موزه چيني‌ خانه اردبیل

موزه چینی خانه اردبیل

شرح

اردبیل یکی از شهرهای مهم و باستانی ایران است که در طول تاریخ ماجراهای بسیاری را تجربه کرده است و موزه چینی خانه اردبیل یکی ار همین آثار است همین امر موجب شده تا آثار و دیدنی‌های گوناگونی از دوران‌های تاریخی مختلف در این شهر به یادگار باقی بماند. به هر گوشه از سرزمین پهناورمان که سر می زنیم با جاذبه هایی شگفت انگیز روبرو می شویم. دیدنی هایی که هر کدام از آنها می تواند گردشگری یک منطقه را متحول کند و برای آن مکان، رونق اقتصادی به ارمغان بیاورد. استان زیبای اردبیل نیز از این قاعده جدا نیست و هر بخش آن بهشتی کوچک را در خود جای داده است.

طبیعت زیبای استان اردبیل

خصوصیات منحصربه فرد و خارق العاده طبیعت این استان با تمام وجود در پیشانی ایران زمین به نمایش گذارده شده و هر فردی با قرار گرفتن در پهنه طبیعت بی همتای این استان، ناباورانه دو حس متضاد هیجان و آرامش را در کنار هم تجربه می‌کند. استان اردبیل با طبیعت زیبا، دشتهای سرسبز و چشمه های آبگرم سبلان خاطره ساز بوده و دیدن آثار شگفت انگیز و تاریخی، همچنین  گردش در روستاهای این استان سرزندگی و شادابی را با خود به همراه می آورد.

جاذبه های گردشگری اردبیل – موزه چینی خانه اردبیل

یکی از جاذبه های این شهر زیبا ، موزه چینی خانه اردبیل میباشد که با حدود ۴ قرن قدمت، در بخش شرقی رواق اصلی مجموعه‌ی «شیخ صفی‌الدین اردبیلی»، قرار دارد و طراح آن «شیخ بهایی» از مشاهیر و دانشمندان دوران حکومت صفویان است. این موزه، تالاری است متشکل از چهار شاه‌ نشین و طاق‌ نماهایی بسیار زیبا و ارزشمند که برای ساخت آن از مقرنس گچی استفاده شده است. در این بخش از آرامگاه صفی‌الدین، می‌توان تزئینات چشم‌گیری با نقاشی‌ها، طلا کاری‌ها، مقرنس‌های رنگی و نقوش اسلیمی مشاهده کرد.

استحکامات تالار

اما آنچه که باعث شهرت و اهمیت این قسمت می‌شود، استحکام بالای آن است که در هنگام زلزله، مقاوم ساخته شده است. بنای این تالار از استحکام فوق العاده ای برخوردار است. چینی خانه 12566 محفظه دارد که در همه آن‌ ها چینی‌ های اهدایی امپراتور چین به شاه عباس به مناسبت احیای جاده ابریشم و چینی‌ هایی که از طرف دولت ایران به کشور چین سفارش شده بود، قرار داشته است.

ظروف چینی پس از رسیدن به ایران توسط هنرمندان حکاک در اصفهان به مهر «بنده شاه ولایت عباس» ممهور شده و به اردبیل فرستاده می‌ شد و در محفظه‌ های تالار چینی خانه قرار می‌ گرفت. موزه چینی خانه یکی از زیباترین تالارهای دوران شاه عباس صفوی در اردبیل است و از مکان های دیدنی و گردشگری اردبیل به شمار می رود.

در تالارچینی خانه علاوه بر ظروف چینی زیبا و گلدان‌ های پرنقش و نگار، یک جلد قرآن نفیس به خط کوفی می‌ بینید که از لحاظ قدمت تاریخی سومین قرآن نفیس در ایران است. این قرآن روی پوست آهو کتابت شده و عمر آن به بیش از 1100 سال پیشمی‌رسد. علاوه بر این، در موزه چینی خانه مهر سنگی سلاطین صفوی با شش اسم از اسما خداوند و گل‌ های هشت پر به نشانه عرفان پادشاهان صفوی و دوازده پر به عنوان شیعه دوازده امامی بودن آنان، مجموعه‌ ای از فرامین شاهان و سکه‌ های نقره‌ ای دوره صفوی دیده می‌ شود.

موقعیت هتل

کشور: ایران | Iran
شهر: اردبیل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک