موزه ملی ابریشم چین

موزه ملی ابریشم چین

شرح

موزه ملی ابریشم چین | The Chinese National Silk Museum

موزه ملی ابریشم چین در قسمت جنوبی دریاچه غرب، در شهر هانگژو استان چجیانگ چین واقع شدن است. این موزه،‌اولین موزه ابریشم حرفه‌ای در کشور چین و همچنین بزرگترین موزه ابریشم در سراسر جهان است. بازدید عموم مردم از این موزه از سال ۱۹۹۲ امکان پذیر شده و ازسال ۲۰۰۴ هم بازدید ها به صورت رایگان هستند. این موزه برای مدتی تعطیل بود ولی از ماه جولای ۲۰۱۶ بازدید از این موزه مجدداً‌ ممکن شده است. 

قسمتهای مختلف موزه ملی ابریشم

این موزه حدود ۲۵هزار متر مربع مساحت دارد و شامل ۶ بخش اصلی می شود:‌ «داستان ابریشم چین»، «پرورش کرم ابریشم و صنایع دستی ابریشم»،‌ «تحول در سبک پوشش: لباس های چینی از سال ۱۹۲۰ تا دههه ۲۰۱۰»، «از روستایی به شهری:‌ ۴۰۰ سال از سبک پوشش جهانی»، «گالری حفظ نساجی» و «مرکز بایگانی ژین‌یو». این ۶ بخش شامل ۸ سالن نمایش می شوند، از قبیل: سالن مقدمه، سالن عتیقه ها، سالن فرهنگ مردمی، سالن رنگرزی و بافندگی و سالن دست آوردهای مدرن. جدا از موزه و مجموعه های آن، محیط بیرونی موزه ملی ابریشم چین هم بسیار زیبا و برازنده طراحی شده است. چمنزار زیبایی در محوطه این موزه قرار گرفته است و گل‌های و فواره های آب مختلفی هم در این محوطه قرار گرفته که زیبایی و طراوت خاصی به آن بخشیده است.

در سالن مقدمه – موزه ملی ابریشم چین

در سالن مقدمه و ورودی با تاریخ ۵۰۰۰ ساله ابریشم چین آشنا خواهید شد. چین در واقع زودتر از هر کشور دیگری شروع به پرورش کرم ابریشم، ابریشم پیچی و دوختن لباس با آن نخ های ابریشم کرد.  در این سالن شما شاهد دلایل و مدارک کافی و قوی بر این ادعا خواهید بود. این سالن همچنین تاریخ «جاده‌ی ابریشم» را هم نشان می دهد که از طریق آن این علم و این ابریشم ها به سایر نقاط جهان هم فرستاده شدند.

سالن عتیقه ها – موزه ملی ابریشم چین

سالن عتیقه ها تعداد زیادی از وسایل بسیار قدیمی را نشان می دهد که تقریباً‌ تمامی خاندان پادشاهان سابق چین را نشان می دهند. در این سالن تعدای تصویر هم در توضیح فرهنگ ابریشم چین باستانی مشاهده خواهید کرد. این عتیقه ها از مناطق مختلف کشور جمع آوری شده اند و هم شامل اشیائی از شمال و جنوب کشور،‌ هم شامل اشیائی می‌شوند که در حفاری‌های راه ابریشم به دست آمدند. لازم به ذکر است که یک پارچه گل برجسته ابریشمی متعلق به ۵،۶۳۰ سال پیش در این سالن وجود دارد که حتماً تحسین شما را بر خواهد انگیخت. این پارچه در واقع قدیمی ترین ابریشمی است که تاحالا کشف شده است.

سالن رنگرزی و بافندگی – موزه ملی ابریشم چین

سالن رنگرزی و بافندگی نحوه رنگ کردن و بافتن نخ های ابریشم را به بازدیدکنندگان آموزش می‌دهد و نظریات علمی برای انجام آن را هم مطرح می‌کند. در این سالن افرادی هم حضور دارند که کل روند بافندگی را به شما نشان می دهند و از اینکه گردشگران وارد کار شوند و خودشان هم مراحل را انجام دهند استقبال می کنند.

دست آوردهای جدید در تولید محصولات ابریشمی در موزه

در سال دست آوردهای مدرن هم دست آوردهای جدید در تولید محصولات ابریشمی، تحقیقات و تجارت ابریشم را مشاهده خواهید کرد. موزه ملی ابریشم چین به جدیدترین تجهیزات مجهز شده است تا آرایش و راحتی را برای بازدیدکنندگان و گردشران به ارمغان بیاورد.

راهنماهای داخل این موزه رایگان هستند، راهنما صوتی رایگان هم در اختیار شما قرار خواهد گرفت، جزوه‌هایی شامل اطلاعاتی در مورد ابریشم را هم به صورت رایگان دریافت خواهید کرد. این موزه برای افراد ناتوان هم تدابیری اندیشیده است و صندلی‌های چرخ‌دار را به صوت رایگان در اختیار افراد معلول و یا کم توان قرار می دهد. گردشگران همچنین می توانند از فروشگاه های موجود در محوله ی موزه، وسایل ابریشمی مورد پسند خود را خریداری کنند و یا اینکه به چا‌ی‌خانه بروند و از نوشیدن چای لذت ببرند.

موقعیت هتل

کشور: چین

دیدنی‌های نزدیک