پارک ملی چیتوان نپال

پارک ملی چیتوان نپال

شرح

سفر به هر قصد و نیتی که باشد حتما روی روح و جانمان اثر می گذارد اما وقتی پای طبیعت گردی به میان می آید همه چیز رنگ و بوی روحانی به خود می گیرد و به یکباره سفر را به امری سراسر روحانی مبدل می کند که روحمان را جلا می دهد. اگر اهل ماجراجویی و طبیعت گردی هستید با ایلیا گشت همراه شوید و خودتان را به سرزمین هزار معبد برسانید. نپال سرزمین شگفتی های بی پایانی است که حالا حالاها پایان ندارد و طبیعت و پارک ملی چیتوان نپال بسیاری را از گوشه و کنار دنیا همه ساله به سمت و سوی خود می کشاند.

داستان های افسانه ای از هیمالیا و اورستی که فتحش نشان افتخار خیلی هاست، معابدی که گاه در پیچ و خم های کوهستانی و صعب العبور با انبوهی از داستان های شگفت انگیز چشم به راه آدم ها نشسته اند و جنگل های انبوه و چشم نواز تنها بخشی از شگفتی های بی شمار نپال است. سرزمین رویاها را به قصد دیدن یک پارک ملی پرآوازه می نوردیم و خودمان را به پارک ملی چیتوان در جنوب غربی نپال می رسانیم.

شکارگاهی و تفریحی سلطنتی یا پارک ملی چیتوان

پارک ملی چیتوان که تا همین چند دهه قبل یکی از مناطق شکارگاهی و تفریحی سلطنتی محسوب می شد در دهه هفتاد میلادی به عنوان یک پارک ملی معرفی شد و لقب اولین پارک ملی نپال را از آن خود کرد. این پارک ملی به سبب داشتن گنجینه های ارزشمند زیستی اش تنها چند سال پس از افتتاح در فهرست میراث یونسکو به ثبت رسید و آوازه اش بیش از پیش در میان جهانیان پیچید.

موقعیت جغرافیایی پارک ملی چیتوان نپال

این پارک ملی که در جنوب غربی نپال قرار دارد در همسایگی Makawanpur ، Parsa و Nawalparasi قرار گرفته است و از شمال به رودخانه های رپتی و نارایانی، از جنوب به مرز هند و شهرک مادی و از شرق به منطقه حفاظت شده پارسا محدود شده است. رودخانه های Narayani، Rapti و Reu و سیلاب های ناشی از آن ها در کنار چند دریاچه کوچک آب مورد نیاز این جنگل انبوه را فراهم می کنند.

طبیعت بکر و زیبای پارک ملی چیتوان نپال

در کنار این رودخانه ها انبوه علفزارهای بلند سرتاسر این جنگل گرمسیری و نیمه گرمسیری را فرا گرفته اند. در فاصله ماه های اکتبر تا فوریه میانگین دمایی این جنگل 25 درجه سانتیگراد است.

آب و هوای پارک ملی

آب و هوای مطبوع در این فصول سبب استقبال بیشتر گردشگران می شود اما در فاصله ماه های مارس تا ژوئن دما به یکباره تا 43 درجه سانتیگراد افزایش پیدا می کند و هوای شرجی منطقه کمی غیر قابل تحمل می شود. بعد از این فصل گرم و نفس گیر در فاصله ماه های ژوئن و سپتامبر باران های موسیمی سیل آسایی آغاز می شود که سبب طغیان رودخانه ها می شود و جاده ها را به زیر آب می برد. این پارک ملی وسیع و سرسبز اما در ماه های سپتامبر، نوامبر، فوریه و آوریل میهمانان جذابی دارد.

پرندگان مهاجر که گاهی تعدادشان به بیش از چند ده گونه می رسند خودشان را به پرندگان ساکن در جنگل می رسانند. چیتوان در این بازه بهشت پرنده نگرانی است که خودشان را از گوشه و کنار دنیا برای دیدن بیش از 500 نوع پرنده مختلف گاه کمیاب به این پارک ملی و منطقه حفاظت شده می رسانند. و از این تنوع لذت می برند. این پارک ملی به سبب زندگی کرگدن های تک شاخ، تمساح پوزه باریک گنگی، خرس تنبل و ببر بنگال سلطنتی که در معرض خطر انقراض قرار دارند یکی از مهم ترین زیستگاه های روی زمین است. چیتوانی همه ساله افراد بسیاری را برای دیدن این موجودات کمیاب که آزادانه در این پارک ملی مشغول زندگی هستند به سمت و سوی خود می کشد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک