فستیوال گل کوردوبا

فستیوال گل کوردوبا

شرح

فستیوال گل کوردوبا

شهر کوردوبا تاریخی چند وجهی و شگفت‌انگیز داشته و از معروف‌ترین مقاصد گردشگری اسپانیا به شمار می‌رود. از «مسجد-کلیسای جامع» معروف آن گرفته تا پاسیو‌های زیبایی که با گل‌های رنگارنگ تزئین شده‌اند و در ماه می هر سال به روی عموم باز می‌شوند، این شهر برای هر کسی با هر سلیقه‌ای چیزی دارد. کوردوبا شهری با معماری اسلامی که در منطقه تاریخی آن غرق در آثار به جای مانده از دوره های مختلف تاریخی می شوید. آب و هوای کوردوبا گرم و خشک است و بنابراین در تمام خانه ای این منطقه یک پاسیوی داخلی ساخته شده است. فستیوال گل کوردوبا و زیبایی هایش باعث شهرت بیشتر این شهر شده است .

آشنایی با شهر کوردوبا

کوردوبا شهری تاریخی است که قدمت بعضی از محله های آن به دوران رومی ها برمی گردد اما با این حال اولین بار مردم عرب که به این منطقه آمدند این پاسیوها را ساختند و در خانه ها از آب و گل و گیاه به عنوان عناصری استفاده کردند تا محیط خانه را خنک نگه دارند. علاوه بر این، در هر خانه حیاط های بسیار کوچکی ساخته شد البته در فضای داخلی خانه، تا اعضای خانه بتوانند در مواقعی که هوا خیلی گرم و آزار دهنده می شود به آن جا پناه ببرند. اگر به کوردوبا سفر کنید، هنوز هم می توانید در این شهر زیبا پاسیوهایی را پیدا کنید که قدمتشان به قرن دهم می رسد. کم کم که عده ای از مسیحیان در قرن سیزدهم به این شهر آمدند، بهترین خانه ها را ساختند و آن ها را تزیین کردند.

البته جالب است بدانید که این حیاط های کوچک فقط برای تزیین خانه و یا مطبوع کردن آب و هوا نیستند بلکه معمولا در خانه هایی که دو طبقه هستند، دسترسی را هم راحت تر می کند. طبقه ی پایین تر، به عنوان مکانی برای اقامت در فصل گرما و طبقه ی بالایی خانه هم اقامتگاه زمستانی مردم کوردوبا است. در طول قرن های هجدهم و نوزدهم بود که تاثیرات سلایق اروپایی ها روی این تراس ها و حیات های کوچک بیشتر دیده شد که مثلا استفاده از سنگ های مرمر، فواره های مرکزی و… بخشی از آن ها بود.

شروع فستیوال گل

اولین بار در سال 1918 بود که فستیوال گل کوردوبا در این شهر شکل گرفت و در واقع ایده ی اولیه ی آن به نوعی مطرح شد. در سال 1921 اولین فستیوال گل در این شهر برپا شد با این حال هنوز هم ناشناخته بود. در سال 1933 این فستیوال در بین مردم بیشتر شناخت شد و به محبوبیت رسید و در واقع یکی از اصلی ترین دلایل این پر طرفدار بودن این بود که قول جایزه های بزرگ برای افرادی که در این فستیوال شرکت کنند، داده شده بود.

تصمیم گرفته شد تا به زیباترین و بهترین پاسیو جایزه داده شود. حالا برای این که از بین این همه پاسیو که واقعا همه ی آن ها زیبا هستند، بهترین مورد انتخاب شود، چندین معیار اصلی در نظر گرفته شده بود. از جمله معیارهای ی که برای انتخاب زیباترین پاسیو در نظر گرفته می شود، سنتی بودن آن در عین زیبایی، مدرن بودن آن در عین حفظ زیبایی، تنوع استفاده از رنگ و نوع گل های مختلف، دادن استایل خاص به گل ها و…. است.

مدت زمان فستیوال

فستیوال گل کوردوبا دو هفته ادامه دارد و در این دو هفته، مردم کوردوبا درهای خانه هایشان را روی تراس های شخصی شان باز می کنند به این معنا که سعی می کنند تا تراس های شخصی خانه شان را به گونه ای تزیین کنند که بتواند زیباترین پاسیوی شهر شود. در واقع هر خانه ای که تراس و یا پاسیو داشته باشد سعی می کند تا آن را با انواع گیاهان و گل ها بپوشاند، اما بیشتر از همه از گل ها یاسمن، گرانیوم و میخک استفاده می شود.

فرش هایی از گل، موزاییک های دست ساز با نقوش اسلامی و حتی آبفشان و فواره هایی که در شهر هستند، همه و همه به زیباترین شکل ممکن تزیین می شوند و مایه ی حیرت گردشگران می شوند. در حالت عادی پاسیوهای شهر کوردوبا در اسپانیا به گونه ای هستند که کاملا شخصی اند و اصلا در دید عموم نیستند اما در طول فستیوال گل کوردوبا با بهترین نقش و نگارها تزیین شده و در دید مردم قرار داده می شوند. در آخر به زیباترین و تحت تاثیر قرار دهنده ترین پاسیو رای داده می شود و به برنده نه تنها جایزه ی مالی خوبی داده می شود بلکه در جلوی عموم مردم شهر از او و سلیقه ی او که توانسته چنین جای زیبایی را بسازد، قدر دانی می شود. به همین دلیل است که همه دوست دارند برنده ی این رقابت باشند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک