معبد غار دمبولا در سریلانکا

شرح

معبد غار دمبولا در سریلانکا ،یک میراث جهانی که در بخش مرکزی کشور واقع شده است. این سایت در 92 کیلومتری شرق کلمبو ، 72 کیلومتری شمال از کندی و 43 کیلومتری شمال ماتاله واقع شده است. دمبولا بزرگترین و بهترین و بکرترین مجموعه معبد غار در سریلانکا است.

برج های صخره 160 متری دشت های اطراف آن و بیش از 80 غار مستند در محیط اطراف وجود دارد. جاذبه های مهم بیش از پنج غار پخش شده است که شامل مجسمه ها و نقاشی هایی است. این نقاشی ها و مجسمه ها مربوط به گاتاما بودا و زندگی وی است. در کل 153 مجسمه بودا ، سه مجسمه پادشاهان سریلانکا و چهار مجسمه خدایان و الهه ها در این غارها وجود دارد. دومی شامل ویشنو و گانشه است.

نقاشی های دیواری به مساحت 2100 متر مربع مساحت دارد. تصویر بر روی دیوارهای غارها شامل وسوسه شیطان مارا و اولین خطبه بودا است. پیش از تاریخ بودیسم در سریلانکا در این مجتمع های غار زندگی می کردند زیرا در آنجا مکان های دفن با اسکلت های انسانی در حدود 2700 سال قدمت در این منطقه ، در ایببانکاتواوا در مجاورت مجموعه های غار دمبولا وجود دارد.

نگاهی به تاریخچه معبد غار دمبولا در سریلانکا

 این مجموعه معبد به قرن اول قبل از میلاد باز می گردد. و دارای پنج غار در زیر صخره ای بزرگ است که حک شده با یک قطره برای خشک نگه داشتن فضای داخلی. در سال 1938 این معماری با كلمات های قوسی و ورودی های گسل تزئین شده است. در داخل غارها ، سقفها با الگوهای پیچیده ای از تصاویر مذهبی به دنبال کانتورهای سنگی نقاشی شده اند. تصاویری از پروردگار بودا و بدیوات و همچنین خدایان و ایزدان مختلف وجود دارد.

کاربرد غار دمبولا در سریلانکا

معبد غار دمبولا در سریلانکا هنوز کاربردی است و همچنان با حفظ بهترین بنای باستانی در سریلانکا باقی مانده است. این مجموعه از قرن سوم و دوم قبل از میلاد مسیح ، زمانی که قبلاً به عنوان یکی از بزرگترین و مهمترین صومعه ها تأسیس شده است. والگامبا از آنورادهاپورا به طور سنتی تصور می شود که غارها را در قرن اول قبل از میلاد به معبد تبدیل کرده است.

وی که از آنورادپورا تبعید شده بود ، به مدت 15 سال از غاصبان هند به این غار پناه برد. پادشاه پس از پس گرفتن سرمایه خود ، معبدی را در عبادت شکرگذاری بنا کرد. بسیاری از پادشاهان دیگر بعدها و در قرن یازدهم به آن افزودند ، غارها به یک مرکز مهم مذهبی تبدیل شده اند و هنوز هم هستند. Nissanka Malla از Polonnaruwa غارها را طلاکاری کرد و در سال 1190 حدود 70 مجسمه بودا را اضافه کرد. در قرن 18th ، غارها توسط پادشاهی کندی ترمیم و نقاشی شدند.

پنج غار معبد دمبولا

این معبد از پنج غار با اندازه و شکوه متفاوت تشکیل شده است. غارها که در پایه سنگی به ارتفاع 150 متر در طول آنورادپورا و زمان پولونارووا ساخته شده اند ، چشمگیر ترین معابد غاری است که در سریلانکا یافت می شوند. دسترسی در امتداد شیب ملایم Dambulla Rock قرار دارد و منظره ای پانوراما از زمین های مسطح اطراف را شامل می شود که شامل قلعه سنگی سیگریه ، در 19 کیلومتری آن است.

غروب صدها پرستوی پرخاشگر را به ورودی غار می آورد. بزرگ ترین غار حدود 52 متر از شرق به غرب وسعت دارد و 23 متر از ورودی به پشت ، این غار زیبا و تماشایی با ارتفاع 7 متر در بالاترین نقطه خود قرار دارد. خدایان هندو نیز همانند پادشاهان والاگامبا و نیسانکامالا و آناندا – فداکارترین شاگرد بودا در اینجا نمایان می شوند.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

کشور: سریلانکا
شهر: کندی

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک