خیابان استروگت کپنهاگ

خیابان استروگت کپنهاگ

شرح

کپنهاگ، پایتخت کشور دانمارک بوده و جزء خوشحال ترین شهرهای دنیا لقب گرفته است. سطح استاندارهای زندگی در این شهر بسیار بالاست. کپنهاگ در دانمارک میزبان مکان‌ها، بناهای تاریخی و جواهرات فرهنگی زیادی است و در عین حال شهری بسیار مدرن هم به شمار می رود. معماری کلاسیک و کانال ها در کنار ساختمون ها و بناهای جدید همگی در کنار هم چهره ای بسیار زیبایی به شهر بخشیده اند. کپنهاگ یا کپنهاگن پایتخت کشور دانمارک، یکی از کشورهای اسکاندیناوی در شمال اروپا است. خیابان استروگت کپنهاگ از مهم ترین خیابان های این شهر است.

پیشینه تاریخی خیابان استروگت کپنهاگ

در اواخر دهه 1950 خیابان اصلی و ستون فقرات شهر کپنهاگ که برای این شهر چیزی شبیه به چهارباغ برای اصفهان است برای پیاده محوری مطرح شد. در واقع در آن زمان هیچ راهکاری دیگری برای حل مسائل و بحران‌های ترافیکی مرکز شهر وجود نداشت اما نگرانی‌هایی که اکثر آنها ترافیکی بود موجب شد این اتفاق در ابهام بماند. در آن زمان تلاش دولت‌ها و طراحان شهری بر این بود تا بعد از جنگ جهانی، کیفیت فضاهای شهری را خیلی زود به حداکثر ممکن برسانند و طراحی پیاده‌راه‌ها یکی از فنون دستیابی به این مساله محسوب می‌شد.

بحران نفتی دهه 70 نیز به توسعه زیرساخت‌های دوچرخه و پیاده در شهرهای اروپایی از جمله کپنهاگ منجر شد. تا جایی که ظرفیت پارکینگ اتومبیل در مراکز شهر از 3100 در سال 1996 به تنها 1500 جای پارک در سال 2005 و 700 جای پارک در سال 2010 کاهش پیدا کرد. فضای آزاد شده مسیر دوچرخه، پیاده‌رو و فضای باز شد. در دهه 60 معابر قدیمی، ارگانیک، دراز و باریک سرشار از جمعیت شده و انبوه مردم در پیاده‌روها با انبوه خودرو در خیابان‌ها مانع یکدیگر برای تردد می‌شدند.

یکی از این دو گروه باید فضای شهری کمتری اشغال می‌کرد تا مشکل برطرف شود. در سال 1962 شورای شهر کپنهاگ تصمیم گرفت از میدان town hall تا میدان شاه جدید را پیاده راه کرده و آن را استروگت بنامد. درست شبیه به میدان انقلاب تا میدان نقش جهان در اصفهان . حتی طول 2.3 کیلومتری این محور تازه تعریف شده با طول پیاده راه چهارباغ عباسی تقریبا مشابه است. به همین خاطر برنامه‌ای 10 مرحله‌ای تصویب شد که پروژه استروگت نام گرفت. در واقع استروگت یک خیابان واحد نیست و مجموعه‌ای از خیابان‌های پیاده محور است.

دیدنی های جذاب خیابان استروگت کپنهاگ

امروزه استروگت یکی از خیابان‌های مهم و زیبای دنیاست که هرساله گردشگران بی شماری را به خود جذب می‌کند. کافه‌ها و رستوران‌های این خیابان که فضای میانی پیاده‌رو را نیز در اختیار دارند محلی برای گردهمایی و گپ‌های کاری و دوستانه است. جمعیت فضا را امن کرده و شهروندان خود مراقب این خیابان هستند. این محور محل اصلی تئاترهای خیابانی و هنرهای مردمی است.

محور استروگت به خیابان‌های اطراف نیز بسط داده شده و تا چند بلوک را پیاده راه کرده است. استروگت همه این زیبایی‌ها را مدیون عناصر هویت بخش خود است که به قصد ساخت مجتمع تجاری شبیه آنچه بر سر سینما ایران آمد ویران نشدند. خیابان استروگت کپنهاگ توسعه خود را از مبلمان شهری زیبا، قانون مداری، سنگ‌ فرش‌های گرانیت مرغوب، جداره‌های هنرمندانه و زیبا و همچنین تخصص گرایی به دست آورده است.

در خیابان استروگت کپنهاگ نوازندگان خیابانی هوا را با آهنگ‌های دل‌ انگیز خود می‌آمیزند و همه جا مملو از عطر غذاهای مختلف رستوران‌هایی است که اهالی در پیاده‌روها و روی میزهای چوبی نوش جان می‌کنند.  اگر قصد خرید سوغاتی دارید، استروگت بهترین مقصد برای شما است. با این حال تنها فروشگاه‌ها علت تمایز این خیابان نیستند. با فضایی آرامش‌بخش و پیاده‌روهایی جذاب، استروگت از جایگاه ویژه‌ای در میان گردشگران برخوردار است.

موقعیت هتل

کشور: دانمارک
شهر: کپنهاگ

دیدنی‌های نزدیک