برج سی ان تورنتو

برج سی ان تورنتو

شرح

برج سی ان تورنتو | Toronto CN Tower

برج سی ان تورنتو بلندترین برج مخابراتی جهان است که در شهر تورنتو یکی ازمهمترین شهرهای کشور کانادا واقع شده است. این برج ،راهنمای قایق هایی است که بر روی دریاچه آنتاریو تردد می کنند. ساخت این برج از سال ۱۹۷۳ آغاز گردید و در مجموع ۴۰ ماه به طول انجامید. 

به جهت جابجایی افراد از آسانسورهایی با جداره های شیشه ای استفاده شده تا کاربران از این سفر کوتاه لذت ببرند. طبق آماری که تهیه شده این برج هر ساله ۵/۱ میلیون نفر بازدید کننده داشته که این آمــــار در مقوله جلب توریست تور کانادا قابل توجه است. در این برج ۴ عدد آسانسور سریع السیر با توانایی جابجایی ۱۲۰۰ مسافر در ساعت و با سرعت متوسط m/min 360 (متر در دقیقه ) پیش بینی شده است. این ۴ آسانسور از طبقه همکف تا تأسیســــــات رأس برج امتداد یافته و آسانسور دیگری از تأسیسات رأس برج تا عرشه فضایی امتداد می یابد. این آسانسوردر فضای یک داکت تردد کرده و همانند ۴ آسانسور دیگر مشهود نیست.

طراحی برج

رهبری تیم طراحی این برج را ادوارد آر بالدوین عهده دار بود. او دارای کارنامه درخشانی در طی دوره کاری خود می باشد و عضو انجمن و تشکل های متعــــدد فنی ازجمله عضویت در موسسه معماری سلطنتی کانادا است. برج سی ان تورنتو خصوصی بوده و توسط یک شرکت خصوصی اداره می شود. این برج طی زمان بهره برداری خود توانسته مورد توجه توریست ها و صنــایع ارتباطی قرار گیرد.شافت برج دارای ضخامت ۶۰ سانتیمتر بوده که به وسیله قالب لغزنده اجرا شده است بتن ریزی شبانه روزی بوده و در هر روز حدوداً ۶متر ارتفاع بتن ریزی انجام شده است.

با این سرعت ساخت و ارتفاع زیاد احتمال انحراف سازه ای زیاد می باشد که برای ضمانت قائم بودن آن، متخصصین از وسایل اپتیـــکی دقیق استفاده نموده اند و برای دسترسی به یک امتداد شـــاقولی از یک استوانه فولادی یکصد کیلو گرمی که به یک کابل مقاوم آویزان است ودر مرکز شـــافت برروی ســـکو متصل شده استفاده می گردید.

سازه در برابر باد با سرعت mph 120 و تند بادهای با سرعت mph 200 طراحی شده است، تغییر مکان ایجاد شده در برابر چنین بادهایی در آنتن ،عرشه فضایی و طبقه میکروویــــو در ساختمـــان رأس برج به ترتیـب برابر m 07/1،m 46/0 وm 23/0 می باشد .پنجره های ساختمان های فوقانی برای فشار باد طراحی شده است ضخامت لایه بیرونی شیشه این پنجره ها cm 96/0 و لایه داخلی cm64/0 میباشد .برای فونداسیون برج ،۲/۱۵ متر حفاری در زیر زمین ایجاد شده ، و نهایتاً فونداسیون روی بستری از جنس شیل قرار گرفته است. ضخامت فونداسیون ۷۱/۶ متر و جنس آن از بتن مسلح می باشد . فونداسیون به شکل Y که دارای ۷۰۴۶ متر مکعب بتن و۵۰۰ تن میلگرد و ۴۰ تن کابل پس تنیده بوده اجراء شده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک