قله درفک گیلان

قله درفک گیلان

شرح

آشنایی با قله درفک گیلان

کشورمان ایران دارای استانهای زیبا و بی نطیری است که هر کدام زیبایی های خاص خود را دارند. گیلان ، استانی کوچک با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی کم نظیر چون جنگل‌های انبوه، شالیزارهای وسیع، قله درفک گیلان ، باغات چای پهناور و زیستگاه‌های پرندگان و سواحل چشم نواز دریای نیلگون خزر و زیستگاه سوسن چلچراغ. منطقه گیلان دارای جاذبه‌های بکر و بی‌بدیل طبیعی است که سالانه مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

موقعیت مکانی قله درفک

درفک یکی از زیباترین کوهستان های ایران و از جمله زیست گاه های گیاهی و حیوانی مهم کشور است، این قله در استان گیلان و در رشته کوه البرز مرکزی، در بیست و هفت کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار و در ارتفاع 2733 متری واقع شده و تا دره سه هزار تنکابن ادامه می یاید. ارتفاعات درفک نیز روستاهای زیادی دارد که مناسب اقامتند و یکی از این روستاها، روستای راجعون است که هم دشت دارد و هم جنگل. اما درفک به چه معناست؟ بعضی‌ها می‌گویند اسم درفک از دال‌فک یا دلفک آمده و معنی آن آشیانه‌ عقاب است. بعضی دیگر هم می‌گویند اسمش از قوم دِربیک گرفته شده. این قوم در کنار دریای خزر ساکن بوده‌اند. این منطقه به سرزمین مه و خورشید هم معروف است و در مسیر کوهنوردی تابلویی دیده می‌شود که نوشته این‌جا محل عبور فرشتگان است.

قله آتشفشان درفک

درفک یک قله آتشفشانی خاموش بوده و گفته می شود در سال 1369 و در جریان زلزله رودبار در هم فرو ریخت و روند فرسایشی آن افزایش یافت. 20 کلبه سنگی پایین تر از قله قرار دارند که در فصل های بهار و تابستان مورد استفاده‌ اهالی محلی و دام ها قرار می گیرد. دشت های سر سبز و کوهپایه های جنگلی پوشیده از انبوه درختان چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد. این منطقه دارای یک غار یخی به طول 100 متر است که آب شرب محلیان را تامین کنید و دقیقا بر روی قله قرار دارد، البته دهانه غار بسیار تنگ بوده و وارد شدن به آن بدون تجهیزات یخ نوردی ممکن نیست. بخش ییلاقی درفک خیلی سرسبز و باصفاست. گاهی مه غلیظی دور درختان می‌پیچد و همه جا را حسابی رویایی می‌کند.

طبیعت گردی در قله درفک گیلان

اگر اهل طبیعت‌گردی و چادر زدن هستید، در این ییلاق حسابی بهتان خوش می‌گذرد. ضمن این‌که می‌توانید از محلی‌ها اتاق کرایه کنید و با خیال راحت دو سه روزی بمانید. در چند سال اخیر در این منطقه خانه‌های بومگردی زیادی به راه افتاده که از مهمانان پذیرایی می‌کنند. در دامنه کوه و قبل از رسیدن به قله، تعدادی کلبه سنگی وجود دارد که در بهار و تابستان محلی‌ها در آنها زندگی می‌کنن و کارشان دامداری است. به دام‌ها در این دشت‌ سرسبز بد نمی‌گذرد. پوشش گیاهی این منطقه متنوع است و هم دشت دارد و هم جنگل و تا دلتان بخواهد گزنه در اینجا می‌بینید. گذشته از حیوانات اهلی مثل خرگوش، حیوانات وحشی مثل خرس، شغال، روباه، گوزن، گرگ و پلنگ هم در این حوالی زندگی می‌کنند. پس اگر هوس چادر زدن کردید، مراقب باشید و از محلی‌ها هم دور نمانید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک