روستا و آبشار دلفارد جیرفت

روستا و آبشار دلفارد جیرفت

شرح

آشنایی با روستا و آبشار دلفارد جیرفت

 نام جيرفت را امروزه كمتر كسي شايد نشنيده باشد. جيرفت بخشي از معروفيتش را مديون سايت تاريخي كنار صندل است كه نشان از وجود تمدن در 5 هزار سال پيش در شرق كشور مي‌دهد. شهر دقيانوس هم از ديگر ديدني‌هاي اين شهر است و اما روستا و آبشار دلفارد جیرفت هم ‌زيبايي اش  خیره کننده است . برخلاف تصور اکثر مردم استان کرمان سرزمینی با اقلیم‌های مختلف است شمال کرمان متاثر از کویر لوت بیابانی اما جنوب و جنوب غرب استان کرمان سرسبز و گاه یادآور مناطق پر باران شمال و غرب کشور است و همه ساله میزبان هزاران گردشگر از استانهای مختلف کشور و همچنین گردشگران کشورهای حوزه خلیج فارس است.

ویژگی های طبیعی روستا و آبشار دلفارد جیرفت

از دره دلفارد که در 25 کیلومتری شهر باستانی جیرفت قرار گرفته است به عنوان یکی از قطب‌های اکوتوریسم استان کرمان یاد می‌شود و شگفت اینکه این دره در ارتفاعات سربیژن آب و هوایی مدیترانه ای دارد و یکی از ذخیره گاه‌های اصلی گیاهی و جانوری استان کرمان نیز محسوب می‌شود، وجود هزاران هکتار باغ مرکبات، نخل، جنگل‌های بادام و انار شیطان رودخانه‌های متعدد و ده‌ها آبشار منحصر به فرد و گلزارهای رنگارنگ و زیبا دلفارد را به بهشتی در استان کرمان تبدیل کرده است. یکی از شگفتی‌های این روستا وجود درختان سردسیری در کنار درختان گرمسیری است بطوری که هم زمان می‌توان میوه‌های درختان گرمسیری همچون خرما و مرکبات و درختان سردسیری مانند گردو گیلاس را در این منطقه مشاهده کرد در این میان وجود جنگل‌هایی از میوه‌های وحشی همچون تمشک و انجیر و بادام وحشی بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارد.

بهترین فصل برای بازدید از روستای دلفارد

 آب و هوای این روستا شگفت‌آور است طوری که گاه هوای شهر جیرفت به نزدیک 50 درجه سانتیگراد می‌رسد اما در همان زمان درجه هوا در دلفارد، شرایط آب و هوایی مناطق مدیترانه ای را برای گردشگر تداعی می کند.  این روستا یکی از زیباترین روستاهای استان کرمان و کشور محسوب می‌شود و در دره‌ای قرار گرفته که رودخانه سر شاخه اصلی رودخانه شور در آن جاری است و به دلیل قرار گرفتن سرچشمه ها در بالا دست دره، در این منطقه دهها آبشار بسیار زیبا تشکیل شده است که همانند آنها را تنها می‌توان در چند استان محدود در غرب ایران مشاهده کرد.

در بهار دلفارد با بوي علف، پونه و هزارگياه ديگر يكي مي‌شويد. تمام لحظات شما اينجا تابلويي است كه به تصوير كشيده شده است. شكل كوه‌ها و صخره‌ها به همان هند نزديك است و آفريقا. بي‌دليل نيست كه جيرفت را هند كوچك ايران مي‌دانند. دلفارد جاده چالوس  شرق است و  حتي پيچ و خم‌‌هايش هم به اندازه پيچ و خم‌هاي جاده چالوس زیباست. روستای دلفارد از زیباترین ییلاقات جنوب کرمان ، با آب و هوای مدیترانه ای و وجود آبشارهای متعدد نهايت زيبايي طبيعي كرمان است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک