معبد بئومئوسا بوسان

معبد بئومئوسا بوسان

شرح

آشنایی با معبد بئومئوسا بوسان

معبد بئومئوسا بوسان معبد بودایی اصلی و یکی از شناخته شده‌ ترین معابد شهری در «بوسان» (Busan)، جایی نزدیک به سئول در کره جنوبی است. این معبد در بالای کوه «گئوم جئونگ» (Geumjeong) قرار دارد.

این معبد یکی از سه معبد بزرگ کره جنوبی است و در بالای کوهستانی که این معبد قرار دارد، صخره‌ای بزرگ و چاه طلایی و پر آب قرار دارد که هرگز خشک نمی‌شود. بنابر  افسانه‌های کره جنوبی  آب این چاه خاصیت جادویی داشته و یک ماهی بهشتی تا ابد در این چاه زندگی می‌کند.

تاریخچه معبد بئومئوسا بوسان

این معبد به فرمان پادشاه «مونمو» (Munmu) ساخته شد و نام آن از سه کلمه تشکیل شده است: بئوم: نیروانا (عمق آرامش ذهنی در بودیسم) – مئو: ماهی – سا: معبد. به طور کلی می‌توان معنای نام معبد را «ماهی بهشتی» یا «ماهی آمده از سرزمین بدون رنج (نیروانا)» دانست.
در دسامبر سال ۲۰۱۱ مقاله‌ای در لس‌آنجلس تایمز درباره داستانی از راهبان در حال مبارزه معبد منتشر شد. راهبان بئومئوسا به خاطر شکست نیروهای ژاپنی طی اواخر قرن ۱۶ و همچنین زمان اشغال کره توسط ژاپنی‌ها در اوایل قرن ۲۰ شهرت دارند.هر چند این بنا در دوران حمله ژاپنی‌ها به خاکستر تبدیل گشت اما بعداً در سال ۱۶۱۳ توسط برخی راهبان مورد بازسازی قرار گرفت. تالار اصلی بودا و دروازه تک ستون نیز گمان ‌می‌رود که متعلق به همان دوران باشند.

جاذبه های دیدنی معبد

منظره شگفت انگیز کوه «گِئوم جئونگ سان» (Geumjeongsan) و معبد بئومئوسا بسیار دیدنی خواهد بود. روح قوی بودیسم «سئون» (Seon) حاکم در این معبد، آن را تبدیل به معبد اصلی این مذهب کرده و استاد بزرگ آن در عصر جدید، یک مرکز آموزش بودیم سئون در سال ۱۹۰۰ در اینجا تأسیس کرد. حتی تا به امروز نیز معبد، محلی برای آموزش‌های جدی بودیسم است.

هشت شگفتی معبد بئومئوسا بوسان

در اینجا هشت شگفتی زیبا وجود دارد: جنگل کاج دور پل «اوسان» (Eosan) در ورودی معبد، شب‌های پاییز زیر نور ماه در عزلتگاه «جیمیونگام» (Gyemyeongam)، باران‌ شبانه در عزلتگاه «چئونگ نیونام» (Cheongnyeonam) صدای ناقوس معبد، صدای زمزمه جریان‌های کوهستانی، برگ‌ریزان آخر پاییز، منظره دریا از قله «اویسانگ» و ابرهای حلقه زده به دور قله «گودانگ» (Godang).

توصیه می‌کنیم اگر زمان دارید، چند ساعتی را به گشت و گذار در محوطه و یا در مسیرهای مشخص شده کوهنوردی بگذرانید و از مناظر لذت ببرید. اینجا هر چند از خیلی لحاظ به سایر معابد بودایی شباهت دارد اما عناصر معماری و مجسمه‌های غیر معمولی نیز در آن می‌بینید. برای دسترسی به این معبد تاکسی و اتوبوس‌های وجود دارند که شما را کنار در ورودی آن پیاده می‌کنند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک