آرامگاه هادریان، رم

آرامگاه هادریان، رم

شرح

آرامگاه هادریان ، رم

آرامگاه هادریان که نام دیگر آن قلعه‌ی سنت آنجلو میباشد یکی از بناهای تماشایی شهر رم در ایتالیا به حساب می‎آید که اتفاقات بسیاری را پشت سر گذاشته تا به شکل امروزی‌اش درآمده است. این آرامگاه ، قلعه‌ی استوانه شکلی است که نزدیک دولت‌شهر واتیکان در رم و در شرق «کلیسای سن پیتر» قرار دارد. این قلعه را در سال 123 بعد از میلاد به دستور امپراتور هادریان ساختند تا آرامگاهی برای خود و خانواده‌اش باشد و امروزه می‌توانید علاوه بر نقاط مختلف آن، از موزه‌ی داخل این قلعه نیز دیدن کنید.

گفته می‌شود که او قصد داشت این آرامگاه را چنان بزرگ و باشکوه بسازد تا توانایی رقابت با معبد امپراتور آگوستوس را داشته باشد که از پیشینیان او به شمار می‌رفت. با توجه به اینکه قلعه‌ی سنت آنجلو در سمت راست رود «تیبر»  قرار گرفته، به طبقات بالای آن که بروید، می‌توانید به چشم انداز زیبای رودخانه، گنبدهای کلیساها و حتی کولوسئوم نیز دسترسی داشته باشید.

وجه تسمیه

«آنجلو» به معنی «فرشته است و دلیل نامگذاری این قلعه به نام به این دلیل است که طاعون در اواخر قرن 6 بعد از میلاد، شهر رم را فرا گرفت و شدت این بیماری به حدی رسید که هزاران نفر به آن مبتلا شده و اجساد مردم در گوشه و کنار خیابان‌ها افتاده بود.بنابراین مردم و «پاپ گرگوری یکم» که به «گرگوری کبیر» نیز شناخته می‌شود، دور هم جمع شدند تا از خداوند بخواهند از جان بازماندگان بگذرد و به آن‌ها رحم کند. وقتی پاپ سرش را بالا آورد، تصویر درخشانی از فرشته‌ی میکائیل را دید که شمشیرش را پایین آورده و آن را در غلاف می‌گذارد. این داستان به این شکل تعبیر شد که خدا به آن‌ها مغرفت نشان داده و طاعون به زودی پایان خواهد یافت.

امروزه مجسمه‌ی فرشته‌ای که می‌بینید بال‌هایش را در بالای ساختمان این آرامگاه باز کرده، یادبودی از همان فرشته‌ی میکائیل می‌باشد و یادآور این است که رحمت خداوند حتی در بدترین شرایط هم خودش را به نوعی نشان خواهد داد. البته مجسمه‌ی امروزی از برنز ساخته شده و قدمتش به سال 1700 برمی‎گردد و آن را جایگزین مجسمه‌ی اصلی فرشته کرده‌اند که جنسش از سنگ مرمر بود.

جذابیت های آرامگاه هادریان

این قلعه در روز هم تماشایی است؛ اما زیبایی آن در شب چندین برابر می‌شود. اگر هنگام شب در کنار رود تیبر قدم بزنید، در نهایت به یک پل می‎رسید که دو طرفش را مجسمه‌های فرشتگان برنینی گرفته‌اند و نمای سفید رنگشان در تاریکی می‌درخشد. در انتهای این قسمت، ساختمان سنگی و بزرگ قلعه‌ی سنت آنجلو قرار گرفته که سردسته‌ی فرشتگان، بالای آن جا خوش کرده است و اینطور ‎به نظر می‌رسد که قصد دارد از بالای این ساختمان به پرواز دربیاید.

از تراس بزرگ این قلعه که کمی پایین‌تر از این مجسمه قرار گرفته، می‌توانید به یکی از تماشایی‌ترین چشم‌اندازهای شهر رم دسترسی داشته باشید. علاوه بر آن در سراسر دنیا، تراس این قلعه را برای اجرای پرده‌ی سوم اپرای «توسکا» ، اثر «جاکومو پوچینی»  بازسازی می‌کنند؛ یعنی جایی که توسکا برای گیر نیفتادن به دست دشمنان، خودش را از بالای قلعه به پایین پرتاب می‌کند. البته مجسمه‌ی فرشتگان اطراف این قلعه باعث می‌شود تا اتفاق‌هایی که در زندان آن افتاد و سرهایی که با قساوت تمام در حیاط آن زده و در معرض عموم برای عبرت گذاشته شد را فراموش نکنیم. اما معمار این ساختمان، مقصر نبوده و نمی‌توان بدون تحسین او و بی‌تفاوت از کنار معماری قلعه‌ی سنت آنجلو گذشت.

موقعیت هتل

کشور: ایتالیا
شهر: شهر رم

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک