قلعه سائو جورج

قلعه سائو جرج پرتغال

شرح

قلعه سائو جرج پرتغال | Portugal Sao Jorge Castle

تپه سائو جورج بلندترین تپه ی لیسبون است و درست بر روی قله ی آن قلعه ای جذاب به اسم قلعه سائو جورج ساخته شده است ، قلعه ای که یکی از محبوب ترین جاذبه های لیسبون است و سالانه گردشگران زیادی زحمت بالا رفتن از تپه را به جان می خرند تا از این قلعه ی قرون وسطایی دیدن کنند. با بازدید از قلعه سائو جورج به غیر از تماشای برج و باروهای تاریخی چشم اندازهای باشکوهی از شهر لیسبون را می بینید و با روی دیگری از شهر لیسبون غافلگیر می شوید. اگر می خواهید از قلعه سائو جورج در لیسبون بیشتر بدانید با ایلیا گشت همراه شوید.

قلعه سائو جورج (Sao Jorge Castle) بر روی تپه ای مشرف به مرکز تاریخی شهر لیسبون و رودخانه تاگوس قرار دارد و با قدمتی به بلندای قرون وسطی یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری لیسبون است. در این قلعه شانس تماشای ویژگی های معماری قلعه های نظامی زمان موروها را دارید، می توانید از تماشای میراث تاریخی لذت ببرید، کمی بیشتر درباره ی تاریخ لیسبون بدانید و در سایت باستان شناسی اش نشانه هایی از موروها را پیدا کنید.

واضح است که موقعیت استراتژیک این تپه بهترین مکان برای ساخت قلعه ای مستحکم برای حفاظت از لیسبون است چون قلعه درست در بالای رودخانه تاگوس و مشرف به شهر قرار گرفته به طوری که چشم اندازهای پانارومایی شهر نارنجی لیسبون از روی دیواره های قلعه خارق العاده و دیدنی ست. 

پیشینه تاریخی قلعه

با اینکه قدمت اولین قلعه ای که بر روی تپه ی مشرف به شهر لسیبون ساخته شد به قرن ۲ قبل از میلاد بر می گردد اما حفاری های باستان شناسی نشان می دهند که انسان ها از قرن ۶ قبل ازمیلاد در حوالی دره ی تاگوس زندگی می کرده اند. احتمالا اولین قلعه در این ناحیه در سال ۴۸ قبل از میلاد ساخته شده یعنی درست زمانی که لیسبون یک شهر رومی به حساب می آمد. تپه اولین بار توسط قبیله های بومی سلتیک مورد استفاده قرار می گرفت اما بعدها توسط رومی ها و موروها مصادره شد. در طول قرن ۱۰ این قلعه قلعه توسط موروها بزرگ و بزرگ تر شد اما اهالی لیسبون موفق شدند در سال ۱۱۴۷ قلعه را از دست موروها آزاد کنند.

بر طبق افسانه ها در جریان فتح این قلعه پادشاه مارتیز همین که فهمید یکی از درهای قلعه باز است خودش را در میان شکاف در انداخت و مانع بستن در توسط موروها شد. پادشاه با این کار جان خودش را از دست داد اما سربازان مسیحی موفق شدند به داخل قلعه راه پیدا کنند. بعد از آن نیروها موفق شدند تا اواخر قرن ۱۲ از لیسبون محافظت کنند. بعد از اینکه لیسبون در سال ۱۲۵۵ به عنوان پایتخت انتخاب شد این قلعه به خانه ی مسکونی پادشاه افونسو سوم تبدیل شد و بعد از نوسازی های حوالی سال های ۱۳۰۰ میلادی از یک قلعه تبدیل به یک کاخ باشکوه پادشاهی شد.

بازسازی های قلعه

قلعه سائو جورج در طول قرن سیزدهم بیشترین شکوه و جلال را داشت و این وضعیت تا قرن ۱۶ ادامه داشت. قلعه جادویی لیسبون در نواحی مرکزی شهر به مدت بیش از ۴۰۰ سال محل حکومت پرتغال بود. قدمت بیشتر قسمت های قلعه ی فعلی به دهه ۱۹۲۰ برمی گردد همان زمانی که پروژه وسیع نوسازی انجام شد اما این بازسازی ها چیزی از جذابیت این قلعه ی باشکوه کم نکرد.

برج و باروهای قلعه سائو جورج چشم اندازهای باشکوهی را در منطقه ی باگزیا و رودخانه تاگوس به وجود آورده با این حال دژ مستحکم این قلعه ریشه در اعماق تاریخ دارد. از آن جایی که این قلعه بر روی تپه قرار گرفته بازدید از آن احتیاج به انرژی و توان زیادی دارد اما با این حال قلعه سائو جورج یکی از بهترین جاذبه های توریستی لیسبون پایتخت پرتغال است. قلعه سائو جورج از دو قسمت قلعه موروها (با قدمت قبل از قرن ۱۲) و قصر پادشاهی (با قدمت بین قرن های ۱۳ و ۱۴) تشکیل شده است. در سال های بعد قسمت های کمی از باقی مانده های قصر تبدیل به پادگان نظامی شد اما بعدها این قسمت ها در زلزله سال ۱۷۵۵ ویران شدند. در این زلزله قلعه ویرانی های زیادی به خود دید اما در جریان بازسازی های دهه ۱۹۲۰ دوباره به شکوه سابقش بازگشت. 

بازدید از قلعه سائو جورج

بازدید از قلعه سائو جورج از صبح تا ظهر طول می کشد چون این مجموعه وسعت زیادی دارد. در کنار این قلعه و ۱۱ برج آن می توانید از موزه ای کوچک هم دیدن کنید. قیمت بلیط ورودی به قلعه ۸٫۵ یورو است و ورود کودکان زیر ۱۰ سال رایگان است. البته خانواده ها می توانند بلیط ۲۰ یورویی تهیه کنند که برای ۲ نفر بزرگسال و ۲ کودک است. در ماه های اسفند تا مهر ساعات بازدید از قلعه سائو جورج ۹ صبح تا ۹ شب و در ماه های  آبان تا بهمن ساعت ورود ۹ صبح تا ۶ عصر است.

این قلعه یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی لیسبون است و همیشه به خصوص در حوالی صبح در مقابل آن صف های طولانی برای خرید بلیط تشکیل می شود. در داخل قلعه یک کافه و چندین کیوسک هست که می توانید از آنجا خوراکی هایی مثل آب و بستنی بخرید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک