کاخ عدالت بروکسل

کاخ عدالت بروکسل

شرح

بروکسل پایتخت دوست‌داشتنی بلژیک و پایتخت اداری اتحادیه اروپا است. شهری که همه آنچه از اروپای شمالی انتظار دارید، را داراست مانند: کاخ عدالت

جاذبه های شهر بروکسل

تاریخ غنی کنار جاذبه‌های مدرن، خیابان‌های شیک کنار طبیعت سبز و سنت‌های کهن در اتمسفری چندفرهنگی و جهانی. دیدنی‌های بروکسل از میدان بزرگ یا گرند پلس شروع می‌شود با ساختمان‌های باشکوهی که معماری چندصدساله به سبک آرت نووه دارند.

روکسل یکی از سبزترین شهرهای اروپا است و پارک‌های وسیع و باغ‌های تاریخی‌اش جان می‌دهند برای گردش‌های عصرگاهی و هواخوری‌های فراموش‌نشدنی. بروکسل از آن‌ شهرهایی است که باید با کفش راحت و دوربین حسابی گوشه کنارش را کشف کنید و هرجا خسته شدید، خودتان را به یکی از کافه‌های کلاسیکش برسانید.

دیوان عدالت یا کاخ عدالت بروکسل

دیوان عدالت بوکسل (پالاس ژوستیس) ساختمانی عظیم و باشکوه است که متأسفانه سال‌های طولانی بی استفاده ماند. این بنا نمادی از اتحاد بلژیک بوده و بازسازی آن در سال 2018 آغاز می‌شود. زمانی که تقاضا برای یک دادگاه جدید در بلژیکِ تازه مستقل شده در اواسط قرون 19 بالا ‌رفت، نتیجه‌اش یکی از ارزشمندترین ساختمان‌های اروپا بود که در بروکسل ساخته شد.

معماری کاخ عدالت بروکسل

دیوان عدالت بروکسل در ابعادی غول‌آسا و در زمینی مرتفع، مشرف به مرکز تاریخی بروکسل بنا گردید. معمار شهر، «ژوزف پولارت»  طراحی ساختمان را با روندی خلاق اما کمی پر هرج و مرج انجام داد که باعث برافروختگی بسیاری از همکارانش بود.

دیوان عدالت در سال 1883، یعنی چهار سال بعد از مرگ پولارت تکمیل شد. ساختمان دیوان عدالت به سبک نئو باروک و با جزئیاتی به سبک کلاسیک و معماری شرقی ساخته شد. در رواق مرکزی تندیس‌هایی از سخنوران بزرگ و قانون‌گذاران باستانی مانند «دموستن» (Demosthenes)، «لیکورگوس» ، «سیسرو»  و «اولپین» به بازدیدکنندگان خوشامدگویی می‌کنند. به خاطر عظمت بنا، برای حفظ نور طبیعی و هوای مطبوع، 8 حیاط نیز برای مجموعه در نظر گرفته شد.

مهم‌ترین بخش کاخ عدالت

مهم‌ترین بخش ساختمان، تالار بی‌نظیر «رد پاهای فراموش شده»  در زیر گنبد است. کاخ عدالت بروکسل یا پلِس آو جاستیس یک کاخ سلطنتی نیست، بلکه ساختمانی مخصوص قضات و وکلا است. این کاخ درواقع مهم‌ترین ساختمان مرتبط با مسائل قضایی در سراسر بلژیک است.

بازسازی کامل کاخ عدالت بروکسل

معمار کاخ عدالت، جوزف پوئلارت  بود که ساختمان‌های مهم و برجسته دیگری مانند کلیسای بانوی ما از لاکن ، تئاتر سلطنتی لامونه ، کلیسای کاترین مقدس را نیز در بلژیک مرمت و بازسازی کرد. بازسازی این ساختمان بسیار سخت، طاقت‌فرسا و پرهزینه بود و انجام آن توسط دولت بلژیک به تصویب رسید. جالب است بدانید در طی عملیات بازسازی این ساختمان، چند ساختمان در اطراف آن تخریب شد تا فضای کافی مهیا شود. این جاذبه دیدنی شهر بروکسل نیز همچنان در انتظار ثبت شدن در لیست میراث جهانی یونسکو به سر می‌برد، ولی احتمالاً طی چند سال آینده شاهد ثبت رسمی آن در یونسکو باشیم.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک