شهر باستانی کارکاسون

شهر باستانی کارکاسون، فرانسه

شرح

شهر باستانی کارکاسون ، فرانسه

فرانسه یکی از زیباترین کشورهای اروپای غربی است. فرانسه در غرب اروپا با دنیایی از دیدنی‌ها و تنوعی بی‌نظیر بهشت موعود هر گردشگری است. گوناگونی جاذبه‌ها، جادوی این کشور است. آثار تاریخی، موزه‌های حیرت‌انگیز، معماری‌های بی‌نظیر، غنای فرهنگی و جاذبه‌های تفریحی این کشور هر گردشگری را وسوسه می‌کند. کشور فرانسه در سال 1998 میلادی با 70 میلیون گردشگر، مقام نخست کشورهای توریستی جهان را از آن خود کرد. یکی از جاذبه های تاریخی فرانسه ، شهر باستانی کارکاسون نام دارد. شهر کارکاسون یک شهر باستانی فرانسوی است. جمعیت آن حدود 50،000 نفر است. این شهر تمدنی باستانی دارد و در دشت آئود بین مسیرهای تجاری تاریخی، قرار گرفته است.

موقعیت استراتژیک شهر

اهمیت استراتژیک آن به سرعت توسط رومی ها به رسمیت شناخته شد، که آن را در زمان فروپاشی امپراتوری غربی روم اشغال کردند. در قرن پنجم، توسط  ویزیگوت ها گرفته شد. به دلیل موقعیت استراتژیک آن، حاکمان کارکاسون پیشتازی به اطراف را به منظور تقویت استحکام شهر خود تا زمان پیمان پیرنه، در سال 1659 رهبری کردند. کارکاسون در جنوب فرانسه واقع شده است، و در حدود 80 کیلومتری شرق تولوز قرار دارد. موقعیت استراتژیک آن بین اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه از دوران پارینه سنگی شناخته شده بود.

منطقه شهر حدود 65 کیلومتر مربع (25 کیلومتر مربع) است که به طور قابل توجهی بزرگتر از شهرهای کوچک در این مناطق است. رودخانه ایده، فرسول و کانال دو میدی از این شهر عبور می کنند. کارکاسون یک شهر قرون وسطایی با دیوارهای نظامی است.

این شهر در منطقه «لانگدو»  قرار دارد و از دریای مدیترانه تا پیرنه و سواحل اطلس پیش می‌رود.این نواحی به خاطر استراحتگاه‌های تپه‌ای باشکوهش شهرت پیدا کرده است که در دوران رومی‌ها برای حفاظت و دفاع در برابر حملات دشمن مورد استفاده قرار می‌گرفتند. بسیاری از دهکده‌های دارای استحکامات و قلعه‌های بزرگ در قرن دوازدهم دوباره ساخته شدند زیرا در آن زمان شورشیان در برابر نیروهای سلطنتی پادشاه مقاومت می‌کردند.

دانستنی های جالب درباره کارکاسون

کارکاسون یکی از بزرگ‌ترین دژهای قرون وسطایی است که به شهری که دورش حلقه زده اشراف و احاطه دارد.کارکاسون همیشه منظره‌ای دیدنی داشته است. از دوران رومی‌ها این شهر قلعه‌ای یکی از بهترین شیوه‌ها برای دور نگه داشتن مردم بوده است. یک معمار فرانسوی در قرن نوزدهم برای حفاظت و بازسازی این شهر بسیار ایستادگی کرد و جنگید. او یکی از مدافعان جدی بازسازی ساختمان‌های قرون وسطایی فرانسه و به ویژه کارکاسون بود و بالاخره توانست آن را نجات دهد.

به لطف تلاش‌های این معمار که توانست شهر را بازسازی کرده و به شکوه سابقش بازگرداند، یونسکو تصمیم گرفت در سال1997 آن را در فهرست میراث جهانی خود قرار دهد. در بیستمین جشن تولد این شهر نظامی، آن را با حلقه‌های زرد پوشاندند. مرکز ملی یادمان‌های ملی می‌خواست این روز را به شیوه‌ای خاص و متفاوت به یادماندنی کند پس برای اینکه بیستمین سالگرد آن را در فهرست یونسکو جشن بگیرند، از یک هنرمند سوئیسی به نام «فلیس وارینی»  درخواست همکاری کردند.

او این حلقه‌های زرد متحدالمرکز را پیشنهاد کرد که از آلومنیوم ساخته شده‌ و به دیوار چسبانده می‌شدند. آن‌ها در ماه سپتامبر از دیوار جدا خواهند شد و هیچ آسیبی برای بنا در پی نخواهند داشت. شاید همه مردم بومی از هزینه‌ها و ظاهر آن راضی نبودند اما گردشگران زیادی برای تماشای این قلعه قرون وسطایی و گرفتن عکس با این حلقه‌ها به سمتش سرازیر شدند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک