قلعه لاگوس

قلعه لاگوس

شرح

قلعه لاگوس

قلعه لاگوس یک قلعه قرون وسطایی همراه دیواری بسیار وسیع است که اطراف شهر لاگوس در جزیره الگاروه و در کشور پرتغال احاطه نموده است. این قلعه که همانند دژی محکم شهر لاگوس را در آغوش کشیده، بر برج و باروهای خود دارای وسایل بیشماری است که زمانی از این شهر در برار حملات دشمنان دفاع می‌کرده است.

به دلیل موقعیت استراتژیک شهر لاگوس، این بخش از شهر که در خط ساحلی واقع شده، از زمان ماقبل تاریخ پی در پی و مدام مورد حمله و اشغال قرار می‌گرفته است. در دوران باستان این منطقه توسط ناوگان‌های یونانی، فینیقی و کارتاگینیان‌ها مورد تجاوز واقع می‌شد.

زاویا

هنگامی که رومی‌ها وارد شبه جزیره ایبری شدند دهکده‌ای در این مکان بنا ساختند که نام ابتدایی آن به لاتین لاکوبریگا بود. سپس در اطراف شهرک جدید برای دفاع از آن یک دیوار چهار ضلعی ساختند. بعدها این شهر توسط ویسیگوت‌ها و پس از آن‌ها در قرن هشتم میلادی توسط مسلمانان مورس از شمال آفریقا اشغال شد. آنان نام شهر را به زاویا ‘Zawiya’ تغییر دادند.

عبدالرحمن سوم خلیفه کوردوبا، این شهر را در سال 929 فتح کرد و برج‌هایی بلند برای دیده‌بانی آن ساخت. وسعت این آثار در جای جای لاگوس نشان‌دهنده اهمیت اقتصادی و استراتژیکی این شهر داشت که امتیازات بسیاری را برای مسلمانان سیلوس فراهم نموده بود.

پیشینه تاریخی قلعه لاگوس

در سال 1189 میلادی و در زمان جنگ‌های صلیبی این شهر دوباره به دست مسیحیان برگشت و پادشاه سانچو اول Sancho I شهر را فتح کرد. در سال 1191 شهر دوباره به وسیله خلیفه مسلمانان ابو یوسف یعقوب آل منصور افتاد و در سال 1241 توسط پائو پرز کوریا Paio Peres Correia بازپس گیری شد.

از نیمه دوم دهه پنجاه میلادی در سال 1950 دولت از طریق اداره کل بناهای ملی، با توجه به جشن‌های صد ساله، مداخله گسترده‌ای را در میراث داخلی لاگوس انجام داد. ساختمان‌های تاریخ اضافه شده به دیوار باستانی و گلزارهای قدیمی را بازسازی کرد. بخش‌هایی از دیوار و خیابان دیسکاوری (Avenida dos Descobrimentos) مرمت شدند. منطقه‌ای حفاظت شده برای دفن زباله بین شهر و دریا به وجود آمد تا تمامی منطقه در معرض آلودگی زباله قرار نگیرد. در سال 2001 نیز بنای Baluarte of Porta Vila که بر بالای تپه مشرف به قلعه قرار گرفته بود، به عنوان یک رصد خانه نجومی طبقه‌بندی شد.

این قلعه تمامی شهر را احاطه کرده و در اطراف کلیسای سانتا ماریا کاستلو در بخش مرکزی شهر توسعه بیشتری یافته است. این دیوار دارای چهار برج و حدود سه زیرزمین قدیمی است.

کسانی که برای استراحت و تفریح به سواحل الگاروه و لاگوس می‌روند قطعا از این بنای باستانی زیبا نیز دیدن خواهند نمود.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک