رود دانوب

رود دانوب

شرح

رود دانوب

رودخانه دانوب که دومین رود بزرگ اروپا است، از ۹ کشور اتریش ، بلغارستان، کرواسی، آلمان، مجارستان، رومانی، اسلواکی، صربستان و اوکراین می‌گذرد.

علت نام گذاری رود دانوب

نام رودخانه دانوب با اروپای مرکزی مترادف است. دانوب ، دونو ، دونا ، دوناو… ریشه نام رودخانه لاتین است: دانوبیوس که در نزد رومی های باستان الهه رودخانه ها محسوب می شد.

موقعیت جغرافیایی رود دانوب

در جنگل شوارتزوالد نهرها به هم پیوسته و سپس مسیر بیش از 2900 کیلومتری خودرا به سوی شرق و با گذراز خاک اروپا و 10 کشور در پیش می گیرد.

این رودخانه دومین رودخانه طولانی اروپا است که سرانجام مسیر آن از سرچشمه اش به دریای سیاه ختم می شود. نام این رودخانه انسان را به یاد آهنگسازان مشهوری می اندازد. یکی از مشهورترین آهنگ هایی که در مورد این رودخانه ساخته شده است آهنگ دانوب آبی اثر یوهان اشتراوس است. دانوب رودخانه رویایی اروپا.

بیش از 700 کیلومتر از مسیر دانوب از خاک آلمان می گذرد. در نزدیکی شهر رزنبورگ رودخانه دانوب از منطقه ای آرام و پردرخت می گذرد.

سرچشمه اصلی رود

گفته می شود سرچشمه اصلی رود دانوب در پارک کاخ پرنس فورستنبرگ در شهر دونوئشینگن در حاشیه جنگل سیاه است. در واقع در این مکان دو رودخانه برگ و بریگاخ که منشا اولیه دانوب هستند به یکدیگر می پیوندد. دستکم این گفته از سال 15 قبل از میلاد و دوره تیبریوس ، امپراتور روم باستان به رسمیت شناخته می شود.

دانوب در حالی که اندکی بزرگتر از یک رودخانه معمولی است به کاخ سیگمارینگن نزدیک می شود. دانوب در طول مسیر خود از ده ها شهر از جمله 4 پایتخت: وین، براتیسلاوا ، بوداپست و بلگراد عبور می کند.

شهر پاسو

رود دانوب پس از گذر از منطقه کوهستانی به شهر پاسو می رسد. در اینجا و قبل از ورود به خاک اتریش دو شاخه آن به نام های ایین و ایلتز به هم پیوسته و رودخانه باشکوهی را تشکیل می دهند.

اتریش

رود دانوب پس از ورود به خاک اتریش از شهرهای لینز ، واخو ، کروز و ده ها شهر کوچک و روستا می گذرد تا به وین ، پایتخت موسیقی والس برسد.

اسلواکی

رود دانوب پس از ترک اتریش و ورود به خاک اسلواکی بلافاصله با براتیسلاوا ، پایتخت جدیدی مواجه می شود. این رود در مسافت حدود 100 کیلومتر مرز اسلواکی بین مجارستان را تشکیل می دهد تا عازم مقصد بعدی اش شود.

بوداپست

بوداپست ، پایتخت مجارستان مانند وین همه چیز را مدیون رود است. بوداپست به مروارید دانوب شهرت دارد. در واقع، در گذشته دو شهر به نام های «بودا» و «پست» در دو سوی ساحل تاسیس شدند که بعدها به هم پیوسته و شهر واحد بوداپست را تشکیل دادند.

صربستان

رود دانوب پس از گذر از خاک مجارستان وارد صربستان شده و پس از عبور از شهر نووی ساد به بلگراد ، چهارمین پایتخت مسیرش می رسد. محل تلاقی غرب و شرق اروپا. دانوب سپس به طرف جنوب تغییر مسیر داده و مرز بین صربستان و رومانی را تشکیل می دهد.

مسیر دانوب

مسیر رود دانوب در زیبایی وسیع ترین دلتای اروپا میان رومانی و اوکراین و قبل از اینکه به دریای سیاه بریزد خاتمه می یابد. این دلتای 5000 کیلومتر مربعی به دلیل حیات وحش غنی اش جزو میراث جهانی سازمان یونسکو ثبت شده است.

موقعیت هتل

کشور: صربستان
شهر: بلگراد

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک