غار گلوی شیطان بلغارستان

غار گلوی شیطان بلغارستان

شرح

آشنایی با غار گلوی شیطان بلغارستان

در رشته کوه های ردوپه کشور بلغارستان ، یکی از اسرارآمیزترین و مرموزترین غارهای جهان قرار دارد: غار گلوی شیطان! با این که این غار از لحاظ زمین شناسی نسبتا جوان محسوب می شود حدود 175000 سال قدمت دارد. اما چیزی که این غار را خاص کرده است سن و سال آن نیست. غار گلوی شیطان بلغارستان علاوه بر نام جالبی که دارد به دلیل ویژگی های خاص و اسرارآمیزش یکی از جاذبه های گردشگری پرطرفدار برای توریست ها و همین طور مکانی ایده آل برای عکاسان محسوب می شود. دهانه غار شکلی عجیب و خاص دارد که به اعتقاد بسیاری شبیه به دهان شیطان است و وقتی آرام آرام وارد غار می شوید انگار به سرزمینی مرموز وارد شده اید.

بافت طبیعی غار گلوی شیطان بلغارستان

روایتی جالب در اسطوره های باستان وجود دارد که ارتباط مستقیمی با این غار دارد. بافت طبیعی بسیار منحصر به فرد این غار هر بازدیدکننده ای را متحیر می کند. برای تصور این شگفتی ذکر همین نکته کافی ست که ورودی این غار شبیه به سر شیطان است و در قسمت گلوی این شیطان آبشاری عظیم قرار دارد! غار گلوی شیطان بلغارستان بافت طبیعی بسیار منحصر به فردی دارد به صورتی که در این غار چشمه ی زلالی جاری ست و ساختمان آن از سنگ های قیمتی ساخته شده است. درباره ی این دنیای جادویی زیر زمینی روایت های بسیاری در میان مردم بلغارستان سینه به سینه منتقل شده است. یکی از معروف ترین آن ها افسانه ی اورفئوس است. 

افسانه غار گلوی شیطان

اورفئوس یکی از آوازه خوان ها و نوازندگان اساطیری یونان است. ائورودیکه همسر اورفئوس که گفته می شود یکی از زیباترین زنان یونانی بود، بر اثر مار گزیدگی جان خود را از دست داد و به جهان زیرین (مردگان) منتقل شد. اورفئوس که تحمل جدایی از همسرش را نداشت به جهان مردگان رفت و توانست با نوای زیبای چنگ خود، هادس خدای مردگان را به بازگشت ائورودیکه راضی کند. تنها شرط هادس این بود که اورفئوس تا لحظه ی خروج از جهان زیرین حق نگاه کردن به چهره ی ائورودیکه را ندارد. اورفئوس در آخرین لحظات به چهره ی همسرش نگاه کرد و شرط را باخت بنابراین ائورودیکه برای همیشه به جهان مردگان بازگشت.

بر طبق افسانه ها پس از این اتفاق اورفئوس عاشق از شدت ناراحتی به غار گلوی شیطان پناهنده شد و به مدت هفت شبانه روز گریست به طوری که از اشک های او چشمه ی معروف این غار پدید آمد.

 بسیاری از مردم بلغارستان معتقدند از آنجایی که این چشمه از اشک های پاک اورفئوس به وجود آمده است، بنابراین خاصیت درمانی دارد. این باور یکی از عوامل بازدید عده ای از غار گلوی شیطان بلغارستان است. شگفتی دیگر این غار شکل ظاهری آن است. ورودی آن شبیه به سر شیطان است و شما در واقع باید از دهان این شیطان وارد غار شوید. در گلوی این شیطان آبشاری به ارتفاع 42 متر قرار دارد که اساس این غار معروف را تشکیل می دهد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک