مونوریل شهری چیبا ژاپن

مونوریل شهری چیبا ژاپن

شرح

شیوه کار مونوریل شهری چیبا ژاپن

اگرچه قطار یکی از شیوه های محبوب سفر در میان مردم است، کمتر کسی با گونه های مختلف این غول های آهنی آشنایی دارد. این وسیله برای خیلی ها چند واگن به هم پیوسته است که برای سوار شدن به آن فقط باید به خرید بلیط قطار اقدام کرد. اگر مشتاق هستید در مورد یکی از گونه های محبوب قطار یعنی مونوریل شهری چیبا ژاپن بیشتر بدانید با ایلیا گشت همراه شوید. مونوریل که به آن تک ریل نیز گفته می شود، شیوه ای از حمل و نقل سبک ریلی است که از سال 1895 میلادی وارد صنعت حمل و نقل ریلی شده است.

شیوه کار مونوریل به این صورت است که واگن ها یا ترن به وسیله چرخ های خود روی یک ریل جداگانه حرکت می کنند. اگرچه مونوریل معمولا بالاتر از سطح زمین حرکت می کند، اما پایین تر از سطح زمین یا از میان تونل های زیرزمینی نیز عبور می کند.

ویژگی های مونوریل شهری چیبا ژاپن

سبک بودن این شیوه، مونوریل را برای استفاده در مناطق تفریحی مانند شهربازی و نیز شهرهای توریستی امکان پذیر ساخته است. به نظر می رسد نمونه اولیه نخستین مونوریل توسط یک روس به نام ایوان المانف در سال 1820 ساخته شده باشد. اما تلاش ها برای وارد کرد مونوریل به سیستم حمل و نقل از اوائل قرن نوزدهم میلادی آغاز شد. اولین مونوریل در سال 1821 توسط فردی به نام جرج مونوریل در انگلستان بیرون آمد. این خط که هارتفوردشایر را به ریور لی در انگلستان وصل می کرد، نخستین مونوریلی بود که مسافران را جابجا می کرد. مونوریل بیشتر رشد خود را مرهون ژاپنی ها بوده است. از دهه 80 میلادی، موونوریل در ژاپن به یکی از وسایل محبوب حمل و نقل بدل شد.

خدمات رسانی مونوریل

به طوری که مونوریل توکیو امروزه یکی از شلوغ ترین مونوریل های دنیاست که روزانه 127 هزار مسافر را جابجا کرده است. ارقام نشان می دهد که از سال 1964 تا کنون بیش از 1 ونیم میلیارد نفر از خدمات مونوریل توکیو استفاده کرده اند. مونوریل از هیچ سوخت کربنی استفاده نمی کند. از این رو بر خلاف ماشین ها و اتوبوس ها هوا را آلوده نمی کند. نیروی برقی که برای به راه انداختن موتور مورد استفاده قرار می گیرد نیز می تواند از گاز یا سوخت زغال سنگ تأمین شود که ایجاد آلودگی نمی کند. اما همزمان با گسترش استفاده از انرژی های جایگزین، این مشکل نیز رفع خواهد شد.

از آنجایی که مونوریل ها بالاتر از سطح زمین حرکت می کنند، ریسک گیر افتادن واگن های قطار در دوراهی ها به حداقل می رسد. این کاهش ریسک برای مسافران هم وجود دارد. مونوریل همچنین از این جهت که خطر از ریل خارج شدن واگن ها وجود ندارد، به خودی خود ایمن است. این امر منجر به حوادث و تأخیرهای کمتر می شود؛ یعنی مونوریل نسبت به یک سیستم ریلی زمینی از امنیت بیشتری برخوردار است. مونوریل شهری چیپا به عنوان پاسخی به وخیم تر شدن وضعیت ترافیک در شهر چیبا ژاپن ساخته شد.

ساخت مونوریل چیبا

ساخت مونوریل در سال 1987 آغاز شد ، اما عملیات آن در مارس 1988 آغاز شد. این مونوریل در حال حاضر رکورد جهانی گینس به عنوان طولانی ترین سیستم قطار مونوریل معلق را در 15.2 کیلومتر نگه داشته است. مونوریل دو مسیر در دسترس دارد – یکی کوتاه و دیگری طولانی تر. مسير 1 – مسير كوتاه تر – 3/3 كيلومتر طول مي كشد ، كل سواري در مجموع تقريباً نه دقيقه طول مي كشد. مسیر 2 ، از طرف دیگر ، 12 کیلومتر را طی می کند ، در کل 25 دقیقه زمان رانندگی. این قطارها از بالا به خط مونوریل متصل می شوند و میان زمین و هوا آویزان هستند.

مونوریل های معلق دیگری هم در نقاط مختلف دنیا وجود دارد اما مونوریل چیبا طولانی ترین نمونه ی آن در تمام دنیا است و در مجموع حدود 15/1 کیلومتر طول دارد. این مونوریل 2 خط و 18 ایستگاه دارد. شهر چیبا حدود 1 میلیون نفر جمعیت دارد و مونوریل شهری آن روزانه نزدیک به 50 هزار مسافر را جا به جا می کند، اما انواع دیگری از وسایل نقلیه عمومی مثل قطار و اتوبوس هم در این شهر وجود دارد چون یکی از شلوغ ترین فرودگاه های ژاپن در این منطقه واقع شده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک