سنگ‌نگاره‌های دازو چین

سنگ‌نگاره‌های دازو چین

شرح

آشنایی با سنگ‌نگاره‌های دازو چین

چین ، کشوری با طیف گسترده ای از جاذبه های گردشگری مختلف است . کشور چین به اندازه ای بزرگ است و دیدنی های مختلف و متنوعی را در خود جای داده است که حتما باید آنها را دید. اصلا جای تعجب نیست که رنج وسیعی از جاذبه های باور نکردنی و خیره کننده، جاذبه های توریستی دیدنی، آثار فرهنگی برجسته، لیست نامتناهی ای از انواع و اقسام دیدنی ها را در خود جا داده باشد. سنگ‌نگاره‌های دازو چین جزئی از میراث جهانی یونسکو و از دیدنی ها  و جاذبه های مهم کشور چین می باشد که از مجموعه‌ای از پیکرتراشی‌های مذهبی تشکیل شده است که قدمت آن به سده 7 میلادی باز می‌گردد. این آثار سنگی تاریخی در شهرستان دازو و در نزدیکی شهر چونگ‌کینگ در غرب کشور چین قرار دارد. در کنده‌ کاری‌های سنگی دازو آموزه‌های آئین بودایی، کنفوسیوس و باورهای تائویی نقش بسته است.

آثار سنگ‌نگاره‌های دازو چین

در این مجموعه بیشتر از پنجاه هزار مجمسه سنگی موجود است که این کثرت خودش عاملی برای جذب تور های چین به این منطقه می باشد. در این کنده‌کاری‌ها از آموزه‌های آئین بودایی، کنفوسیوس و باورهای تائویی الهام گرفته شده ‌است. همچنانکه این 3 مذهب در این مجسمه‌ها به شکل ماهرانه‌ای ترکیب شده‌اند. شهر شیچوآن به خاطر هزاران مجسمه غول پیکرش مشهور شده و هر ساله پذیرای گردشگران زیادی است که برای دیدن از این آثار به آنجا می‌روند. سنگ‌ نگاره‌های دازو شامل بیش از 50 هزار مجسمه سنگی است که در کنار آنها بیش از 100 هزار کتیبه هم به چشم می‌خورد. این مجموعه عظیم شامل چندین گروه حکاکی است از جمله؛ حکاکی‌های «بی‌شان» و حکاکی‌های «بودینگ‌شان».

طراحی و حکاکی سنگ‌نگاره‌های دازو

حکاکی‌های بی‌شان که به عنوان قدیمی‌ترین مجسمه‌های دازو شناختی می‌شوند در حدود سال 892 میلادی ساخته شده‌اند. همه این گروه از مجسمه‌ها ملبس هستند و شبیه مجسمه‌های بودا ساخته شده‌اند. حکاکی‌های بودینگ‌شان نیز شامل مجسمه‌های سنگی در ابعاد واقعی راهب ژائو ژیفنگ ساخته شده‌اند. وی در بین سال‌های 1179 تا 1245 با جمع‌آوری کمک‌های مردمی با حکاکی 10 هزار مجسمه در دل کوه، حکاکی‌های دور دوم دازو را آغاز کرد. یکی از زیباترین دیدنی‌های دازو، منطقه‌ای به نام غار روشنفکران است.

در این غار 12 دایره وجود دارد که داخل هر کدام یک نفر نشسته و در حال عبادت است. سقف غار نیز به شکل ابرهای آسمان کنده‌کاری شده است. از دیگر حکاکی‌های دازو، می‌توان به مجسمه بودا که 20 متر ارتفاع دارد و صورتش روی زمین است، اشاره کرد. یونسکو این مکان شگفت انگیز را در سال 1399 به عنوان میراث جهانی اعلام کرد و با شماره 912 به ثبت جهانی رساند. 

 

موقعیت هتل

کشور: چین

دیدنی‌های نزدیک