برج کلریگوس پورتو

برج کلریگوس پورتو

شرح

معرفی برج کلریگوس پورتو

پورتو یا اپورتو دومین شهر بزرگ کشور پرتغال است که با داشتن تاریخی پر ارزش رویایی از یک شهر قرون وسطایی را به نمایش می‌گذارد. هرچند بیشتر به عنوان یک شهر صنعتی مهم در این کشور مطرح است اما توانسته با زیبایی‌های طبیعی خود که از کرانه‌ رود دورو شروع شده و به برج‌های بلند و ناقوس‌های زیبای کلیساها ختم می‌شود، اهمیت به سزایی نیز در میان شهرهای توریستی پرتغال و در بین گردشگران برای خود به وجود آورد. با ایلیا گشت همراه شوید تا با یکی از جاذبه های این شهر بیشتر آشنا شوید. برج کلریگوس پورتو یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری شهر پورتو به حساب می آید.

کلریگوس در سال 1754 تا 1763 بنا گردید و قرار بود برج ناقوس کلیسایی به همین نام باشد که حدود 20 سال قبل‌تر، ساختش آغاز شده بود. برج کلریگوس  یا «کشیش‌ها» یکی از جذاب‌ترین ساختمان‌های کلیسایی سبک باروک در شهر پورتو میباشد. این بنا را معمار و نقاشی ایتالیایی به نام «نیکولائو نازونی»  طراحی کرده است.

نازونی به خاطر طیف وسیعی از معماری باروک در شمال پرتغال در این دوره شهرت دارد که بسیاری از آن‌ها در خود شهر پورتور میباشند.از این میان می‌توان به کلیسای «میزِری کورجا» ، کاخ اسقف اعظم و ایوان سر پوشیده کلیسای جامع پورتو اشاره کرد. این معمار برجسته بعد از مرگ در سرداب کلیسای کلریگوس به خاک سپرده شد.

مشخصات برج 

برج کلریگوس و خود کلیسا در قلب مرکز تاریخی شهر پورتو قرار گرفته است و یک بخش کلیدی در آن ناحیه را شکل می‌دهند که در میراث جهانی یونسکو  ثبت شده اند. کلریگوس به خاطر ارتفاع بلندی که دارد از بسیاری از نقاط  شهر مشاهده میشود.

برج تحسین برانگیز کلریگوس 76 متر ارتفاع دارد و سال‌های زیادی توسط قایق‌هایی که وارد آب‌های «دورو» در مسیر‌های تجاری بین پرتغال و قسمت‌های دیگر دنیا می‌شدند یک ابزار مسیریابی بود. زمانی برج کلریگوس بلندترین ساختمان پرتغال به حساب می آمد و از چنان اهمیت و ارزشی برخوردار بود که در سال 1910 و بسیار قبل‌تر از ثبت جهانی توسط یونسکو، آن را جزو یادمان‌های ملی ثبت کردند. امروزه این لقب متعلق به برج «وسکو د گاما» در لیسبون میباشد.

جاذبه های برج

برج کلریگوس جزو جاذبه‌هایی به حساب می‌آید که طی سفر به پورتو نباید از دست داد. با طی کردن 240 پله مارپیچ میتوان به بالای برج رسید و ساعت شگفت انگیز آن را دید. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های گردشگری این برج ، نماهای 360 درجه و بی‌بدیلی است که از شهر به بازدیدکنندگان هدیه می‌دهد. در سال 1917 یک پدر و پسر آکروبات باز از این ساختمان بلند بالا رفتند و از قسمت بیرونی بنا و جلوی چشمان تعداد زیادی تماشاچی به نقطه بالای برج رسیدند. این برج سالانه بیش از 120,000 بازدید کننده دارد. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک