بادگیر چپقی سیرجان

بادگیر چپقی سیرجان

شرح

بادگیر چپقی سیرجان استان کرمان

سیرجان یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین شهرهای استان کرمان در جنوب غربی این استان واقع شده که پر از شگفتی‌های دوره‌های مختلف تاریخی و مناظر فوق‌العاده محصور کننده‌ای از طبیعت زیبای کویری است. این شهر که از دیرباز کانون توجه حکومت‌ها و سلسله‌های مختلف بوده امروزه نیز در خط تقاطع تهران به بندرعباس و کرمان به شیراز واقع شده که اهمیت به سزایی به آن بخشیده است. جاذبه‌های منحصر به فرد معماری، تاریخی و طبیعی این شهر مانند: بادگیر چپقی ، آن‌را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جنوب شرقی ایران تبدیل نموده است.

جاذبه های گردشگری استان کرمان

کرمان یکی از پهناورترین استان های ایران است که جاذبه های گردشگری بسیاری در آن واقع شده است، به طوری که برای بازدید از آن ها یکبار سفر می تواند کم باشد.

بادگیر چپقی سیرجان

این بادگیر در کرمان یکی از جاذبه های تاریخی بسیار جذابی است که در این استان واقع است و مشابه آن را تقریبا در هیچ جای ایران مشاهده نخواهید کرد. این چپق ها که از جنس آجر و ملات ساخته شده اند در واقع باقیمانده یک خانه قدیمی به نام خانه آقاسید علی‌‌اصغر رضوی است که در شهر سیرجان واقع است.

تاریخچه بادگیر چپقی سیرجان

این بادگیر از آثار دوران پهلوی است که به لحاظ ارزش‌های فرهنگی و هنری که تلفیقی از معماری و صنعت است، بنا شده است.

معماری بادگیر چپقی سیرجان

این بادگیرهای مشهور با شبکه های هندسی منظمی که در زیر بادگیرها قرا ردارد بر روی فضاهای مستطیل شکل شمال-شرقی قرار گرفته است و هوای اطراف را با عبور از کانال های تهویه به درون فضاهای تابستان نشین سبب خنک تر شدن خانه نیز می شد.

این بادگیرها که با الهام از دودکش های کشتی های قدیمی ساخته شده، سبب جذابیت و منحصر به فرد شدن این جاذبه در کرمان شده است. بدنه خارجی لوله های بادگیر با قطعات کوچک آجرهای هندسی شش ضلعی طراحی شده است. لازم به ذکر است که سال ساخت این بنا در دوره ی پهلوی اول بوده است.

بادگیرهای چپقی که بخشی از خانه سید علی اصغر رضوی از پزشکان سرشناس شهرستان سیرجان در کرمان بوده که اکنون بادگیرهای خانه اش در بلوار دکتر صادقی، کوچه حاج رشید به عنوان جاذبه ی گردشگری مشهور شده و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بادگیر چپقی سیرجان ؛ بادگیری الهام گرفته از دودکش کشتی است. بادگیر چپقی در تاریخ 7 مهر 1381 با شمارهٔ ثبت 6467 در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک