اتومیوم بروکسل

اتومیوم بروکسل

شرح

اتومیوم بروکسل  | Atomium Of Brussels

اتومیوم بروکسل در سال 1985، توسط مهندس آنده واترکین برای نمایشگاه بین‌المللی بروکسل که در هیسِل برگزار می‌شد ساخته شد. این سازه تنها بخشی است که بعد از نمایشگاه در این مکان باقی ماند.

مهندس واترکین و اتومیوم بروکسل

مهندس واترکین یک مولکول کریستالی آهن که ۱۶۵ میلیون بار بزرگنمایی شده را در این سازه به تصویر کشید. این سازه ۱۰۲ متر ارتفاع داشته و هر کدام از گوی‌های آن ۱۸ متر قطر دارند (تقریباً معادل یک آپارتمان).

 این ۹ گوی به وسیله لوله‌هایی به هم متصل گردیده‌اند و وزن هر کدام از گوی‌ها حدود ۲۴۰۰ تن می‌رسد. جنس بدنه‌ی این اثر شگفت‌انگیز از استیل ضد زنگ است.

تاریخچه اتومیوم بروکسل

در سال ۲۰۰۴ گوی‌های اتومیوم مورد ترمیم واقع شده و به درخشانی قبلشان برگشتند و در سال ۲۰۰۶ دوباره برای بازدید عموم بازگشایی شدند. سال ۲۰۰۸ نیز پنجاهمین سالگرد اتومیوم بود. امروزه این بنا با سازه های کریستالی آهنی یکی از نمادهای شهر بروکسل و یکی از پربازدیدترین جاذبه های آن به شمار می رود.

شما 9 توپ استیل بزرگ را مشاهده می کنید که به خوبی تعادلشان را حفظ کرده اند و این حفظ تعادل بسیار برایتان جالب خواهد بود.

در گوی بالایی آن، یک رستوران با نماهایی ۳۶۰ درجه و گنجایش ۱۴۰ نفر وجود داد. شما به وسیله یک آسانسور که در پایین سازه قرار دارد می‌توانید به آنجا برسید. چهار گوی دیگر نیز به روی عموم باز بوده و تنها به وسیله آسانسور قابل دسترس هستند. این گوی‌ها قابلیت گنجایش حدود ۲۵۰ بازدیدکننده را دارند.

 آسانسورهای داخل این سازه

 آسانسورهای داخل اتومیوم بروکسل ، از بلندترین نمونه‌های نوع خود در اروپا هستند. سه عدد از گوی‌های بالایی نیز مخصوص رویدادها می‌باشند. یک گوی هم مخصوص کودکان در نظر گرفته شده که برای رویدادهای آموزشی استفاده می‌شود و کودکان حتی می‌توانند در آن بخوابند.           

در پیاده‌روهای جانبی وقتی سرتان را بالا بیاورید در نگاه اول شاید متوجه نشوید که سازه شبیه به مکعبی با یک گوی اضافی در مرکز دیده می‌شود.

جاذبه های محوطه هیسل

سایر جاذبه‌هایی که در این حوالی برای بازدید خواهید داشت، یک پارک اروپایی کوچک، مجموعه سینمایی «کینه پلیس» و یک پارک آبی خواهند بود. کمی پایین‌تر جاده نیز یک پاویلیون چینی و برج ژاپنی وجود دارند که همگی در کنار هم هیسل را تبدیل به یک سفر یک روزه می‌کنند.

این جاذبه دیدنی در شمال مرکز شهر، در محوطه هیسل می باشد. همچنین آخرین ایستگاه مترو در خط ۶ نیز در اینجا توقف خواهد کرد. از این ایستگاه تا اتومیوم بروکسل تنها مسیر کمی را باید پیاده بروید و مطمئن باشید به خاطر ابعاد غول‌آسایش آن را گم نمی‌کنید! بازدید از این شگفتی منحصر به فرد را نمی‌توان در سفر به بروکسل از دست داد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک