معبد شائولین چین

معبد شائولین چین

شرح

معبد شائولین چین | Shaolin Monastery China

معبد شائولین در کوه شائوشی (Shaoshi) در غرب رشته‌کوه سونگشان (Songshan) در شهر دنگ فنگ (Dengfeng) استان هنان (Henan) چین واقع شده است. این معبد با جنگل‌ها و تپه‌های متعدد احاطه شده است. مجموعه‌ی معبد شائولین به همراه جنگل پاگودا (Pagoda Forest) اخیرا به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز برگزیده شده‌اند. 

موقعیت جغرافیایی معبد شائولین چین

این معبد در دامنه‌های رشته‌کوه سونگ شان واقع شده که تنها ۱۵ دقیقه با شهر دنگ فنگ و دو ساعت با شهر ژنگژو (Zhengzhou) مرکز استان هنان فاصله دارد. از ژنگژو و لوئویانگ (Luoyang) یکی دیگر از شهرهای بزرگ استان هنان، اتوبوس‌هایی به مقصد دنگ فنگ وجود دارد. اگر در شهرهای ژنگژو یا لوئویانگ اقامت دارید، با تورهای یک روزه از هتل محل اقامتتان می‌توانید خود را به دنگ فنگ برسانید.

تاریخچه معبد شائولین چین

معبد شائولین توسط یک راهب هندی به نام Buddhabhadra ساخته شد که برای گسترش آیین بودایی ۱۵۰۰ سال پیش به این کشور رفته بود. چندی پس از گشایش این معبد، راهب بودایی دیگری از هند به این منطقه سفر کرد و معبد شائولین را به مرکز مکتب ذن در چین تبدیل کرد. اما تنها چند سال بعد درهای معبد به دلیل سیاست‌های ضد بودایی دربار آن زمان، بسته شد.

این معبد در طول تاریخ ۱۵۰۰ ساله‌ی خود بارها توسط فرماروایان متعدد هم حمایت شده و هم گاهی از فعالیتش ممانعت به عمل آمده است. مجموعه‌ی معبد شائولین از سه قسمت عمده تشکیل شده است. گردشگران از طریق یک دروازه‌ی اصلی وارد مجموعه می‌شوند. این‌جا جایی است که اتوبوس‌های تورها توقف می‌کنند و بازدیدکنندگان می‌توانند بلیط ورودی تهیه کنند.

این منطقه به نحوی بازسازی شده که پاسخگوی جمعیت زیاد گردشگران باشد. میدان‌گاهی وجود دارد که دو طرف آن را فروشنده‌های سوغاتی و محصولات یادگاری احاطه کرده‌اند. برای خرید عجله نکنید چرا که راه زیادی در پیش دارید و باز هم با این فروشندگان مواجه خواهید شد. 

بخش اول، محل نمایش کونگ فو در معبد شائولین چین

پس از ورود به مجموعه، بعد از ده دقیقه پیاده‌روی به تالار نمایش کونگ فو می‌رسید. اگر برنامه‌ی بازدیدتان را طوری تنظیم کنید که صبح زود به اینجا برسید می‌توانید شاگردان زیادی را از سن و سال‌های مختلف ببینید که در زمین‌های چمن اطراف محل عبورتان، به تمرین مشغول هستند. این تالار برای گردشگران تجهیز شده است و دارای چراغ‌های چشمک‌زن و گوینده‌ای است که با میکروفون توضیحاتی ارائه می‌کند. اجرای حرکات ورزشی شاگردان جوان بسیار تماشایی است. مهارت و تمرکز آن‌ها بسیار دیدنی و جالب توجه است. این نمایش ورزشی را در بازدید از معبد شائولین به هیچ عنوان نباید از دست بدهید.

بخش دوم، معبد شائولین

پس از مشاهده‌ی نمایش کونگ فو می‌توانید با استفاده از ماشین‌های برقی، یا ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پیاده‌روی به خود معبد شائولین برسید. معبد در قسمت کوهستانی واقع شده است. گردشگران از پایین کوه وارد معبد می‌شوند و پس از گذشتن از چندین تالار به بالا می‌رسند. ساختمان‌ها شرایط خوبی دارند. به دلیل شهرت و محبوبیت این معبد در بین گردشگران، هزینه‌هایی که از طریق ورود گردشگران به معبد جمع‌آوری می‌شود و هزینه‌هایی که شاگردان برای آموزش در معبد پرداخت می‌کنند، باعث شده که منابع مالی لازم برای بازسازی‌های مورد نیاز معبد تامین شود. مجموعه‌ی معبد روی یک محور شمالی جنوبی قرار گرفته و از چندین ساختمان و تالار تشکیل شده است. دو نمونه از جالب توجه‌ترین آن‌ها یکی تالار «هزار بودا» است که «تالار تعلیم» نیز نامیده می‌شود و دیگری تالار «سنگ سایه» است. 

بخش سوم، جنگل پاگودا

اگر نیم کیلومتر دیگر یک مسیر چوبی را ادامه دهید به جنگل پاگودا می‌رسید. جایی که در آن تعداد زیادی پاگودای سنگی و آجری متعلق به دودمان‌های مختلف چین مشاهده می‌شود. پاگودا سازه‌ای برج‌مانند با بام چند لا است. جنگل پاگودا بخشی از معبد شائولین است که به مجموعه‌ای از پاگوداهای سنگی یا آجری گفته می‌شود. اگر بتوانید به سادگی از کنار دستفروشان متعددی که اصرار دارند به شما تسبیح بفروشند عبور کنید، قدم زدن در این مکان دیدنی بسیار لذت‌بخش خواهد بود. 

راه‌های رسیدن به معبد

بیشتر بازدیدکنندگان برای یک تور یک روزه به معبد شائولین، شهر ژنگژو را انتخاب می‌کنند. بیشتر تورهای روزانه‌ی بازدید از معبد در هتل‌ها ارائه می‌شوند و این مطمئن‌ترین و آسان‌ترین راه برای بازدید از معبد است. هتل‌ها معمولا وسیله‌ی نقلیه و راهنمای تور مجرب در اختیار دارند. در غیر این صورت می‌توانید از طریق یک ایستگاه اتوبوس در ژنگژو خود را به شهر دنگ فنگ و معبد برسانید و از آنجا خودتان باقی مسیر را برای بازدید از معبد طی کنید.

موقعیت هتل

کشور: چین

دیدنی‌های نزدیک