موزه ملی کامبوج

موزه ملی کامبوج

شرح

موزه ملی کامبوج

معابد اسرار آمیز و موزه‌های اعجاب آور، جاذبه‌های متنوع و طبیعتی سرسبز و بکر گیاهی بر تاریخ غنی و فرهنگ شکوهمند کشور کامبوج هستند که در بین آنان موزه ملی کامبوج از جایگاه والایی برخوردار است. کامبوج یکی از سرزمین‌های شگفت آور روی زمین است پر از جاذبه‌های اسرارآمیز شده و بهتر است بدانید بسیاری از این جاذبه‌ها در گوشه و کنار موزه ملی کامبوج جا خوش کرده‌اند. این موزه زیبا و باشکوه دارای بزرگترین مجموعه‌ جهان از هنر خمر، از جمله مجسمه و اشیای سرامیکی، برنزی و اشيا بومی کمیاب می‌باشد که در پایتخت کامبوج یعنی شهر پنوم پن واقع شده است. 

در این موزه بیش از چهارده هزار شی باستانی که مربوط به دوران ماقبل تاریخ تا دوران تاریخی به خصوص تاریخ امپراطوری خمر را در می‌گیرد، نگهداری می‌شود. تاریخ عظیم امپراطوری خمر بخشی از تایلند ، سراسر کامبوج امروزی و حتی جنوب ویتنام را دربرداشته است. این موزه عظیم که بزرگ‌ترین موزه تاریخ، معماری و فرهنگ کامبوج به شمار می‌رود، هر ساله میزبان سیل عظیمی از علاقمندان می‌شود. سنگ بنای این موزه را که از معبد معماری خمر الهام گرفته شده، در سال 1917 گذاشتند و ساخت آن حدود سه سال به طول انجامید. بلاخره در سال 1920 به طور رسمی درهای این موزه به روی مشتاقان باز شد. با این وجود در سال 1968 که ساختمان موزه دچار اصطحلاک شده بوده، دوباره مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. طراحی ساختمان موزه ملی کامبوج خود به تنهایی به قدری زیباست که نگاه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

گروسلیر ، از سازندگان موزه

یکی از معروف‌ترین افرادی که در ساخت موزه دست داشته است جورج گروسلیر است که به عنوان فردی تاریخ‌دان، موزه‌دار و نویسنده در اواخر سده نوزدهم و اوایل سده بیستم  شناخته می‌شود. وی علاقه بسیاری به بازسازی و احیای هنر تاریخی کامبوج داشته است. گروسلیر طراحی بنای موزه را با الهام گرفتن از هنر دوره خمر انجام داده بود. با ساخت این بنا، یکی از بهترین نمونه معابد باستانی کامبوج را می‌توان به تماشا نشست. این مجموعه دارای گالری‌های نمایش، کارگاه‌های هنری، انبارهای اشیا، دفتر اداری، دفتر بایگانی و فروشگاه است و در مجموع 5190 مترمکعب زیربنا دارد. همچنین از مهم‌ترین اشیای این موزه می‌توان به اشیای کشف شده از حفاری‌های شهر تاریخی آنکور پایتخت امپراطوری خمر را نام برد. 

مجموعه‌های برنزی، سرامیکی، سنگی و چوبی این موزه به طور جداگانه نمایش داده می‌شود و هر‌کدام دارای زیر شاخه‌هایی می‌باشند. امروزه این موزه در نزدیکی دپارتمان هنرهای زیبا و معماری دانشگاه رویال کامبوج قرار دارد و در راستای ارتقای دانش، فرهنگ و سنت‌های این کشور تلاش می‌کند. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک