برج کانتون گوآنجو چین

برج کانتون گوآنجو چین (Canton Tower of Guanzhou, China)

شرح

برج کانتون گوآنجو چین

مقام‌هاي شهر گوانگجو وقتي ميزباني بازي‌هاي آسيايي 2010 را به دست آوردند، آن را فرصتي طلايي براي معرفي خوب شهر خود، جذب گردشگران و برنامه‌ريزي براي پويايي اقتصاد شهر دانستند و از همان ابتدا كارهاي زيربنايي و بزرگي را براي تغيير چهره شهر آغاز كردند تا در زمان بازي‌هاي آسيايي، هر كس كه به گوانگجو مي‌رفت تحت تاثير زيبايي و پاكيزگي شهر قرار گيرد. نتیجه این فکر رسیدن به برج کانتون گوآنجو چین بود . یک فرم بلند و باریک اندام که مشابه اندام و حالت زنانه که دلایل بسیاری دارد تا نام و لقب سوپرمدل را به خود بگیرد.

ایده فرم برای برج شفاف است، بواقع ساختمان با دو بیضی ساخته شده است . یکی بعنوان بخش پایینی و دیگری در ارتفاع ۴۵۰ متری . این دو بیضی به تبع از یکدیگر میچرخند . کنتون تاور دارای دو رستوران گردان در ارتفاع ۴۱۷ و ۴۲۸ متری هم میباشد که در این ارتفاع در زمان بادهای شدید ساختمان نوسانی درحدود ۱٫۵ متر دارد. این سازه نقش عمده ای در نحوه برگزاری افتتاحیه مسابقات المپیک آسیایی گوانگژو در نوامبر ۲۰۱۰ را بر عهده داشت . سال 2005 طراحي برج با همكاري معماران انگليسي آغاز شد.

برنامه اين بود كه برج در آستانه بازي‌هاي آسيايي و به مناسبت برگزاري بازي‌ها به بهره‌برداري برسد و نماد گوانگجو مدرن شود. كار احداث برج از 2007 آغاز شد و در سال 2009 به پايان رسيد، اما بهره‌برداري از آن در 29 سپتامبر 2010 آغاز شد و از اول اكتبر 2010 عموم مردم و گردشگران اجازه يافتند بر فراز آن بروند و تفريح كنند.

ویژگی های برج کانتون

به گزارش خبرگزاري شين‌ هوا از همان نخستين روزهاي افتتاح اين برج، علاقه‌مندان براي تماشای و رفتن به بالاي آن هجوم بردند. در تمام روزهاي برگزاري بازيی های آسيايی هزاران نفر بر فراز برج رفتند تا چشم‌اندازهاي زيباي گوانگجو را از آنجا تماشا كنند. ورودي برج 22 دلار است. چنين ورودی سبب نشد كه هر روز چندين هزار نفر به تماشای برج نروند. 

چينيی ها با ذوق و سليقه خاصی، برج كانتون را از پايه تا ارتفاع 600 متری آن با ده‌ها هزار چراغ رنگی به يك ستون يا به عبارتی برج عظيم رنگارنگ تبديل كرده‌اند كه شب هنگام جلوه‌ای بسيار چشم نواز دارد و از همه جای شهر پيداست. در مراسم افتتاحيه بازيی های آسيايی، برج كانتون توجه همه را به خود جلب كرد. اكنون برج كانتون به يكي از جاذبه‌های بزرگ گوانگجو تبديل شده و قطعا از جاهايی در شهر است كه درآمد ارزی زيادی را نصيب آن خواهد كرد.

زمان برگزاري بازيی های آسيايی 2010، بهترين زمان براي افتتاح و معرفی برج كانتون بود. تا سال 2009 برای برج تازه احداث گوانگجو نامي تعيين نشده بود. شهرداری گوانگجو در يك فراخوان عمومی از مردم و هنرمندان خواست نامی را برای اين برج پيشنهاد كنند كه 100 هزار نام پيشنهاد شد و در نهايت نام «های شين تا» را برگزيدند كه به معنی «مركز درياهاست».اكنون اين برج در خارج از چين به برج كانتون مشهور شده است. ارتفاع ساختمان برج 454 متر است كه با احتساب آنتن تلويزيونی و مخابراتی اش، ارتفاع آن به 600 متر می رسد. اين برج 108 طبقه دارد كه به اين طبقات بايد 2 طبقه زيرزمين را هم اضافه كرد. در برج 6 آسانسور نصب شده كه بازديدكنندگان و گردشگران را تا ارتفاع 450 متری بالا ميیبرند. 

موقعیت هتل

کشور: چین

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک