موزه توالت سولاب دهلی نو

موزه توالت سولاب دهلی نو

شرح

توالت ها کی و کجا پدید آمدند ؟! چه کسانی و با چه ملیتی نخستین بار به استفاده از توالت روی آوردند؟

معرفی موزه توالت سولاب دهلی نو

2800 سال قبل از میلاد در موئن جو در محلی در کشور پاکستان یکی از پیشرفته ترین توالت های جهان ساخته شد. این توالت که صد ها سال بعد دوباره آن را در کشور امریکا استفاده می کرند متشکل از اتاقی با دیواره های خشتی و آجری  خارج از هر خانه ، با جداره سنگی پر از علوفه با تخته ای چوبی بالای آن بود.

حدود 1800 سال قبل از میلاد مسیح در مصر باستان و تمدن کهن پرشیا (ایران) توالت ها با استفاده از مجرای فاضلاب شروع به پیدایش کردند و در تمدن رومانیایی نیز توالت هایی با استفاده از آب در حمام های عمومی باستانی یافت شده اند. باستان شناسان در سال 2012 متوجه شدند که توالت های رومانیایی بر خلاف تفکر گذشته پیشرفته ترین توالت های باستانی نبودند و ولین سیستم فاضلابی نیز مطعلق به تمدن دیگری بوده است، تمدنی در دره ی ایندوس .این تمدن سیستم ابتدایی از فاضلاب را طبق الگویی بسیار خاص در زیر خیابان های شهر تاسیس کرده بودند.

تاریخ انواع توالت های نشستنی

توالت های نشستنی که به نام توالت ( عربی ، فرانسوی ، چینی ، ایرانی ، ژاپنی ، کره ای ، هندی و ترکی) نیز شناخته می شوند به صورت های مختلفی در کشور های یاد شده ساخته می شدند . با این حال شکل کلی این توالت ها از یک سوراخ در زمین تشکیل شده است به جز یک نوع از انها که ارتفاعی برابر با سرویس فرنگی دارند ولی به استفاده کننده اجازه ی چمباتمه زدن را می دهد و بیشتر در آسیا و آفرقا محبوب هستند.

در اروپای قدیم نوعی دیگر از توالت ها رواج یافت که به نام توالت های محفظه ای از آنها یاد می شود . این توالت ها بیشتر شبیه یک صندلی است که زیر آن یک مخزن برای نگه داری فضولات و یک سوراخ روی آن مخزن وجود دارد ، این توالت ها طبعاً اولین الهام بخش توالت های فرنگی امروزی بوده اند. حال با آشنایی که از تاریخچه اختراع توالت شدید باید بدانید که موزه توالت نیز در سولاب دهلی نو وجود دارد. این یکی موزه احتمالا جایی نیست که به دیدنش علاقمند باشید.

موزه تاریخ توالت

موزه تاریخ توالت! با این حال بازدید کنندگانی که به تماشای موزه توالت در دهلی نو می روند با مراحل تکامل ساخت سرویس‌های بهداشتی از 2500 سال پیش از میلاد مسیح تا امروز آشنا می شوند. مدیر این موزه، دکتر بیندشوار پاتاک، یکی از کارشناسان لوازم بهداشتی است که از مدت‌ها قبل در حال تحقیق برای ابداع راه های سالم دفع فاضلاب خانگی بوده و در جریان این تحقیقاتش توانسته این موزه را راه بیندازد.

موزه ی توالت یکی از دیدنی های عجیب دنیا است که با وجود عجیب بودنش سالانه گردشگران فراوانی را به خود فرا می خواند. همانطور که می دانید در سال های اخیر یکی از چالش های صنعت گردشگری به ویژه در ایران توالت ها می باشند. کشور سنگاپور نیز یکی از کشورهایی است که به توالت علاقه ی خاصی دارد. با توجه به اهمیت این امر، در دهلی هند موزه ای را مختص توالت ها ایجاد کرده اند تا از تاریخچه ی آن ها مطلع گردید. این ایده توسط یکی از پزشکان مطرح شد؛ وی بر این باور بود که توالت بخشی از تاریخچه ی بهداشت انسان ها است و فصلی بحرانی از رشد تمدن بشر محسوب می شود.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط