روستا و پارک جنگلی چاهکوتاه بوشهر

روستا و پارک جنگلی چاهکوتاه بوشهر

شرح

آشنایی با روستا و پارک جنگلی چاهکوتاه بوشهر

چه دلیلی بهتر از دریا رفتن به سرزمین بوشهر . روستا و پارک جنگلی چاهکوتاه بوشهرکه همه جایش بوی خلیج فارس می دهد. بوی ماهی های تازه و اگر همین روزها که هوا رو به خنکی است، میهمان این شهر باشید، نسیم عصرهای بندر، روح را تازه می کند. اما باید این را هم بپذیرید که دارید به یکی از استان های محروم سفر می کنید و برای رسیدن به بندر بوشهر باید از شهرهایی بگذرید که امکانات شان محدود است.

بوشهر بندری است با نزدیک به 200 هزار نفر جمعیت که تاریخچه اش حتی به دوره ساسانی هم می رسد. می گویند زمانی اردشیر ساسانی سنگ بنای این شهر را نهاده، اما آنچه امروز به عنوان بندر بوشهر شناخته می شود، مرهون تلاش های نادرشاه افشار برای ساخت بندری تجاری است. بله این شهر تاریخی دارای جاذبه های طبیعی بی نظیری است که گردشگران را همواره به سوی خود می خواند .

جاذبه تاریخی روستا و پارک جنگلی چاهکوتاه بوشهر

یکی از این جاذبه ها ، روستا و پارک جنگلی چاهکوتاه بوشهر میباشد که از توابع بخش مرکزی شهرستان بوشهر، با مختصات جغرافیایی 51 درجه و 8 دقیقه طول شرقی و  29 درجه و 3 دقیقه عرض شمالی، در 50 کیلومتری شمال شرقی بوشهر واقع شده است. چاهکوتاه از سطح دریا 30 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در فصول پاییز، زمستان و بهار معتدل و در تابستان گرم و خشک است. روستای چاهکوتاه از جنوب غربی به روستای کنار آبادی و از شمال شرقی به روستا‌های تل اشکی و دویره محدود می‌شود. توفان شن و تش باد (آتش باد) دو عامل اساسی موثر در اقلیم و معماری این روستاست.

به دلیل بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی و عمق کم چاه‌های آب در گذشته، نام روستا چاه کوتاه نامیده شده است. قدمت این روستا به اواخر دوره صفوی مربوط است. مردم روستای چاهکوتاه، در حوادث جنگ‌های جنوب (ایران – انگلیس) نقش فعالی داشته اند و آرامگاه‌هایی از شهدای آن‌ها به جا مانده است. مردم روستای چاهکوتاه به زبان فارسی با لهجه محلی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. اقتصاد روستای چاهکوتاه بر پایه فعالیت‌های کشاورزی، دامداری، امور خدماتی و تولید صنایع دستی استوار شده است.

محصولات اصلی روستا چاهکوتاه

گندم و جو مهم‌ترین محصول زراعی این روستاست. دامداری سنتی و تولید انواع لبنیات مانند شیر، ماست، پنیر، کره و روغن حیوانی در روستا رواج دارد. گروهی از زنان و دختران روستای چاهکوتاه به تولید انواع صنایع دستی اشتغال دارند. برخی از طرح‌های بافته‌های قالی، گلیم و گبه‌های تولیدی روستا کاملاً رنگ و طرح بومی دارند و حاصل تصویرسازی و هنرمندی زنان و دختران روستاست. از مراسم ویژه مردم روستای چاهکوتاه می‌توان به مراسم دعای باران، دعای آرامش دریا، آیین‌های عزاداری روز عاشورا و مراسم سنتی عروسی اشاره کرد.

در مراسم دعای باران و دعای آرامش دریا، از ساز‌های بادی و زهی استفاده می‌شود که جذابیت خاصی به برگزاری مراسم می‌بخشد. مردم روستا در این نوع مراسم عمومی حضوری فعال دارند. در دهه 1350 در اجرای طرح کنترل و مهار شن‌های روان، پارک جنگلی چاکوتاه احداث گردید و کشت درختان کویری به منظور مهار پیشروی بیابان در این منطقه رواج یافت.

قدمت روستا و پارک جنگلی چاهکوتاه بوشهر

پارک جنگلی چاکوتاه، به یکی از نشانه‌های اصلی این روستا تبدیل شده است. پارک جنگلی چاه کوتاه با قدمتی 40 ساله، پارک بسیار زیبایی است که به زیستگاه گونه‌های گیاهی درختی مناطق کویری و حاره‌ای و گونه‌های پرندگان ساحلی تبدیل شده است. مسیر‌های بسیار زیبایی در دل این پارک جنگلی احداث شده است که از میان درختان کویری عبور می‌کند.

آواز پرندگان و سکوت و پاکیزگی عمومی فضا، جذابیت پارک را دو چندان کرده است. نخلستان‌های انبوه خرما و مزارع طلایی گندم از دیگر چشم انداز‌های زیبای روستای چاهکوتاه هستند. سوغات روستای چاهکوتاه شامل صمغ، کندر، دارو‌های گیاهی و لبنیات می‌باشد و طبخ للک، رشته و انواع غذا‌های جنوبی در روستای چاهکوتاه رواج دارد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک