پارک ملی کافو در زامبیا

پارک ملی کافو در زامبیا

شرح

پارک ملی کافو در زامبیا

پارک ملی کافو بزرگترین پارک ملی در زامبیا است و مساحتی در حدود 22400 کیلومتر مربع مساحت دارد. این دومین پارک بزرگ در آفریقا است و دارای بیش از 55 گونه مختلف از پستانداران است. این پارک برای رودخانه کافو نامگذاری شده است. این منطقه در بیش از سه استان گسترش یافته است: شمال غربی ، مرکزی و جنوبی. دسترسی اصلی از طریق جاده Great West از لوساکا به منگو است که از پارک شمال مرکز آن عبور می کند. جاده های خاکی فصلی نیز از Kalomo و Namwala در جنوب و جنوب شرقی و Kasempa در شمال پیوند دارند.

پارک ملی کافو در سال 1924 پس از آنكه دولت استعمار انگلیس صاحبان سنتی منطقه ، ملت های نكویا منه کابلولوبوه ، را از زمین های شكارتی سنتی خود به منطقه مومبوا به سمت شرق منتقل كرد ، تأسیس شد. عدم رضایت از سرعت توسعه در استان مرکزی و عدم بهره مندی از گردشگری در این پارک باعث شده است تا از رهبران انکویا خواسته شود تا استان جدیدی را در منطقه ایجاد کنند که آنها پیشنهاد کرده اند که استان کافو را بخوانند.

حیوانات موجود در پارک

کافو دارای تعداد بسیار زیادی از آنتوپس ها و همچنین گله های بزرگ lechwe قرمز و پوکو است که گروه های کمتری از گورخرها و wildebeest آبی در دشت های Busanga در حوالی ماه ژوئن ، هنگامی که شروع به خشک شدن می کند. در نیمه شمالی پارک ، فضای خوبی از محیط های بوش مخلوط وجود دارد. شیرها در سراسر پارک نسبتاً گسترده هستند ، اما نرهای بزرگتر به طور فزاینده ای غیر عادی هستند و عواقب اجتناب ناپذیری برای اعداد به طور کلی دارد. غرورها شبانه از گله های عصبی پوكوس و لچو ساقه می شوند و از خندق های زهكشی طبیعی برای پوشش با كارآیی مرگبار در دشت های Busanga استفاده می كنند. رودخانه کافو و شاخه های آن به خودی خود یک فعالیت فعال و خانه غلاف های هیپوپوتامی و تعدادی از بزرگترین تمساح ها در جنوب آفریقا است.

فیلها معمولاً بخصوص در کنار رودخانه کافو و در حوالی دریاچه ایتزی تقی دیده می شوند. پلنگ ها در تمام مناطق جنگلی اصلی این پارک بسیار متداول هستند ، هرچند که به ندرت در دشت های باز دیده می شوند. کوره های لکه دار مرتبا ، هرچند که نه چندان دور ، در سراسر پارک دیده می شوند. یوزپلنگ ها در هیچ کجای رایج نیستند ، اما بیشتر آنها در شمال این پارک دیده می شود ، جایی که به نظر می رسد رونق دارد. بازدیدهای گاه به گاه از سگهای وحشی کیپ در سرتاسر پارک اتفاق می افتد که یکی از بهترین دژهای زامبیا برای آنها است.

طبیعت پارک

از سال 2005 ، منطقه حفاظت شده به همراه پارک ملی جنوبی لوانگوا یک واحد حفاظت از شیر در نظر گرفته شده است. این کشور به طور کلی صاف یا به آرامی جدا از برخی تپه های گرانیتی پورفیرییتی کوچک ، بین Chonga و Ngoma و ماسه سنگ های گاه به گاه و تپه های گرانیتی در اطراف Ngoma است که از 120 متر بالا می رود. قسمت جنوب غربی توده گرانیتی هوک قسمت مرکزی این پارک شامل شست ، گنیس، گرانیتی و گرانیت است. در لبه توده گرانیتی تخته سنگها ، کوارتزیها و سنگهای آهکی از رسوبات Katanga از قوس داخلی لوفیلیان وجود دارد. در شمال و جنوب توده ای ، خاک رسوبات Karroo از شیل ها ، سنگ لایه های سنگی ، شن های بتونی و انواع مختلف laterite را در بر می گیرد.

در انتهای شمالی پارک دشت های سیلاب دارای خاک رس است ، اما در غیر این صورت خاک ها به سختی به خاک های لومی با باروری کم ماسه ای شسته می شوند. در بیشتر زهکشی های رودخانه نانزیلا و در بعضی از مناطق اطراف رودخانه های نکلا ، موسی و لوانزانزا ، خشت های قلیایی خاکستری تیره وجود دارد. در غیر این صورت ، این پارک پوشیده از ماسه های رنگ پریده و نارس و رنگی نسبتاً نابارور یا کلاهری است که با مقداری سیلت و خاک رس مخلوط شده اند.

آب وهوا

میانگین بارندگی سالانه از 510 میلی متر در جنوب تا بیش از 1.020 میلی متر در شمال متغیر است. میانگین دمای سالانه 21 درجه سانتیگراد است ، با میانگین حداکثر 26 درجه سانتیگراد در ماه جولای تا 33 درجه سانتیگراد در ماه اکتبر گرم ترین ماه سال است. وزش باد بیشتر از شرق می بارد. در ماه نوامبر-فوریه روزانه 5 ساعت آفتاب و در ماه ژوئن – سپتامبر روزانه 9 ساعت آفتاب وجود دارد.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک