کارگاه های سفال انگلستان

کارگاه های سفال انگلستان

شرح

کارگاه های سفال انگلستان

کشور انگلستان بزرگترین بخش از بریتانیای کبیر است. این کشور با تمام شگفتی‌هایش جاذبه‌های گردشگری بسیاری مانند: کارگاه های سفال انگلستان را دارد. پایتخت این کشور، شهر لندن است که معروف‌ترین موزه‌ها و پربازدیدترین گالری‌ها را داراست. جنبش هنر و صنایع دستی در اواخر قرن هجدهم از بریتانیا آغاز گردید و صنایع دستی همواره نقش مهمی در فرهنگ و جامعه انگلیس داشته است.

تاریخچه کارگاه های سفال انگلستان

فن و فوت کوزه گری قرن ها در دست چینی ها بود اما در قرن هجدهم این روند دچار دگرگونی شد و اروپا توانست کارگاه های زیادی تاسیس کند و یکی از این مراکز تولید سرامیک و چینی در استافورد شایر بریتانیا واقع شده است. چینی ها هزاران سال راه و روش ساختن ظروف چینی را مانند رازی در دل خود نگه داشته بودند و همچنان ظرف و ظروف زیبای خود را به کشورهای اروپایی صادر می کردند تا اینکه  تاسیس یک کارخانه در شهر درسدن  آلمان  در قرن هجدهم میلادی انقلاب عظیمی در این صنعت به وجود آورد.

پیدایش کارگاه های سفال انگلستان

چند سال بیشتر طول نکشید که آوازه ی این کارخانه در شهرهای دیگر آلمان هم به پا ساخت و در مناطقی مثل باواریا، ناپل و چند جای دیگر هم کارخانه ها ساخته شدند و در بریتانیا هم استافورد شایر به مرکز تولید سرامیک تبدیل شد. سفال در بریتانیا قدمتی 5 هزار ساله داشته و به دوران نوسنگی باز‌می‌گردد. تا اواخر قرن شانزدهم گِل رس قرمز در تولید سفال به‌ کار می‌رفت.

تغییرات تکنیک های کارگاه های سفال

از سال 1660 تکنیک تولید در این رشته شروع به تغییر کرد و با تاثیر از هنرمندان آلمان و هلند سفال‌هایی با تکنیک Delftware تولید شد که نوعی سفال با نقوش آبی بر روی لعاب سفید است. سفالگرهای استافورد شایر تصمیم گرفتند تا کارگاه های سفالگری شان را به شکل جدید و جالبی درست کنند آن ها، سازه هایی را درست کردند که انتهای این سازه ها درست مثل شیشه و بطری بود و هر چه که به سمت بالا می رفت، باریک تر می شد به طوری که دودکش این سازه ها یک مخروط کامل بود.

در یک مدت خیلی کوتاه ساخت این کارگاه ها بیشتر و بیشتر شد تا این که حدود 4000 عدد از آن ها در 6 شهر ساخته شد  و در دهه ی 1950  تعداد آن ها به 2000 عدد رسید. دلیل این که کارگاه های سفال در استافورد شایر به این شکل ساخته شدند این بود که این فضای بطری مانند در واقع از کوزه های داخل کارگاه در برابر آب و هوا محافظت می کرد و داخل این فضا هم هزاران دیگ مخصوص وجود داشت که در آتش قرار داده شده بودند و برای این بود که در زمانی که سفال ها ساخته شدند، آن ها را در معرض حرارت آتش قرار بدهند تا گل آنها کاملا خشک بشود.

در امان نگه داشتن محصولات از خاکستر

البته شاید فکر کنید استفاده از زغال برای روشن نگه داشتن کوزه ها در فضای بسته باعث می شود تا خاکستر این زغال ها روی محصولات بنشیند اما آن های برای این که محصولاتشان را از خاکستر زغال در امان نگه دارند، آنها را به صورت عمودی در جعبه هایی قرار می دادند و بعد به داخل آتش می فرستادند.

کارگاه های سفال انگلستان

سفالگری و کار کردن در این کوره ها واقعا کار مشکلی است و یکی از سخت ترین کارها در این شغل کاری است که فرد باید این محصولات را از داخل کوره ها به بیرون بیاورند.  این کارگاه ها حالا جزیی از تاریخ شده اند و به عنوان جاذبه گردشگری شناخته می شوند، جاذبه هایی جالب که مردم زیادی به خاطر دیدنشان سفر می کنند. امروزه هنرمندان معاصر سفال و سرامیک انگلیس در گالری‌های خود آثار بسیار زیبا و منحصر به فردی را تولید می‌نمایند. همچنین سفال و سرامیک از رشته‌های هنری در دانشگاه‌های انگلیس است. دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند در مقطع کارشناسی در این رشته‌ تحصیل نمایند. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک