خانه هشت بهشت نیری زواره

بازدید از خانه هشت بهشت نیری زواره

شرح

خانه هشت بهشت نیری زواره

یکی از شهرهای زیبای ایران زواره است. زواره از شهرهای تاریخی و کویری است که همچنان معماری اصیل ایرانی را حفظ کرده است. زواره شهری است در حاشیه‌ی جنوبی دشت کویر ایران و در مجاورت کویر مرکزی ایران که در فاصله 10 کیلومتری از این شهرستان واقع شده است. نام زواره از برادر رستم گرفته شده است و قدمتی باستانی دارد. این شهر ساختاری گلی دارد و دارای معماری ایرانی اصیل است. خانه هشت بهشت (نیری)، خانه‌ای از دوره قاجار با معماری بسیار زیبا و حیرت‌ انگیزی است.

بانی آن حاج میرزا علیرضا نیری زواره‌ای است این بنا در دوطبقه و دارای هشت ایوان داخلی است. معماری این خانه با تمام خانه‌های زواره متفاوت است. یکی از بناهای تاریخی زیبای زواره، بنای تاریخی فرهنگی هشت‌ بهشت است که گویی اوج هنر معماری زمان در آن استفاده‌ شده است. این بنا در جنب حسینیه کوچک زواره قرار دارد و عناصر ساختار فیزیکی آن شامل آجر، گچ و گل است ولی امروز در مرمت و بازسازی آن دیگر عناصر هم به‌ کار رفته است.

قسمت های اصلی بنا

این بنا تاریخی از سه قسمت اصلی شامل، صحن غربی، صحن شرقی و کل ساختمان تشکیل‌شده و ساختمان اصلی آن در دوطبقه به اشتراک این دو صحن رقم خورده و در بدو ورود به بنا ابتدا صحن شرقی مشاهده می‌شود که حوض بیضی‌شکلی در آن وجود دارد و در بالای حوض یک طبقه مجزا وجود دارد. در این قسمت از ساختمان سه ایوان و دو راهرو وجود دارد که در انتهای آن اتاق‌هایی قرار دارد. ساختمان اصلی که در دوطبقه روی‌هم قرار دارد در اشتراک دو صحن شرقی و غربی درآمده و ظهر هم بر حوض‌خانه‌ای تکیه زده و در قرین هم به تماشای صحن‌ها درآمده از راهرو صحن شرقی وارد وسط ساختمان بر روی یک هشت‌ضلعی برافراشته شده و محور مقاومت آن را ستون‌های هشت‌ضلعی تشکیل داده است.

پوشش مرتفعی بر روی دوطبقه از رواق‌ها و ایوان‌ها وجود دارد. خانه هشت‌بهشت نیری در زواره در دوره قاجار با معماری بسیار زیبا و حیرت‌انگیزی در دل شهر تاریخی زواره بناشده است و هم‌اکنون به‌عنوان مرکز فرهنگی، مذهبی فاطمیه جهت مراسم مربوط از آن استفاده می‌شود.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک