آبشار وقت ساعت دورود

آبشار وقت ساعت دورود

شرح

آشنایی با آبشار وقت ساعت دورود

لرستان یکی از زیباترین استانهای کشور ایران است که به خاطر آب و هوای معتدل طبیعت سرسبزی دارد . لرستان همانگونه که سرزمین آبشارهای فراوان است سرزمین دشت لاله های واژگون هم هست و در این استان تعداد آبشارها و دشت های گل بسیار است . یکی از زیباترین شهرهای لرستان، و یکی از زیباترین جاذبه های این استان آبشار وقت ساعت دورود است. دورود که در گذشته نامش بحرین بوده در 86 کیلومتری خرم آباد واقع شده. به دلیل قرار گرفتن این شهر در دامنه زاگرس و رشته کوه اشترانکوه، یکی از شهرهای سرسبز خرم آباد محسوب می‌شود.

جاذبه های گردشگری آبشار وقت ساعت دورود

وجود آبشارهای متعدد در این شهر باعث شده، دورود جزو پرمسافرترین شهرهای لرستان باشد. منطقه زیبای عمارت و آبشار وقت ساعت دورود به عنوان یکی از نوادر و زیبایی های طبیعت لرستان هرساله میزبان گردشگران فراوانی از داخل و خارج از کشور است. این چشمه اسرارآمیز در عمق غاری در پریز کوه واقع شده که در زمان های مشخص آب این چشمه قطع و وصل می شود که به همین دلیل بومیان محل منطقه نام وقت ساعت را برای این آبشار برگزیده اند. بکر، عجیب و باورنکردنی، کلام کوهنوردان جسور و بازدیدکنندگان آبشار وقت ساعت و پریزکوه است تا خدا و خلاقیتش را به راستی دریابند و شکرگزار آن باشند.

آبشار و چشمه وقت ساعت در تمام طول سال آب دارد همانطور که از نام آن پیداست در زمانی این چشمه سرشار از آب و در زمانی خشک می شود. منشا این آب در انتهای غار و در سقف 15 متری آن است که به صورت یک آبشار دوقلو به کف غار می ریزد. همراه با قطع و وصل شدن آبشار سکوت غار برهم می خورد؛ هنگام قطع آبشار صدای چک چک آب طنینی دل انگیز دارد و وقت جاری شدن غرشی سهمناک به گوش می رسد.

بهترین فصل بازدید از لرستان

زمان فعالیت آبشار وقت ساعت که بسیار خنک و زلال است در فصل های مختلف کم و زیاد می شود به طوری که زمان فعالیت آن حدود 55 دقیقه و زمان توقف آن در تابستان حدود یک ساعت، پاییز پنج ساعت و زمستان هشت ساعت است. در فصل بهار هم آب چشمه به اندازه یک رودخانه جریان دارد به حدی که آب به اندازه 20 سانتی متر از کف غار بالا می آید. غار وقت ساعت دورود در سال 1372 توسط کوهنوردان دورودی شناسایی شد که از همان روزهای ابتدایی کشف علت این پدیده در دستور کار ما و کوهنوردان بومی قرار گرفت. 

بازدید از وقت ساعت دورود

غار وقت ساعت در منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد که راه دسترسی آن در مسیر راه آهن دورود به سمت جنوب است. گردشگران پس از گذشتن از روستاهای چم چیت و دره چنار و نزدیک به سه ساعت کوهپیمایی به دهانه غار وقت ساعت می رسند. از گونه های مختلف گیاهی اطراف غار وقت ساعت می توان به تاک، مو وحشی، تمشک و زرشک و از گونه های مهم جانوری این منطقه می توان به کفتار، گرگ، خرس و انواع گربه سانان میباشد. آبشار وقت ساعت دورود هرساله پذیرای گردشگران زیادی از سراسر کشور و خارج از کشور است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک