جزیره ایستر و پارک رپانویی

آشنایی با جزیره ایستر و پارک راپانویی

شرح

جزیره ایستر و پارک راپانویی

پارک ملی راپانویی یک پارک ملی و میراث جهانی یونسکو است که در جزیره عید پاک ، شیلی واقع شده است. راپانویی نام پلینزی جزیره عید پاک است. نام اسپانیایی آن Isla de Pascua است. این جزیره در جنوب شرقی اقیانوس آرام و در انتهای جنوب شرقی مثلث پولینزی واقع شده است. این جزیره در سال 1888 توسط شیلی به دست گرفته شد.

شهرت و وضعیت میراث جهانی آن ناشی ازمجسمه سنگی قدیمی است که با نام “moai” شناخته می شوند ، که خلق آن به افراد اولیه Rapa Nui که در حدود 300 میلادی در این جزیره ساکن بودند ، ناشی می شود. بخش اعظم این جزیره به عنوان پارک ملی رپا نویی اعلام شده است که در 22 مارس 1996 ، یونسکو یک سایت میراث جهانی را تحت معیارهای فرهنگی تعیین کرد.

ویژگی های پارک راپانویی

جزیره ایستر و پارک رپانویی اکنون تحت کنترل اداری جامعه بومی مائوو هنوا پلیینزی است که اولین مؤسسه خودمختار در این جزیره است. بومیان راپا نویی مجددا اقتدار خود را در سرزمین های اجدادی خود به دست آورده اند و مسئولیت مدیریت ، حفظ و حمایت از حق تعالی خود را بر عهده دارند. در اول دسامبر سال 2017 ، رئیس جمهور سابق میشل باچلت سرزمین های اجدادی را در قالب پارک ملی راپا نویی به مردم بومی بازگرداند. برای اولین بار در تاریخ ، درآمد حاصل از پارک ملی در جزیره سرمایه گذاری می شود و برای حفظ میراث طبیعی استفاده می شود.

جزیره ایستر از نظر جغرافیایی جدا شده ، مرز جغرافیایی و فرهنگی پلینزی را تشکیل می دهد. واین کشور 3،700 کیلومتر در غرب شیلی ، حدود 2،200 کیلومتری شرقی جزیره پیتکرن و دورافتاده ترین نقطه ساکن زمین است. این پارک به شکل مثلثی است و دارای طول 23 کیلومترو عرض 11 کیلومتر است. این خانه در یک فرهنگ megalithic در حال انقراض است که به شکل بناهای مجسمه های عظیمی به نام “moai” ساخته شده از سنگ های آتشفشانی دیده می شود.

توپوگرافی شامل آتشفشانها و یک ساحل ناهموار است. ارتفاع آن از سطح دریا تا 300 متر متغیر است. دارای دریاچه های آب شیرین ، دهانه های آتشفشانی و خط ساحلی است که در معرض فرسایش قرار دارد.این پارک آب و هوای گرم گرمسیری زیر را با وزش باد جنوب شرقی از اکتبر تا آوریل تجربه می کند. میانگین بارندگی سالانه 1250 میلی متر است که باران ها در فصل زمستان رخ می دهد. متوسط دما از 19 درجه سانتیگراد در زمستان تا 24 درجه سانتیگراد در تابستان تغییر می کند.

ایجاد پارک ملی راپانویی

مردم راپا نویی در حدود 300 میلادی در این جزیره سکونت داشتند. این پارک توسط دولت شیلی در سال 1935 ایجاد شده است. مردم بومی فقط در خارج از پایتخت هانگا روا واقع شده و مابقی آن به رانندگان گوسفند اجاره داده می شدند. نهضت استقلال در سال 1964 آغاز شد و پس از آن اجاره مزرعه گوسفند در دهه 1980 خاتمه یافت و کل جزیره به عنوان یک پارک تاریخی اعلام شد. جمعیت این جزیره که در سال 1972 برابر 2770 نفر بود ، تا سال 2002 به 3،792 رسید و بیشتر در پایتخت متمرکز بود.این جزیره در سال 1888 تحت کنترل اداری شیلی قرار گرفت. شهرت و وضعیت میراث جهانی ناشی از 887 مجسمه سنگی ماندگار معروف به “موای” است. بخش اعظم این جزیره در پارک ملی راپا نویی گنجانده شده است. در 22 مارس 1996 یونسکو آن را به عنوان میراث جهانی تعیین کرد.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک