کلیسای منجی در خون ریخته سن پترزبورگکلیسای منجی در خون ریخته سن پترزبورگ

کلیسای منجی در خون ریخته سن پترزبورگ

شرح

کلیسای منجی در خون ریخته سن پترزبورگ | The Church On Spilled Blood

تزار وقت روسیه الکساندر دوم درست در جایی مورد حمله دشمنان خود قرار گرفت و به شدت مجروح شد که پس از مرگش الکساندر سوم تصمیم گرفت تا در این مکان کلیسایی در سال 1883 میلادی به یاد پدرش بسازد.زمانی که از دور به کلیسای منجی در خون ریخته نزدیک میشوید بیش از همه 5 گنبد متفاوت و رنگین و پیازی شکلش جلب توجه میکند و به محض ورود با یک از بزرگترین مجموعه های موزاییکی و نفیس قاره اروپا با وسعتی بیش از 7 هزار مترمربع روبرو میشوید.

مقبره ای بسیار باشکوه و قیمتی برای الکساندر دوم بر بالای محراب ساخته اند که به شکل سیبوریوم سازه ای سایه بان دارد و مکعب مستطیل شکل بوده که قسمت سایه بان ان با چهار ستون نگه داشته میشود.با انقلاب سال 1917 روسیه و جنگ جهانی دوم این کلیسا ابتدا مورد تعرض قرار گرفت و اموال و سنگ های نیمه قیمتی آن به تاراج رفتند و تزئیینات داخلی آن نابود شدند و دیگر اثری از آن کلیسای باشکوه و با ارزش نبود.

تا سالها بعد بی توجهی به کلیسای ناجی در خون سن پترزبورگ ادامه داشت تا آن که در سال 1970 میلادی مدیریت این ساختمان مذهبی به کلیسای جامع سنت ایزاک سپرده شد و به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت و در نهایت پس از 27 سال این کلیسا در سال 1997 بازگشایی شد و به سرعت جنبه گردشگری پیدا کرد.

ساخت و طراحی کلیسا

ساخت و طراحی دروازه های مقدس برعهده هنرمندانی به نام وی جی نیکولاسکی و اس جی گوچیتوا و هنرمند میناکار معروف سولومینکورا قرار داشت.بارزترین ویژگی کلیسای ناجی در خون سبک معماری ملی گرایی رومانتیکش است که طراحی این سازه منحصر بفرد را بر عهده آلفرد پارلند سپردند.

شمایل بزرگی از الکساندر نوسکی مقدس در داخل کلیسا وجود دارد که کاری از نسترون بوده و نقاشی قابل توجهی دیگری نیز درون این کلیسا وجود دارد که مریم مقدس و کودکی مسیح را به تصویر کشیده است و اثر واسنتسوف است.شمایلی از مسیح درست در سقف و بالاترین نقطه گنبد است که به نام پانتوکراتور شناخته می شود . نمادی از قدرت و عظمت خداوند است و به دست خارمالوف ایجاد شده است.

برای ساخت و تزئین بخش های داخلی کلیسا از سنگ آهک ایتالیایی و سنگ های نیمه قیمتی استفاده کرده اند. در بخش بیرونی کلیسا 20 صفحه گرانیتی به چشم میخورد که بر روی آن مهم ترین رویدادها و دستاوردهای الکساندر دوم به تصویر درآمده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک