کاروانسرای دیر گچین قم

کاروانسرای دیر گچین قم

شرح

آشنایی با کاروانسرای دیر گچین قم

شهر قم از کلان‌شهرهای ایران است که در 125 کیلومتری جنوب شهر تهران واقع شده‌است. این شهر در کنار رودخانهٔ قمرود و در دشت قم قرار دارد و پس از مشهد دومین شهر زیارتی ایران به شمار می‌رود. به شهر قم لقب «پایتخت مذهبی ایران و قطب فرهنگی» داده‌اند. کاروانسرای دیر گچین قم از گذشته تا کنون در شاهراه حمل و نقل ایران واقع شده که از یک سو رابط بین استان‌های صنعتی ایران با تهران و از سویی دیگر رابط استان‌های جنوبی ایران با استان‌های شمالی کشور است.

این شهر در گذشته در مسیر راه ابریشم قرار داشته و دارای اهمیت ارتباطی فراوانی بوده‌است. یکی از جذاب ترین کاروانسراهای تاریخی ایران، کاروانسرای دیر گچین است، مکانی با پیشینه ی طولانی که امروز یکی از مهمترین جاذبه های استان قم است. قدمت این کاروانسرا به دوران ساسانی برمی گردد و عده ای حتی آن را مادر کاروانسراهای ایران می دانند. کاورانسرای دیر گچین یکی از بزرگ ترین کاروانسراهای تاریخی ایران است که در استان قم و در 80 کیلومتری شمال شرقی قم قرار دارد.

تاریخ کاروانسرای دیر گچین قم

با بررسی و کاوش های باستان شناسی مشخص شده که این کاروانسرا در زمان ساسانی ساخته شده اما بعدها در زمان سلجوقی و صفوی تغییرات اساسی بر روی آن انجام شده و در زمان قاجار هم وسعتش بیشتر شده است. کاروانسرای دیر گچین در طول تاریخ پناهگاه هزاران مسافری بوده که خسته از راهی طولانی، مدتی را در این مکان امن و زیبا می گذراندند. ساخت این کاروانسرا به زمان اردشیر بابکان برمی گردد، در آن زمان این بنا به عنوان دژی مستحکم در مسیر جاده ی پر رفت و آمد ابریشم قرار گرفت اما سال ها بعد کاربری اش تغییر و به کاروانسرا تبدیل شد تا مسافران خسته را در آغوش گرم خود پناه دهد.

مساحت و معماری کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین 12 هزار هکتار مساحت دارد و در دوران رونقش، فضایی کافی و مطلوب برای اسکان مسافران داشته است. موقعیت مکانی این کاروانسرا با توجه به مسیر تردد کاروانیان در جاده، مناسب است و درب ورودی اش هم جایگاه مناسبی دارد. در هنگام ورود به این کاروانسرا به یک هشتی برمی خورید که به حیاط مرکزی منتهی می شود. این مجموعه بزرگ از بخش های زیادی مثل مسجد، حمام، هشتی، حجره، اتاق، دکان، چندین برج، حیاط خلوت، ورودی، ایوان، شترخوان، آسیاب سنگی و فضای اقامتی تشکیل شده است.

حتی در بیرون این مجموعه قبرستان، آب انبار و یک کوره آجر پزی هست که اگر بخواهیم آن ها را هم جزء این مجموعه بدانیم مساحت مجموعه به 19 هزار هکتار می رسد. در گرداگرد این کاروانسرا دیواری مربعی شکل ساخته شده که 5 متر ارتفاع، 1 متر عرض و 80 متر طول دارد. کاروانسرای دیر گچین روزگار تاریخی زیادی را از سر گذرانده و بارها در زمان سلجوقی، صفوی و قاجار مرمت و نوسازی شده است. کاروانسرای دیر گچین در سال 1382 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موقعیت هتل

کشور: ایران | Iran
شهر: قم | Qom

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک