یادگار عصر صفوی مدرسه چهارباغ اصفهان

یادگار عصر صفوی مدرسه چهارباغ اصفهان

شرح

آشنایی با یادگارعصر صفوی مدرسه چهارباغ اصفهان

اصفهان مشهور به نصف جهان، که از شهرهای مشهور گردشگری ایران بوده و در طول سال میزبان گردشگران از سراسر ایران و کشورهای خارجی است. اصفهان بناهای تاریخی و فرهنگی بسیاری دارد که تعداد بسیار زیاد این بناها در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفته‌اند. یکی از این بناهای تاریخی و یادگار عصر صفوی ، مدرسه چهارباغ اصفهان نام دارد. مدرسه چهارباغ كه به نام مدرسه مادرشاه نیز نامیده مى‏ شود، آخرین بناى تاریخى با شكوه عهد صفویه در اصفهان است كه براى تدریس و تعلیم طلاب علوم دینى در دوره شاه‏ سلطان حسین از سال 1116 تا 1126 هجرى ساخته شده است.

معماری یادگار عصر صفوی مدرسه چهارباغ اصفهان

مدرسه چهارباغ از لحاظ كاشى‏كارى انواع مختلف این فن را در خود جاى داده و در حقیقت موزه كاشى‏كارى اصفهان مى‏باشد كاروان‏سراى مادرشاه كه مجلل ‏ترین اقامتگاه مسافرین سه قرن پیش بوده هم‏ اكنون تبدیل به مهمان‏سراى عباسى شده و از لحاظ سبك معمارى در بین هتل هاى دنیا در زمان حاضر بی ‏نظیر و منحصر به فرد است. گنبد مدرسه چهار باغ بعد از گنبد مسجد شیخ لطف الله قرار دارد ولى در مجلل آن كه با طلا و نقره تزیین شده از لحاظ زرگرى و طلاكارى و طراحى و قلمزنى در نظر استادان بزرگ امروز این فن شاهكارى از صنایع ظریفه است و نظیر ندارد.

مدرسه چهارباغ از لحاظ كاشیكارى هم انواع مختلف این فن را مانند كاشیهاى هفت رنگ و معرق و گره سازى و پیلى و معقلى واجد است. محراب با شكوه و منبر یكپارچه مرمرى و حجره مخصوص شاه سلطان حسین كاشیكارى معرق اطراف گنبد و داخل مدرسه و درها و پنجره ‏هاى چوبى آلب برى شده از قسمت هاى بسیار جالب و تماشایى این بناى نفیس تاریخى است.

تاریخچه ساخت یادگار عصر صفوی مدرسه چهارباغ اصفهان

یادگار عصر صفوی ، مدرسه چهارباغ اصفهان یكی از مهمترین و زیباترین بناهای اواخر عصرصفوی ونگین آن آثار میباشد، كه در زمان سلطنت شاه سلطان حسین صفوی آخرین پادشاه صفوی ساخته شده است. این بنا به مدرسه سلطانی، مدرسه مادرشاه، مدرسه چهارباغ، و مدرسه علمیه امام صادق(ع) نامیده شده كه در حال حاضر در بین اكثریت مردم به مدرسه چهارباغ مشهور است. وجه تسمیه این بنا به مدرسه سلطانی بدین جهت است كه یك مدرسه شاهی بوده و خود شاه نیز دراین مدرسه دارای حجره ای بوده وپاره ای ازاوقات خود را در اینجا سپری می كرده.
مادرشاه : اولا فكر ساخت این بنا متعلق به مادر شاه بوده است، ثانیا بدین جهت كه مادر شاه سلطان حسین چند كاروانسرا وبازار را وقف این مدرسه كرده است.

موقعیت جغرافیایی مدرسه چهارباغ اصفهان

چهارباغ : بدین جهت كه از نظر موقعیت جغرافیایی در خیابان چهارباغ واقع شده است.
امام صادق(ع) : بدین جهت كه حوزه علمیه بوده و بخش عمده ای از فقه ما شیعیان متعلق به این امام همام می باشد.
این بنا هم مدرسه علوم دینی بوده و هم مسجد. گنبد، مناره، گلدسته، محراب، منبر، شبستان، ایوانها همگی گواه بر مسجدیت این مكان بوده وحجرات اطراف ایوانهادر دو طبقه، كتابخانه، سالن مطالعه و… بیانگرمدرسه بودن این بنا می باشد.
ازقسمتهای دیدنی این بنای باشكوه می توان به درب طلاكاری ونقره پوش ، سنگابها ، ایوانها ، گنبد ، مناره ، گلدسته ، محراب ، منبرسنگی ، شبستان ، شاخص سنگی ، درختان چنار ، اتاق مخصوص شاه سلطان حسین صفوی وكاشیكاری بی نظیر آن اشاره نمود.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک