رودخانه کانیو کریستالس کلمبیا

رودخانه کانیو کریستالس کلمبیا

شرح

رودخانه کانیو کریستالس کلمبیا

کلمبیا یکی از مناطقی است که کنجکاوی هر شخصی را بر می انگیزد. این مکان که در مرتفع ترین قسمت آمریکای جنوبی قرار گرفته است، باعث شده تا همگان علاقه مند به بازدید از این کشور شوند. رودخانه کانیو کریستالس کلمبیا ، رودخانه‌ای 99 متری واقع در کشور کلمبیا است که یکی از منحصربه‌ فردترین رودخانه‌های دنیا به‌حساب می‌آید. این رودخانه دارای پوشش گیاهی خاصی است که نوع آب و هوای منطقه باعث رشد این گیاه‌ها در کف رودخانه می‌شود.

گیاهی که در کف این رودخانه رشد می‌کند، گیاه «ماکارنیا کلاویگرا» است. نام دیگر این رودخانه، رودخانه رنگین‌ کمانی است و دلیل این نام‌گذاری رنگ‌های متنوعی است که در کف رودخانه دیده می‌شود. از جمله این رنگ‌ها می‌توان به رنگ قرمز، زرد، سیاه و آبی اشاره کرد. پدیده نمایان شدن رنگ‌های رودخانه در فصل‌های خاصی اتفاق می‌افتد و این اتفاق در هیچ نقطه دیگری از کره زمین دیده نمی‌شود.

ویژگی های جذاب رودخانه

در یک دوره کوتاه بین فصل های مرطوب و خشک ، سطح آب به اندازه کافی پایین می آید که خورشید بتواند خزه ها و جلبک های کف رودخانه را گرم کند و این گرما منجر به رشد انفجاری شکوفه های رنگارنگ در کف رودخانه می شود. گونه منحصر بفردی که تنها در کف این رودخانه رشد میکند گیاه ماکارنیا نام دارد . این گیاه قرمز رنگ با چسبیدن و آویزان شدن از صخره‌ها باعث میشود تا همه مسیر رود ، سایه جالبی از رنگ قرمز روشن به چشم دیده شود. این رنگ قرمز با لکه های زرد و سبز ماسه ای و چاله های گود و آبشارهایی که در مسیر این رود به پایین دست میگذرد به رنگهای مختلف دیده میشود .

این پدیده در یک دوره کوتاه بین فصول برای چند هفته از ماههای سپتامبر تا نوامبر اتفاق می افتد. برخی گردشگران و طبیعت گردان کانوکریستال را با نام رودخانه پنج رنگ نیز میشناسند . اخیرا محیط‌ زیست کلمبیا برای حفظ بهتر محیط‌ زیست رودخانه کانیو کریستالس قوانین مشخصی برای بازدید تعیین کرده است. در هر بازدید حداکثر گروه‌های 7 نفره می‌توانند از محیط رودخانه استفاده کنند و روزانه 200 گردشگر حق ورود به این منطقه را دارند. در این منطقه استفاده از اسپری‌های حشره‌کش ممنوع است و شنا کردن در رودخانه هم مطلقا ممنوع شده است. بهترین زمان برای بازدید رودخانه کانیو کریستالس از ماه‌های ژوئن تا دسامبر (از نیمه خرداد تا نیمه اول آذر) است. در این ماه‌ها رنگ‌های رودخانه به زیباترین شکل خود درمی‌آیند و گیاهان در شاداب‌ترین حالت خود هستند. در زمستان گیاهان دریاچه به‌ نوعی خواب زمستانی می‌روند و برای بهار آماده می‌شوند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک