کاروانسرای بویوک قبرس

کاروانسرای بویوک هان قبرس (Büyük Han Caravanserai cyprus)

شرح

کاروانسرای بویوک هان قبرس

کاروانسرای بویوک هان در نیکوزیا ”Büyük Han” یکی از جاذبه های توریستی قبرس شمالی که در سال 1572 ساخته شد، نمونه بارز از معماری آن دوران می باشد. کاروانسرای بویوک هان به عنوان اقامتگاه تجاری که از شهر نیکوزیا رد می شدند، استفاده می شد. در اینجا اصطبل هایی برای اسب (یا شتر) وجود داشت و همچنین امکانات رفاهی مثل رستوران و حمام (حمام ترکی) در اختیار مسافران تور قبرس قرار داده می شد.

بیوک هان امروزه مثل گذشته بازسازی شده و اتاق های خواب آن به فروشگاه، کافه، کارگاه صنعتگران محلی تبدیل شده است و یک گزینه خوب برای خرید کردن و بازدید از شهر قدیمی می باشد. این کاروانسرا در نیکوزیای شمالی، در نزدیکی خیابان لدرا واقع شده است.

بیوک هان، یک مکان فوق العاده برای استراحت کردن و خرید

بریتانیا در آغاز روزهای قدیمی استعمار تا سال 1895 از این مسافرخانه به عنوان زندان مرکزی نیکوزیا استفاده می کرد. مسجد بیوک خان (مسافرخانه بزرگ)  بزرگترین کاروانسرای جزیره قبرس و بهترین ساختمان این جزیره است. این مسافرخانه بزرگ عثمانی که به دستور مصطفی پاشا ساخته شد، بعدها به یک مرکز تجاری تبدیل شد. این کاروانسراها معمولا محل اقامت بازرگانان شرقی، عربی، آناتولی و اروپایی بود. بویوک هان امروزه به طور کامل بازسازی شده که یادآور شکوه گذشته‌اش باشد و یک مرکز شلوغ پلوغ برای فروش صنایع دستی و هنرهای محلی می باشد.

نقاشی و قلابدوزی از هنر اصلی مردم بومی اینجاست.  این کاروانسرا در فاصله‌ی کمی از خیابان لدرا (Ledra) قرار گرفته و فقط چند قدم با آن فاصله دارد. بیوک هان یک مکان فوق العاده برای استراحت کردن و خرید سوغات است. در نزدیکی این کاروانسرا، مسافرخانه ای به اسم کومارسیلر قرار دارد که تحت مرمت و بازسازی ست. بویوک هان یک ساختمان سنگی زیبا دو طبقه می باشد.

قسمت های مختلف کاروانسرا

این کاروانسرا 67 اتاق دارد که اتاقهای طبقه بالا به اقامت مسافران اختصاص داده می شود. این اتاقها مستقل هستند و شومینه جداگانه دارند. اتاق های طبقه همکف به عنوان فروشگاه، انبار و دفاتر اداری استفاده می شود. در مرکز این مجموعه‌ی تاریخی یک مسجد با حوض و فواره وجود دارد که برای وضو گرفتن تعبیه شده است. ورود به این کاروانسرا از طریق دو درب بزرگ امکان‌پذیر است که در شرق و غرب آن واقع شده‌اند.

ورودی اصلی در وجه شرقی مجموعه قرار دارد و به میدان Asmaaltı باز می‌شود. این کاروانسرا ابتدا Yeni Han به معنای کاروانسرای جدید نام داشت. بعدها آن را Alanyalılar Hanı یعنی کاروانسرای مسافران آلانیا نامیدند چون این مکان محل رفت و آمد تاجران آلانیایی بود. بعد از اینکه یک کاروانسرای کوچک‌تر به نام Kumarcilar Han در ضلع دیگر میدان Asmaaltı ساخته شد، در قرن هفدهم، کاروانسرای قدیمی را بویوک هان نامیدند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک