کلیسای سنت دومنیوس اسپلیت

کلیسای سنت دومنیوس اسپلیت

شرح

آشنایی با کلیسای سنت دومنیوس اسپلیت

شهر اسپلیت کرواسی با بیش از 79 کیلومتر مربع وسعت در بخش جنوبی این کشور واقع شده و دومین شهر بزرگ کشور زیبای کرواسی و بزرگترین شهر منطقه دالماتیا به شمار می آید . شهر اسپلیت که در ساحل شرقی دریای آدریاتیک واقع شده از قدیمی ترین شهرستان های منطقه است و سنت و مدرنیته در این شهر تعادل مناسبی دارند . این شهر که از بنادر مهم کشور کرواسی است با جابجایی حدود 4 میلیون مسافر در سال یکی از شلوغ ترین بنادر دریای مدیترانه است. در شهر اسپلیت کرواسی اماکن تاریخی و فرهنگی متعددی برای بازدید وجود دارد که گردشگران تور کرواسی می توانند بخشی از زمان خود را به این دیدنی ها اختصاص دهند. کلیسای جامع سنت دومنیوس از دیگر جاذبه های اسپلیت است که بازدید از آن به گردشگران پیشنهاد می گردد

تاریخ ساخت کلیسای سنت دومنیوس اسپلیت

این کلیسا در قرن 4 بعد از میلاد ساخته شده و ترکیبی بسیار زیبا از معبد رومی و کلیسای کاتولیک ارائه می دهد این کلیسا مجموعه ای باشکوه از مقبره‌ امپراتوری رومی است که از یک برج با ناقوس‌های متعدد تشکیل شده است. کلیسای سنت دومنیوس از گذشته‌های دور تاکنون نقش مهمی در زندگی روزمره شهروندان اسپلیت ایفا می‌کند و جالب است بدانید، از آنجایی که این کلیسا در محدوده کاخ دیوکلتیان قرار دارد، دومین بنای قدیمی در دنیاست که به مسیحیان تعلق دارد و به عنوان کلیسا از آن استفاده می‌شود، همچنین قدیمی‌ترین کلیسای جامع دنیا به شمار می‌رود که با حفظ ساختار اصلی خود همچنان به فعالیت ادامه می‌دهد. این کلیسا شامل دو بخش است؛ قسمت کلیسا که وقف مریم مقدس شده است و برج ناقوس باریک و بلند آن که وقف سنت دومنیوس (یکی از اسقف‌های روم در قرن سوم میلادی) گردید. 

با دیدن این کلیسا در نگاه اول برج ناقوس بلندش توجهتان را جلب می‌کند. قدمت این برج از کلیسا بیشتر است، عملیات ساخت این برج حدود سال 1100 میلادی شروع شد و بر اساس برخی از اسناد حدود 300 سال به طول انجامید. برج ناقوس سنت دومنیوس به سبک معماری رومانسک طراحی شده است که شکوه و زیبایی آن شما را مسحور خود می‌کند.  برج ناقوس ۶۰ متری در چند مرحله از قرن ۱۲ تا ۱۶ ساخته شد و می‌توانید با بالا رفتن از آن، مناظری زیبا از کاخ را تماشا کرد. این سازه بر روی یک الگوی هشت وجهی با ۲ ردیف ستون بنا گردید و از نقاط برجسته آن می‌توان به سکوی خطابه سنگی سبک رمانسک متعلق به قرن ۱۳ و مذبح سنت دومنیوس اشاره کرد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک