موزه‌ی ملی چرنوبیل کی اف

موزه‌ی ملی چرنوبیل کی اف

شرح

آشنایی با موزه‌ی ملی چرنوبیل کی اف

آیا تا به حال در مورد موزه‌ی ملی چرنوبیل کی اف چیزی شنیده اید ؟ فاجعهٔ چرنوبیل یک حادثهٔ هسته‌ای بود که در تاریخ 26 آوریل 1986 (6 اردیبهشت 1365) در رآکتور هسته‌ای شمارهٔ 4 در نیروگاه چرنوبیل که در نزدیکی شهر پرپیپات و در شمال اوکراین واقع شده بود، رخ داد. این فاجعه یکی از دو بحران هسته‌ای است که بر اساس مقیاس گر رویدادهای بین المللی هسته ای و رادیولوژیک، در گروه شمارهٔ 7 (بالاترین مقیاس) طبقه‌بندی شده‌ است.

این درجه نشان‌دهندهٔ «حادثهٔ عظیم» است؛ به معنی «انتشار عمدهٔ مواد رادیواکتیو با اثرات گستردهٔ بهداشتی و زیست‌محیطی که نیازمند اقدامات برنامه‌ریزی شدهٔ فوری و طولانی‌ مدت در جهت مقابله است». حادثهٔ دیگر در این مقیاس، حادثه اتمی فوکوشیما است. فاجعهٔ چرنوبیل، هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ تلفات، بدترین حادثهٔ هسته ای در تاریخ محسوب می‌شود. مبارزه برای محافظت در برابر خطراتی که بلافاصله پس از حادثه به‌ وجود آمد و همچنین اقدامات در جهت پاکسازی محیط زیست، در نهایت بیش از نیم میلیون نفر پاکساز را درگیر کرد و تقریباً 18 میلیارد روبل (حدود 68 میلیارد دلار در سال 2019) هزینه در برداشت.

جاذبه های تاریخی اوکراین

اگر می‌خواهید درباره این حادثه بیشتر بدانید، در سفر به اوکراین بازدید از موزه ملی چرنوبیل را از دست ندهید. موزه ملی چرنوبیل یکی از معروف‌ترین دیدنی های اوکراین محسوب می‌شود که در شهر کی اف قرار دارد و هر ساله جزو اولین انتخاب‌های گردشگران در تور اوکراین به شمار می‌رود. این موزه در سال 1992 افتتاح شده است و به حادثه چرنوبیل اختصاص دارد؛ انفجار هسته‌ای چرنوبیل در تاریخ 26 آوریل 1986 در یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای این شهر اتفاق افتاد و طی آن یکی از رآکتورها دچار آتش‌سوزی شد که در ادامه‌ی آن رادیواکتیو در اروپا پخش گردید. در اثر این اتفاق منطقه خالی از سکنه و متروکه شد و افراد بسیاری کشته شدند.

آثار موزه‌ی ملی چرنوبیل کی اف

موزه چرنوبیل اتفاقات مربوط به این حادثه را به نمایش می‌گذارد و با بازدید از این موزه اطلاعات مفیدی درباره آن‌ها کسب خواهید کرد. اشیا و وسایل مختلفی از آن دوران جمع‌آوری و در موزه چرنوبیل به نمایش گذاشته شده است، از مهم‌ترین این اشیا می‌توان به ماشین‌ها، ماسک گاز، لباس‌های کار نیروگاه، تصاویری از حادثه دیدگان و غیره نام برد که با بازدید از آن‌ها حال و هوای چرنوبیل در زمان حادثه و پس از آن را لمس خواهید کرد.

در قسمتی دیگر مجسمه‌های آتش‌نشان‌ها و جان‌باختگان حادثه چرنوبیل را می‌بینید و در بخشی دیگر ویدئوها و توضیحاتی درباره چگونگی این حادثه و اتفاقات پس از آن به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود. از این موزه می‌توانید روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 10 تا 18 و شنبه‌ها از ساعت 10 تا 17 بازدید کنید، موزه چرنوبیل یکشنبه‌ها تعطیل است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک