پایانه چاتراپاتی شیواجی بمبئی

پایانه چاتراپاتی شیواجی بمبئی

شرح

آشنایی با پایانه چاتراپاتی شیواجی بمبئی

بمبئی، پایتخت ایالت ماهاراشترای هند یکی از مهم‌ترین شهرهای این کشور است. گفته می‌شود بمبئی پایتخت تجاری هند نیز هست. تمامی زیبایی‌های این شهر، مانند جاذبه‌های گردشگری آن از دروازه‌ی هند گرفته تا مراکز خرید و بازارهای قدیمی این شهر، گردشگران را به تماشای این شهر همیشه بیدار می‌کشاند. بمبئی (مومبای)، یکی از شهر های پرجمعیت کشور هند است، که نام آن در زبان هندی به معنای ساحل خوب تعبیر می شود. روحیه زندگی و صفا و کار آفرینی در این شهر از دیگر مناطق هند برجسته تر است . این شهر یک کلان شهر بزرگ است و بر خلاف دیگر مناطق این شهر ، برای فرهنگ های مختلف نماد آزادی است . پایانه چاتراپاتی شیواجی یکی از دیدنی های بمبئی و اولین ترمینال در شبه قاره هند می باشد

جاذبه های دیدنی بمبئی

پایانه چاتراپاتی شیواجی بمبئی در قسمت غربی هند در بمبئی و در فضایی به مساحت 2٫85 هکتار واقع شده است. این ترمینال قبلا با نام پایانه ویکتوریا در بین مردم هند شناخته می شد ولی امروزه با نام پایانه چاتراپاتی شیواجی بمبئی تغییر نام پیدا کرده است و روزانه حدود 3 میلیون مسافر تورهای هند از این ترمینال استفاده می‌کنند و توسط معمار انگلیسی فردریک ویلیام استیونز طراحی شده است و معماری آن ترکیبی از معماری سنتی هندی و گوتیک می باشد و در تاریخ 2 ژوئیه سال 2004 به عنوان میراث جهانی توسط یونسکو اعلام شد.

ساخت پایانه چاتراپاتی شیواجی

ساخت پایانه چاتراپاتی شیواجی بمبئی از سال 1878 شروع شد و حدود ده سال به طول انجامید و در سال 1897 میلادی کار ساخت آن به اتمام رسید و در سال 1996 میلادی پس از استقلال هند از امپراتوری جهانخوار بریتانیا، براساس سیاست نام‌گذاری معابر و اماکن به نام اهالی هند، نام پایانه ویکتوریا را به افتخار چاتراپاتی شیواجی، بنیان‌گذار امپراتوری مراتا، هند در سده 17 میلادی، به پایانه چاتراپاتی شیواجی تغییر نام داد. گنبد سنگی این ترمینال، برج‌ها و قوس‌های نوک تیز و نقشه غیرعادی زمین آن بسیار به معماری کاخ‌های سنتی هند شباهت دارد و از کنارهم قرار گرفتن دو فرهنگ این ترمینال ایجاد شد .

این بنا یک نمونه برجسته از کنارهم قرار گرفتن دو فرهنگ است؛ معماران انگلیسی با هنرمندان هندی دست به کار شدند تا با کمک گرفتن از سنت معماری هندی، یک سبک جدید و منحصربفرد را در بمبئی اجرا کنند. این کاخ تجاری نماینده ثروت اقتصادی کشور هند به شمار می آید و این پایانه شلوغ به وسیله خطوط راه‌آهن به تمام نقاط کشور وصل شده است و در شب این کاخ با لامپ های رنگارنگ تزیین شده است و در هر برهه از زمان که مسافران تور هند بخواهند می توانند برای گرفتن بلیط به این ترمینال رفته و به سفر بروند. دسترسی به این پایانه از طریق راه آهن بسیار آسان است و فقط کافیست در این ایستگاه از قطار پیاده شوید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک