کازا بالیو بارسلونا

ساختمان کازا بالیو بارسلونا

شرح

کازا بالیو بارسلونا

اصیل ترین و رویایی ترین خانه ای که با معماری آنتونی گائودی در شهر بارسلونا ساخته شده است کازا بالیو است. ساختمان نمایی رنگارنگ دارد که با شیشه و سرامیک شکل دار شده است. بر روی سقف آن سنت جرج در حال کشتن اژدها دیده می شود. پایه و اساس طرح کازا بالیو از طرح های برجسته آنتونی گائودی پیشرو سبک کاتال مدرن است. ساخت آن سال ۱۹۰۴ آغاز شد و سال ۱۹۰۶ به اتمام رسید. ساختمان در خیابان پَسیج دِ گراسیا قلب خیابان های اشرافی شهر احداث شد. با ایلیا گشت همراه باشید و از پیشینه آن مطلع شوید.

پیشینه

در اواسط  دوره انقلاب صنعتی، بارسلونا به کلی دگرگون شد. کار آفرینان و پیشگامان صنعت به سرعت در حال ثروتمند شدن بودند. آن ها با پیشرفت صنایع شیمیایی، فلزی، الکتریکی و خودرو پیشرفت می کردند. با این تغییرات سریع آن ها بسیار جشور شده بودند و دیگر خانه های قدیمی برایشان کافی نبود و به دنبال خانه های باشکوه و خیابان ها شیک و مدرن برای زندگی می گشتند.

جوزف بالیو کاسانوز (Josep Batlló i Casanovas) پیشرفت چشمگیری در صنعت نساجی ایجاد کرد و موجب دگرگونی آن شد. برای این که خود را از خانواه اش، که ساختمان های چشمگیر و دینی اما با سبک و سیاق کمی قدیمی تر ساخته بودند متمایز کنند. برای تحقق این امر او به آنتونی گائودی ستاره معماری آن زمان در اسپانیا مراجعه کرد. که در آن زمان بر روی کاخ های ساگرادا فامیلیا از سال ۱۸۸۴ و پارک گوئل (۱۹۰۰-۱۹۱۴) کار می کرد. همچنین پروژه های کازا کالوت (۱۹۰۰)، داروخانه گیبرت و دکور تورینو در سال ۱۹۰۲ را به پایان رسانده بود.

جوزف بالیو ساختمانی را تمام و کمال خرید و سپس از گائودی خواست تا آن را از بیخ و بن تخریب کند ومجددا با سبک رویا پردازانه و خیالات خود ساختمانی بسازد که تبدیل به یکی از شاهکارهایش بشود. منتقدان تکنیکی امروز او را برای دگرگونی کامل ساختمان و بخشیدن نمایی جدید به کازا بالیو بدون تخریب بنای قبلی وی را به شدت تحسین می کنند.

بازدید از نمای ساختمان

گائودی همواره به سبک خود وفادار بوده و از طراحی های قبلی کمی استفاده می کرده است. او در طرح خود مانند دیگر طرح ها ماده اصلی خود را گچ قرار داده و آنقدر به آن شکل داده تا به طرح دلخواه خود رسیده است. مردم شهر بارسلونا خانه کازا بالیو را با نام کازا دل اوسوس (Casa dels ossos) به معنی خانه استخوان ها می شناسند. به خاطر معماری خاصش این نام را بر آن گذاشته اند.

بالکن های آن شبیه جمجمه اژدها با دهان، چشم و بینی هستند. ستون های طبقه اول نیز شبیه به استخوان های انسان ساخته شده است. همچنین جزییات دیگری نیز در آن به کار رفته که تمامی آن کارا به یاد اسکت می اندازد.

یکی دیگر از نظریه هایی که مطرح می شود این است که بالکن شبیه ماسک ونیزی است. نمای ساختمان از موزاییک، شیشه و سرامیک ساخته شده و گونه عجیبی موج دار است. هنگامی که در زیر نور خورشید به آن نگاه می کنید احساس می کنید که ساختمان سوار بر موج ها شده و در حال حرکت است.

ستون ها در پایین ساختمان یادآور تنه درخت هستند و همین امر ظاهر اختمان را جادویی تر و افسانه ای تر کرده است. در آخر پشت بام و بالکن هستند که امروز می توان از آنان بازدید کرد و شبیه به باله های پشتی اژدها به نظر می رسند. کاشی های سرامیکی که آن را پوشانده اند شبیه به پولک های اژدها هستند. در داخل یک پله چوبی است که به طرز عجیب و غریبی ستون مهره ای را که به اژدهای افسانه ای متعلق است، یادآوری می کند.

بلیط بازدید کازا بالیو

کازا بالیو از سال ۲۰۱۱ میلادی برای بازدید عموم مردم بازگشایی شد و از همان زمان تبدیل به یکی از جاذبه های مهم شهر بارسلونا و کشور اسپانیا گردید. مقاوت در برابر بازدید از این بنا با زیبایی ها و ویژگی هایی که دارد غیرممکن به نظر می رسد. توجه داشته باشید هنگام خریدبلیت دو دسته متفاوت برای خرید وجود دارد در یکی از آن ها شما خودتان می توانید در هر زمان دلخواه به بازدید از بنا بروید در دسته دیگر ساعت مشخصی برای بازدید وجود دارد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط