آبشار شوی دزفول

آبشار شوی دزفول

شرح

آبشار شوی دزفول

بزرگ ترین آبشار طبیعی خاورمیانه در کشور ایران و در شهر دزفول قرار دارد که نامش آبشار شوی می باشد. آبشاری که که پتانسیل‌های بالقوه‌ای برای تبدیل شدن به یکی از مهمترین جاذبه‌های این مرز و بوم را دارد.  از آنجایی که شوی در نزدیکی مرز بین خوزستان و لرستان قرار دارد برخی از مردم لرستان بر این باورند که این آبشار متعلق به استان لرستان است. وجود دهستانی به نام شوی در اطراف آبشار سبب نامگذاری آن به این اسم شده است. در زبان محلی شوی معنی لطافت می‌دهد. البته در برخی جاها به دلیل نزدیکی آبشار شوی به ایستگاه راه آهن تله زنگ از آن به نام آبشار تله زنگ هم یاد می‌شود.

 مناظر کوهستانی، چشم اندازی بکر و دیدنی هایی کم نظیر در مسیر رسیدن به این آبشار قرار دارند که جذابیت سفر شما را دو چندان می کنند. نام این آبشار در زمره ی زیباترین آبشارهای ایران قرار دارد و ارتفاع ۸۰ متری و عرض ۷۵ تا ۸۵ متری آن سبب شده تا از نظر بزرگی به عنوان یکی از منحصر به فردترین آبشارهای طبیعی خاورمیانه محسوب گردد. به دلیل همین ویژگی های ارزشمند، نام آبشار شوی به عنوان سی و پنجمین اثر طبیعی ملی و اولین اثر ملی خوزستان، از تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۳در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است. جاندارانی همچون کل بز، پلنگ، خرس و سمندر ایرانی بخش مهمی از زیستگاه اطراف آبشار را تشکیل می‌دهند.

جاذبه های دیدنی آبشار

اگر بخواهیم از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی که اطراف این منطقه رشد کرده‌اند نام ببریم، باید به درختانی همچون بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط اشاره کنیم. همچنین می‌توان روی دیواره‌های صخره‌ای که آبشار از آن سقوط می‌کند و در زیر آن رویش گیاهی به نام سیاه‌وشان را مشاهده کرد که خاصیت دارویی فوق العاده‌ای دارد. بد نیست بدانید این گیاه برای درمان بیماری‌هایی مانند زردی یا یرقان و کمک به دفع راحت سنگ‌های کلیوی بسیار مفید است. در محل خروجی آبشار غاری دیده می شود که به نقل از محلی ها، کیلومترها طول دارد. البته بدون ابزار و ادوات غارنوردی و آشنایی به اصول اولیه نباید وارد آن شوید اما اگر تجهیزات لازم را دارید بازدید از آن خالی از لطف نیست. 

آب پس از بیرون آمدن از یک غار، از گردنه‌ ی بلند آبشار به پایین می ریزد و خودش را در روخانه ای جاری می سازد تا پس از عبور از کوه‌ها و دره‌ها، به رود دز و شهر دزفول در استان خوزستان برسد. تصاویر کم نظیری در این طبیعت به چشم می خورند که می توانند توسط شما ثبت شوند و تجربه ای تازه از عکاسی را بایتان به ارمغان بیاورند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک