مسجد جامع دزدک چابهار

مسجد جامع دزک چابهار

شرح

مسجد جامع دزک چابهار | Dezak Great Mosque

مسجد جامع دزک چابهار یکی از شاخص ترین بناهای سراوان با فاصله کمی از این روستا در سمت چپ جاده آسفالت شده که مربوط به دوره قاجاریه است، بنا شده، نظیر این مسجد در سیستان و بلوچستان تاکنون مشاهده نشده، با توجه به اینکه بنای مسجد جامع دزک فاقد کتیبه است تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست.

اما با توجه به شیوه ساخت مسجد و شبستان های ستون دار و کلیه الحاقات آن و همچنین توجه به این که محل قدیم شهرستان سراوان در نزدیک همین روستا بوده و از آن در ابتدا به نام های شبستان، سراستان و سرابان یاد می شده است، می توان گفت که در عصر صفویه روستای دزک به همراه مسجد کهن آن پابرجا بوده که این امر را می توان در شیوه ساخت و کاربرد ستون ها نیز مشاهده کرد و بر اساس روایات شفاهی منقول این مسجد توسط شخصی به نام «شرویس» به واسطه خوابی که دیده ساخته شده و تنها کتیبه ای که از آن زمان موجود است کتیبه روی قسمت در چوبی مسجد است که حکایت از ساخت این در توسط شخصی به نام محمد فرزند لشکری در سال ۱۳۱۸ دارد.  همراه با ایلیا گشت به چابهار سفر کنید.

بنای مسجد

از الحاقات جدید مسجد جامع دزک ساخت شبستان زمستانی با ۵ ستون و وضوخانه ست که در گوشه شمال شرق مسجد پس از عبور از دو اتاقی که برای مسافران و در راه ماندگان در نظر گرفته شده، چله خانه ای برای عابران هم به صورت زیرزمینی حفر شده . این اثر در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۱۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.مصالح به کار رفته در دیوارها و ستون ها از خشت و چینه و پوشش سقف از فرآورده های نخل، خرما، گز و کنار است.

ابعاد مسجد 5/73 در 42 متر و در امتداد شرقی و غربی قرارگرفته و شامل دو شبستان تابستانی و زمستانی است. ستون های آن تاحدودی شبیه ستون های مسجد تاریخانه دامغان است. 
از ویژگی های این بنا علاوه بر نوع طاقچه های تزئینی و مقرنس های ویژه، وجود چله خانه ای برای معتکفان و عابدان در زیرزمین است.

غارهای بان مسیتی

غارهای بان مسیتی ، مجموعه غارهایی در ۵کیلومتری شمال باختری روستای تیس در دامنه کوه شهبازبند (در نزدیکی چابهار) است. یک غار طبیعی و دو غار مصنوعی در کنار هم قرار دارند. غار اول طبیعی و به شکل نیم دایره که با استفاده از روش تراشکاری درون غار و دهانه آن توسعه پیدا کرده است. یک آرامگاه کوچک از گچ به صورت دو سطح افقی که روی یکدیگر قرار دارند و فاقد آثاری مانند سنگ نبشته، خط و لوحه در عمق یک متر از سطح غار دیده می شود که در گرد آن، یک فضای کوچک وجود دارد. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط