مجسمه های دول هاریوبانگ کره جنوبی

مجسمه های دول هاریوبانگ کره جنوبی

شرح

جزیره جیجو در کره‌ جنوبی گردشگران و زوج‌های جوان زیادی را جذب خود می‌کند. از ماه آپریل تا ژوئن که اردوهای دانش‌ آموزی شروع می‌شود ، باوجود نیم میلیون نفر جمعیت ، این جزیره فضای کافی برای همه‌ی گردشگران فراهم می‌کند. دول هاریوبانگ‌ها مجسمه‌هایی سنگی هستند که در سراسر جزیره‌ی جیجو یافت می‌شوند. مجسمه‌های دول هاریوبانگ از سنگ‌های آتش‌فشانی متخلخل در جزیره ساخته شده‌اند و ارتفاع برخی از آن‌ها تا 3 متر هم می‌رسد. آن‌ها به لطف شمایل منحصربه‌ فرد خود ، به‌ راحتی قابل‌ شناسایی هستند ؛ مجسمه‌ها همگی دارای چشمانی برآمده و بدون مردمک بوده و صورت آن‌ها تقریباً مشابه یکدیگر است. دستان آن‌ها بر روی شکمشان قرار گرفته و یکی از آن‌ها کمی بالاتر از دیگری است.

به‌ علاوه، تمامی مجسمه‌ها کلاهی قارچی شکل به سر دارند. منشأ این مجسمه‌ها همچنان یک راز است، اما اغلب به سنت‌های شِمِنیسم (رشته باورهای سنتی در برخی اقوام بدوی) منتسب می‌شوند.

منشأ مجسمه‌های دول هاریوبانگ

منشأ مجسمه‌های دول هاریوبانگ همچنان یک راز است. برخی می‌گویند که این مجسمه‌ها مشابه اجسام نمادینِ یافت‌شده (توتِم‌ها) در سرزمین اصلی کره هستند. شواهدی دیگر نشان می‌دهند که مجسمه‌ها ممکن است تحت تأثیر افرادی خارج از این کشور ساخته شده باشند. ظاهر این مجسمه‌ها با کلاه‌های قارچی شکل، بسیاری را به این نتیجه رسانده است که آن‌ها بخشی از فرهنگِ ماشرومِ (قارچ توهم‌زا) شِمِنیسم در جیجو بوده‌اند. امروزه، به باور عموم، این مجسمه‌ها دارای نقش دوگانه برای محافظت و باروریِ جزیره هستند. بسیاری از مجسمه‌های دول هاریوبانگ اساساً در ورودی قلعه‌ها مستقر شده بودند و همین موضوع سبب شده تا به‌عنوان محافظان ساختمان‌های شهر و مردم تلقی شوند. جزیره‌ی جیجو به «پایتخت ماه‌عسل» کره جنوبی مشهور است و بر طبق افسانه‌ها زنان تازه‌ عروس می‌توانند با دست کشیدن به بخش‌های مختلف بدن مجسمه‌ها شانس خود را برای به دنیا آوردن فرزند مورد نظرشان افزایش دهند.

برای مثال، دست کشیدن به بینی مجسمه موجب پسردار شدن و دست کشیدن به گوش‌های مجسمه موجب دختردار شدن می‌شود. بسیاری از مجسمه‌ها به سبب این خرافه با فرسایش در اجزای بدن خود روبه‌رو شده‌اند. مجسمه‌های دول هاریوبانگ در سراسر جزیره به اشکال مختلف، از مگنت‌های سوغاتی گرفته تا بطری‌های نوشیدنی، قابل‌مشاهده هستند. مجسمه‌های سنگی اصلی نیز در همه‌ جا حضور دارند و در اکثر مراکز گردشگری نظیر ، ساحل هامدوک  و ساحل هایوپجه  دیده می‌شوند. حتی یک پارک کوچک نیز به این مجسمه‌های اختصاص داده شده است و گردشگران می‌توانند در آن بیشتر با تاریخ و دلیل شکل‌گیری آن‌ها آشنا شوند. در این پارک اشکال مختلفی از این مجسمه‌ها گرد هم جمع شده‌اند. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک