برج کانتون گوآنجو چین

برج کانتون گوآنجو چین

شرح

برج کانتون گوآنجو چین | Canton Tower of Guanzhou, China

مقام‌هاي شهر گوانگجو وقتي ميزباني بازي‌هاي آسيايي 2010 را به دست آوردند، آن را فرصتي طلايي براي معرفي خوب شهر خود، جذب گردشگران و برنامه‌ريزي براي پويايي اقتصاد شهر دانستند و از همان ابتدا كارهاي زيربنايي و بزرگي را براي تغيير چهره شهر آغاز كردند تا در زمان بازي‌هاي آسيايي، هر كس كه به گوانگجو مي‌رفت تحت تاثير زيبايي و پاكيزگي شهر قرار گيرد. نتیجه این فکر رسیدن به برج کانتون گوآنجو چین بود . یک فرم بلند و باریک اندام که مشابه اندام و حالت زنانه که دلایل بسیاری دارد تا نام و لقب سوپرمدل را به خود بگیرد.

ایده فرم برای برج شفاف است ؛ بواقع ساختمان با دو بیضی ساخته شده است . یکی بعنوان بخش پایینی و دیگری در ارتفاع ۴۵۰ متری . این دو بیضی به تبع از یکدیگر میچرخند . کنتون تاور دارای دو رستوران گردان در ارتفاع ۴۱۷ و ۴۲۸ متری هم میباشد که در این ارتفاع در زمان بادهای شدید ساختمان نوسانی درحدود ۱٫۵ متر دارد. این سازه نقش عمده ای در نحوه برگزاری افتتاحیه مسابقات المپیک آسیایی گوانگژو در نوامبر ۲۰۱۰ را بر عهده داشت . سال 2005 طراحي برج با همكاري معماران انگليسي آغاز شد.

برنامه اين بود كه برج در آستانه بازي‌هاي آسيايي و به مناسبت برگزاري بازي‌ها به بهره‌برداري برسد و نماد گوانگجو مدرن شود. كار احداث برج از 2007 آغاز شد و در سال 2009 به پايان رسيد، اما بهره‌برداري از آن در 29 سپتامبر 2010 آغاز شد و از اول اكتبر 2010 عموم مردم و گردشگران اجازه يافتند بر فراز آن بروند و تفريح كنند.

ویژگی های برج کانتون

به گزارش خبرگزاري شين‌ هوا از همان نخستين روزهاي افتتاح اين برج، علاقه‌مندان براي تماشاي و رفتن به بالاي آن هجوم بردند. در تمام روزهاي برگزاري بازي‌هاي آسيايي هزاران نفر بر فراز برج رفتند تا چشم‌اندازهاي زيباي گوانگجو را از آنجا تماشا كنند. ورودي برج 22 دلار است. چنين ورودي‌اي سبب نشد كه هر روز چندين هزار نفر به تماشاي برج نروند. چيني‌ها با ذوق و سليقه خاصي، برج كانتون را از پايه تا ارتفاع 600 متري آن با ده‌ها هزار چراغ رنگي به يك ستون يا به عبارتي برج عظيم رنگارنگ تبديل كرده‌اند كه شب هنگام جلوه‌اي بسيار چشمنواز دارد و از همه جاي شهر پيداست. در مراسم افتتاحيه بازي‌هاي آسيايي، برج كانتون توجه همه را به خود جلب كرد. اكنون برج كانتون به يكي از جاذبه‌هاي بزرگ گوانگجو تبديل شده و قطعا از جاهايي در شهر است كه درآمد ارزي زيادي را نصيب آن خواهد كرد.

زمان برگزاري بازي‌هاي آسيايي 2010، بهترين زمان براي افتتاح و معرفي برج كانتون بود. تا سال 2009 براي برج تازه احداث گوانگجو نامي تعيين نشده بود. شهرداري گوانگجو در يك فراخوان عمومي از مردم و هنرمندان خواست نامي را براي اين برج پيشنهاد كنند كه 100 هزار نام پيشنهاد شد و در نهايت نام «هاي شين تا» را برگزيدند كه به معني «مركز درياهاست».اكنون اين برج در خارج از چين به برج كانتون مشهور شده است. ارتفاع ساختمان برج 454 متر است كه با احتساب آنتن تلويزيوني و مخابراتي‌اش، ارتفاع آن به 600 متر مي‌رسد. اين برج 108 طبقه دارد كه به اين طبقات بايد 2 طبقه زيرزمين را هم اضافه كرد. در برج 6 آسانسور نصب شده كه بازديدكنندگان و گردشگران را تا ارتفاع 450 متري بالا مي‌برند. 

موقعیت هتل