف آنها به صورت تیرپوش چوبی است. عمده مصالح بکار رفته در این بنای تاریخی آجر، چوب و گچ است.این عمارت به عمارت هنرمندان نیز معروف است.

معماری عمارت محسنی

عمارت محسنی در زیبایی و معماری در نوع خود شاهکار است؛ یکی از خصوصیات خانه محسنی تعداد زیاد درب اتاق‌ها است که زیبایی فوق العاده‌ای را به آن بخشیده است همچنین ترکیب گچ، چوب و آجر در خانه محسنی فضایی سنتی و آرام را فراهم آورده تا میهمانان چند شبی را به دور از شلوغی شهر سپری کنند.

شهر بهبهان به زادگاه نرگس‌های طلایی معروف است و قدیمی ترین و اولین نرگس زار ایران در استان خوزستان، شهر بهبهان منطقه زاگرس قرار دارد. بهترین فصل سفر به اقامتگاه بوم گردی محسنی که علاوه بر سایر دیدنی‌های شهر میتوان فصل گل نرگس را هم شاهد بود. به عبارت ساده تر عمارت چهل دری محسنی در بهبهان جلوه ای از زندگی پر مهر مردم در روزگار نزدیک است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک