مسجد دیینج ری بر در تیمبوکتو

مسجد دیینج ری بر در تیمبوکتو

شرح

مسجد دیینجری بر در تیمبوکتو

مسجد دیینجری بر در تیمبوکتو ، مالی ، مرکز یادگیری مشهور مالی است که در سال 1327 ساخته شده و به زبان های مختلف به عنوان Djingareyber یا Djingarey Ber ذکر شده است. طراحی آن به ابواسحق سهیلی که توسط موسی اول مال ، امپراتور امپراتوری مالی به وی ، 200 کیلوگرم طلا به او تعلق گرفت ، معتبر است. به گفته ابن خلدون ، یکی از بهترین منابع شناخته شده برای قرن 14th مالی ، می گوید که به الصحیحی برای طراحی و ساخت دیینجری بر در تیمبوکتو ، 12،000 میتکال از گرد و غبار طلا داده شد.

اما تحلیل منطقی تر نشان می دهد که نقش وی ، در صورت وجود ، کاملاً محدود بود. صنایع دستی معماری در گرانادا تا قرن چهاردهم به اوج خود رسیده بود و بسیار بعید به نظر می رسد که یک شاعر فرهیخته و ثروتمند چیزی بیش از دانش دیلیانت در مورد پیچیدگی های معماری معاصر معمول داشته باشد.

به جز بخش کوچکی از نمای شمالی که در دهه 1960 در الهور تقویت شده است .و مناره نیز که در سنگ آهک ساخته شده و با گل ساخته شده است ،  مسجد دیینجری بر کاملاً از زمین به علاوه مواد آلی مانند فیبر ، کاه و چوب ساخته شده است. این شهر دارای سه دادگاه داخلی ، دو مناره و بیست و پنج ردیف ستون است که در یک جهت شرقی – غربی و فضای دعا برای 2،000 نفر قرار گرفته است.دیینجری بر یکی از چهار مدرسه‌ای است که دانشگاه تیمبوکتو را تشکیل داده است. در سال 1988 در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد ، و در سال 1990 به دلیل برخورد شن و ماسه در معرض خطر قرار گرفت.

پروژه مرمت و بهسازی مسجد

یک پروژه چهار ساله به منظور مرمت و بهسازی مسجد در ژوئن 2006 آغاز شد و توسط آقاخان اعتماد برای فرهنگ سازی انجام و تأمین می شود. در 26 فوریه 2010 ، در طول مولیید ، یک مادربزرگ در مسجد حدود 26 نفر را کشته و حداقل 55 نفر دیگر را مجروح کرد.

بین سالهای 1901 و 1996 ، درجه حرارت 1/1 درجه سانتیگراد در منطقه افزایش یافته است ، که باعث افزایش تجاوز بیابانی و همچنین خسارات ناشی از شن و ماسه شده است. تلاش برای ترمیم و بالا بردن دیوارهای مسجد در حال انجام است ، اما بین ارتفاع سقف در سال 1952 تا امروز تفاوت یک متری وجود دارد.اگرچه خشکسالی ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود ، باران بیش از حد نیز برای مسجد مضر است. باران های شدید در سال های 1999 ، 2001 و 2003 باعث سقوط بسیاری از بناهای ساخته شده سنتی و همچنین سازه های اخیراً ساخته شده شد. از آنجا که نوسانات اقلیمی ظریف و متعادل ما به دلیل تغییرات آب و هوایی تغییر می کند ، اماکن میراث جهانی مانند مسجد دیینجری بر دچار این بیماری شده اند.

مستند سازی پروژه

از دولت عضو در آخرین کمیته میراث جهانی خواسته شده است تا کلیه اسناد فنی را در مورد پروژه ترمیم جدید 4 ساله مسجد دیینجری بر که توسط فرهنگ آقاخان اعتماد انجام شده است ، تهیه کند. با این حال ، هیچ سندی قبل از مأموریت دریافت نشده است و در گزارش خود ، دولت عضو جزئیات کمی از این پروژه بزرگ ارائه کرده است.این مأموریت خاطرنشان كرد: مرحله اول مرمت ، یك پروژه آزمایشی بود كه از نوامبر 2006 تا ژوئیه 2007 انجام شد. این كار شامل زهكشی و آسفالت ریزی در اطراف مسجد ، تركیب مجدد دیوارها در شرایط بد و در یك منطقه بام بود كه جایگزین آن می شد. 50٪ تیرها ، بالاتر از آن ساخت سنگین گچ گل بود.

ماسون های مسئول پروژه در سطح محلی به وضوح از تخصص فنی خوبی برخوردار هستند. با این وجود ، نیاز به مستندسازی کارهایی که بطور مداوم انجام می دهند و ثبت نقطه شروع کارشان است.لازم به ذکر است که باید تعادل بین راه حلهای جدید فنی و حفظ شیوه های سنتی و منظم نگهداری از مسجد که بطور معمول توسط صنعتگران محلی انجام می شد ، پیدا شود. درختان محلی طبیعی که در ابتدا برای مصالح ساختمانی برای تیرهای مسجد مورد استفاده قرار گرفته بودند نیز به دلیل تغییر آب و هوا از بین رفته اند ، بنابراین تیرهای چوبی باید از غنا وارد شوند. این به طور چشمگیری قیمت منابع مورد نیاز برای مرمت مسجد را افزایش می دهد ، زیرا مصالح ساختمانی دیگر به راحتی در دسترس نیستند.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک