چشمه های پلکانی بایشوتا چین

چشمه های پلکانی بایشوتا چین

شرح

بایشوتا یکی دیگر از چشمه های پلکانی و قابل توجه در دنیاست که در کشور چین قرار دارد و عنوان بزرگ ترین چشمه سنگ آهکی در این کشور را از آن خود کرده است. بایشوتا در لغت به معنی «گل های در حال رشد» است که به اعجابی طبیعی در حوضچه های میانی بایشوتا اشاره دارد.

ویژگی های چشمه های پلکانی بایشوتا چین

در حوضچه های میانی 10 چشمه آب وجود دارد. همچنین به سبب پلکانی بودن این چشمه ها، مردمان محلی منطقه آن را « به جای مانده از فرشتگان » می نامند. در سمت چپ این پدیده طبیعی، استخری زمینی و ماه شکل به چشم می خورد که آن را نیز کمد لباس فرشتگان می دانند. چشمه بایشوتا چین یکی از معدود چشمه های پلکانی در دنیاست.

چشمه های پلکانی بایشوتا چین یا چشمه باداب سورت در ایران

این چشمه همانند چشمه باداب سورت در ایران است با این تفاوت که سپید رنگ است و از همین لحاظ به پاموک کله ترکیه بسیار شباهت دارد. بایشوتا بزرگ ترین چشمه سنگ آهکی در کشور پهناور چین است. بایوتشا یک چشمه ی طبیعی پله ای است که رنگش سفید است و جلوه ای بسیار زیبا دارد.

بکر بودن چشمه های پلکانی بایشوتا

بایوتشا از آن دسته از آثار طبیعی است که هنوز هم تا به حدودی بکر مانده است و از این رو برای طبیعت گردان حرفه ای و آماتور پیشنهاد بسیار خوبی است. بایوتشا در بین ایرانیان کمی معروف است و علت این معروفیتش این است که به باداب سورت ایران و پاموک کاله ی ترکیه بسیار شبیه است.

تنها تفاوت بایوتشا این است که رنگش کاملا سفید است. حوضچه های بایوتشا در اثر مرور زمان و فرسایش کاملا خالی شده اند و از این رو، آبی که از از بالاترین حوضچه پر می شود تا به آخرین حوضچه ادامه پیدا می کند. از طرفی دیگر هم این چشمه ی پلکانی را به عنوان بزرگ ترین چشمه ی طبیعی سنگ آهک کشور چین می شناسند.

موقعیت جغرافیایی چشمه های پلکانی بایشوتا

این چشمه در دامنه ی کوه هابا و در فاصله ی 101 کیلومتری یکی از روستاهای معروف چینی به نام شانگری لا قرار گرفته است. قدمت منطقه ای که این چشمه در آن قرار گرفته بین 200 تا 300 هزار سال است.

علت جدابیت چشمه های پلکانی بایشوتا

این چشمه ها از کلسیم کربنات به وجود آمده اند. آب موجود در این حوضچه ها، دارای رگه های سبز و یا زرد کم رنگ است و معمولا با توجه به شرایط جوی به رنگ خاکستری، بی رنگ و یا حتی فیروزه ای است. بایوتشا پر است از جاذبه های طبیعی مختلفی همچون درختچه هایی که در وسطش روییده و یا حوضچه های آب شیرینی که در وسط آن قرار گرفته است.

در بایوتشا هم می توانید به طبیعت گردی خود برسید و هم از مرکز تفریحی که توسط فرهنگ مدارن چینی به وجود آمده است، بازدید کنید. به هنگام پاییز، کوهستان اطراف چشمه های بایشوتا سراسر پوشیده از گل های روشن، رنگین و برگ های هزار رنگ پاییزی می شود که به لذت راه رفتن و بازدید از بایشوتا، هیجان و عمق می بخشند. 

موقعیت هتل

کشور: چین
شهر: پکن

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک