کلیسای سانتا پریسکا در تاکسکو

کلیسای سانتا پریسکا در تاکسکو

شرح

کلیسای سانتا پریسکا در تاکسکو

کلیسای سانتا پریسکا ، یک بنای استعماری است که در شهر تاکسکو دی آلارکن ، واقع در ایالت جنوبی گوئرو ، مکزیک ، بین سالهای 1751 تا 1758 ساخته شده است. ضلع شرقی پلاك اصلی تاكسو قرار دارد. این ساخت و ساز به دستور José de la Borda ، یکی از مرفه ترین صاحبان معدن منطقه تاكسو در قرن 18 صورت گرفت. از سال 1758 تا 1806 ، معبد بلندترین ساختمان مکزیک بود ، اما توسط کلیسای بانوی ما از کوه کارمل پیشی گرفت. این کلیسا بین سالهای 1751 تا 1758 توسط José de la Borda  ساخته شده است که ثروت بزرگی در معادن نقره اطراف شهر ایجاد کرده بود.

با وجود ثروت وی ، اما مجذوب کلیسا تقریباً او را ورشکسته کرد. ساخت كلیسای سانتا پریسكا در تاکسکو 15 سال به طول انجامید و هدف از آن ایجاد فضایی بود كه كاهن مانوئل دو لا بوردا ، فرزند خوزه د لا بوردا ، نیكو و بنیانگذار كلیسا ، می توانست توده ای را اداره كند. طراحی معماری توسط معمار فرانسوی دیگو دورن و اسپانیایی Cayetano Sigüenza ارائه شده است. این محراب ها همچنین کار ایزیدرو ویسانته اسپانیایی و لوئیس د بالباس هستند.

معماری کلیسا

کلیسای سانتا پریسکا در یک دره کوچک در غرب شهر قدیمی تاکسکو واقع شده است. این نقشه دارای یک صلیب لاتین است ، با یک نمازخانه راهرو که به عنوان محراب روحها خدمت می کند. این برج دوقلوی Churrigueresque و یک نمازخانه تزئین شده با کاشی های Talavera ، نمونه ای از معماری جدید اسپانیایی است. این بنا با سنگ صورتی ساخته شده است که در دو طرف آن بصورت جلگه ای ساده وجود دارد اما در قسمت های ناقوس بسیار تزئین شده است. تاج مشرف به پورتال اصلی نمایانگر فرض مریم است. این محفظه در کاشی های رنگی پوشانده شده است.

در داخل ، نه محراب طبقه به سقف وجود دارد که همه آنها از جنس طلا است. محراب اصلی به دو مقدسین حامی کلیسا ، سانتا پریسکا و سن سباستین اختصاص یافته است. در نمازخانه های صومعه کلیسا دو محراب مهم دیگر وجود دارد که یکی به ویرجین گودالوپ و دیگری به باکره تسبیح اختصاص یافته است. در داخل کلیسا نقاشی های میگوئل کابرا به نام “الهی” قرار دارد که یک نقاش اواکساکان متولد قرن هفدهم میلادی است که توسط ژوزه د لا بوردا به منظور تزیین بنا به دستور وی ساخته شده است.

ارتعاشات ناشی از انفجارها در عملیات معدنکاری در نزدیکی ، زلزله زدگان ، و ترافیک خودرو باعث ایجاد ترک در طاق های سانتا پریسا شد و یک پروژه ترمیم در سال 1997 آغاز شد. برای کمک به اجرای پروژه مرمت به اتمام ، صندوق آثار جهانی این کلیسا را ​​در فهرست آثار جهانی 2000 ذکر کرده است. افسانه ای وجود دارد که با کلیسای سانتا پریسکا مرتبط است. در حین ساخت و ساز ، خوزه دو لا بوردا تاكسكو را به سمت كار گواناجواتو واگذار كرد و كار ساخت و ساز را به سازندگان واگذار كرد.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک